Wyprzedaż rocznika 2018: gdzie po największe rabaty na samochody?

Getmoney - .

Początek roku to dobry czas na zakup samochodu w salonie. Mimo że będzie to egzemplarz rocznikowo starszy o rok, to w praktyce nie będzie prawdopodobnie różnił się niczym od tych wyprodukowanych w bieżącym roku. A rabaty rzędu 20 tysięcy złotych czy 10% wartości zawsze robią wrażenie. Gdzie iść, żeby zyskać najwięcej?

Toyota RAV4 nowy modelToyota RAV4 - wyprzedaż rocznika - rabat do 21 200 zł (Fot: Toyota RAV4)

Technika naliczania rabatów

Dealerzy samochodów stosują trzy sposoby prezentacji zniżek na auta z rocznika 2018. Nie ma tu prostej odpowiedzi na pytanie, co opłaca się najbardziej, ale warto umieć rozszyfrowywać taki przekaz.

Rabat kwotowy. To najczęstszy do niedawna wariant, w których salon jasno deklaruje, że ten konkretny model będzie tańszy o 2, 5, 10 albo 20 tysięcy złotych. Łatwo można więc ocenić, ile pieniędzy zostanie w portfelu, ale wbrew pozorom nie zawsze będzie to oznaczało największe korzyści.

Rabat procentowy. Tu też wielkiej filozofii nie ma. Również jest to obniżka podstawowej kwoty, ale jej wielkość wyrażona jest ułamkiem. Nowe auto możesz kupić o 5 albo 10% taniej. W przypadku luksusowego Audi albo większości Mercedesów będą to spore kwoty, większe niż rabaty „kwotowe”. Tu dealerzy w wyborze między upustem na kwotę albo na procent kierują się tylko psychologiczną siłą tych argumentów.

Korzyść, ale niekoniecznie rabat. Dziś to jest najpopularniejsze rozwiązanie. Rabat jest mniejszy w tym sensie, że cena zmienia się niewiele, ale wliczane są w nią koszty, które normalnie liczy się oddzielnie. W ten sposób można kupić tańsze opcje wyposażenia, zimowe opony albo pakiety ubezpieczeń w sprzedaży wiązanej. I to dość atrakcyjna promocja, ponieważ nie zwiększając budżetu, można dostać lepiej wyposażone auto.

Co i gdzie można zyskać?

Wyprzedaże 2018 są dość ciekawe i aż dziw bierze, że fala reklam jest mniejsza niż w ubiegłych latach. Jest o co się bić i to prawie w każdym salonie, bo większość z nich ma jeszcze sporo aut z rocznika 2018.

Fiat: tani w kredycie

W salonach Fiata nie ma co się nastawiać na duże oszczędności. Kwoty zakupu są niższe tylko przy modelu Tipo, a w pozostałych przypadkach można liczyć na ciekawsze warunki kredytowania, ale nic więcej. Wynika to po część z i tak niewysokich cen Fiatów.

Honda i Ford: do 20 tysięcy taniej

Hondy, tańsze nieco od Fordów, w wyprzedaży rocznika tanieją o 3-10 tysięcy. Spadki w salonach Forda to nawet 20 tysięcy złotych, ale taka różnica dotyczy tylko forda Kuga i to w wysokiej wersji wyposażenia. W autach z przeciętnym wyposażeniem rabaty też często nie przekroczą 5-6 tysięcy, co przy kwotach bazowych nie jest szczególnie dużym upustem.
Wizyta w salonie Hondy może być szczególnie korzystna dlatego, że producent miał kiepski rok – sprzedaż nie była zła, ale i tak wiele egzemplarzy wciąż stoi na parkingach salonów. Tu zresztą łatwiej jest prowadzić negocjacje cenowe, po polityka Hondy jest pod tym względem zdecydowanie bardziej liberalna niż w przypadku Forda.

Hyundai w rozliczeniu

To model promocji jest nietypowy, bo upust może być spory, ale żeby go uzyskać, trzeba zostawić kilkuletnie auto w rozliczeniu. W zasadzie nie jest to typowy rabat, ale oszczędzić można. Niestety – cennik aut pozostawianych jest słabiutki. Więcej można zyskać, sprzedając auto na własną rękę, a wtedy na Hyundaia starczy, tym bardziej że pewne upusty cenowe też się pojawiły na tablicach cenowych w salonach.

Opel zaskakuje

Ople są i tak tanimi samochodami, szczególnie jeśli chodzi o dwa najpopularniejsze modele: Corsę i Astrę. A w wyprzedaży rocznika i tak właśnie one będą tańsze nawet o 12 tysięcy złotych. Rabaty są jednak dość płynne – zależą od wersji wyposażenia, a w niektórych salonach i koloru lakieru, także nie należy się zbyt mocno z tą kwotą wiązać. To, co w tym wszystkim zaskakuje, to raczej fakt, że wysokość rabatów jest relatywnie wysoka i tu dealerzy nawet nie próbowali na szerszą skalę wprowadzać innej strategii wyprzedażowej.

Toyota na wyprzedaży z rabatem nawet 30 000 zł

Toyota - lider rynku motoryzacyjnego pod względem niezawodności, na wyprzedaży rocznika 2018 oferuje prawie wszystkie modele samochodów. Wysokość rabatów na samochody z rocznika 2018 jest bardzo zróżnicowana, a te najbardziej atrakcyjne wynoszą nawet 30 000 zł.

Na wyprzedaży Toyoty oferuje podstawową wersję Aurisa i Corolli z silnikiem 1.33 l o około 10 000 zł taniej. Toyota Avensis na wyprzedaży rocznika 2018 oferowana jest z rabatami w wysokości od 18 000 do niemal 25 000 zł. Toyota C-HR objęta wyprzedażą rocznika 2018 to bogato wyposażony crossover w wersjach Premium, Prestige i Selection, zarówno z napędem hybrydowym, jak i silnikiem 1.2 Turbo. Rabaty na ten model wynoszą nawet 15 400 zł, natomiast przy zakupie Toyoty RAV4 można zaoszczędzić do 21 200 zł. Największy rabat oferowany jest na samochód Toyota PROACE VERSO w wersji nadwozia Medium i Long. W przypadku tego modelu, rabaty na samochody z rocznika 2018 wynoszą od 25 000 do 30 000 zł.

Rekordziści roku – Peugeot, Volkswagen i Renault

Po przejrzeniu wszystkich dostępnych na rynku opcji, jedna szczególnie rzuca się w oczy. Jest to upust kwotowy na Peugeota 208. To małe autko kosztuje normalnie około 55 tysięcy złotych, a wysokość upustu przekracza 7500 złotych.

Volkswagen i Renault to liderzy innej klasyfikacji: ilości przecenionych modeli. Trzeba bowiem być może dodać, że o ile dawniej wyprzedaż rocznika dotyczyła właściwie wszystkich modeli, to dziś promocje udzielane są zwykle na 3-4. Volkswagen i Renault objęły promocją prawie całą gamę pojazdów, przy czym Renault wychodzi również frontem do klientów firmowych, którzy szukają często modelu Kangoo. W Volkswagenie aż tak dobrze nie jest i na wyprzedaż trafiła głównie sekcja aut typowo prywatnych.

Nie tylko wyprzedaż rocznika

Zawsze odwiedzając salon samochodowy, warto pamiętać, że praktycznie każdą cenę daje się nieco zbić, jeśli umiejętnie się podejdzie do tematu. Wyprzedaż rocznika trochę to ułatwia, bo tu już dealerzy sami robią ruch w stronę klienta. Czasem jednak warto zapytać o dodatkowy upust – może uda się utargować kolejny tysiąc, co – biorąc pod uwagę dość niewielkie upusty w 2019 roku na modele z 2018 – będzie kwotą całkiem dobrze widoczną.