Poduszka finansowa - czym jest rezerwa finansowa i jak ją zbudować?
Poduszka finansowa to zwrot, który pojawia się bardzo często przy kwestiach finansowych. Rezerwa taka jest niezwykle korzystna pod wieloma względami, ale w dalszym ciągu wiele osób nie do końca wie, czym jest, nie zna jej idei oraz nie potrafi jej stworzyć. Mając poduszkę finansową, możemy żyć dużo pewnej i być zabezpieczeni na różne nieprzewidziane sytuacje. W tym artykule przedstawiam odpowiedzi na pytania, czym jest poduszka finansowa, dlaczego warto ją posiadać oraz jak ją stworzyć i jak można korzystać z niej na co dzień, ułatwiając sobie zwykłe życie.
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to pewne środki pieniężne, które posiadamy i które są przeznaczone na niespodziewane sytuacje (wydatki). Kwotę tą możemy określić jako sumę na czarną godzinę lub rezerwę finansową. Oddzielamy ją od naszych codziennych wydatków i jest ona traktowana jako zabezpieczenie. Suma taka może być różną kwotą w zależności od możliwości finansowych danych osób.
W razie problemów możemy sięgnąć do tych środków oraz uniknąć negatywnych konsekwencji. Sytuacjami takimi może być pilny wydatek, utrata pracy, konieczność leczenia się czy inne ważne przypadki. Wielu ekspertów uważa, że optymalną kwotą poduszki finansowej jest taka suma, aby pozwoliła przeżyć nam 6 miesięcy bez dochodu. W minimalnej wersji podawane są również 3 - 4 miesiące. Analogicznie im większa nasza poduszka finansowa, tym lepszy i tym większy nasz komfort finansowy.
Konkretna suma zależeć będzie od naszej indywidualnej sytuacji. Jeśli prowadzimy życie na wysokim poziomie, będzie to suma ok. kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zaś życie prowadzimy na średnim poziomie i nie mamy wielu wydatków, kwotą tą będzie suma rzędu kilku tysięcy złotych.
Dlaczego warto ją posiadać?
Posiadanie poduszki finansowej jest bardzo korzystne pod wieloma względami. Warto ją mieć i budować, gdyż daje wiele plusów. Pierwszym z nich jest uniknięcie często bardzo poważnych konsekwencji w trudnych sytuacjach np. podczas utraty pracy. W takiej sytuacji będziemy mogli, mając kilkumiesięczną poduszkę finansową, spokojnie rozejrzeć się za kolejną pracą, nie przyjmując nieatrakcyjnych ofert.
Posiadanie poduszki finansowej daje bardzo duży komfort psychiczny. Widząc, że jesteśmy zabezpieczeni na wiele różnych sytuacji, żyje się nam lepiej i mamy mniej stresu. Często możemy też lepiej wykonywać swoje obowiązki i prowadzić życie na wyższym poziomie komfortu psychicznego.
Posiadanie poduszki finansowej to również możliwość uniknięcia bardzo negatywnych skutków ciężkich sytuacji w życiu, które mogą rzutować na nasze kolejne lata czy nawet całe życie. W razie szybkiej reakcji np. choroby możemy ograniczyć jej skutki, mając do dyspozycji pieniądze, więc zdecydowanie warto posiadać taką poduszkę finansową.
Jak ją zbudować?
Budowanie poduszki finansowej wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem i niczym skomplikowanym czy niemożliwym do przeprowadzenia. Z pewnością liczy się tutaj regularność i dyscyplina. Budowanie poduszki finansowej możemy zacząć od przeznaczenia pewnej części budżetu domowego właśnie na taki cel.
Przeznaczając regularnie 100-200 złotych po roku będziemy mieli solidne podstawy takiej poduszki finansowej. Przeznaczając odpowiednio więcej pieniędzy, możemy zbudować ją dużo szybciej. Możemy również często rezygnować ze zbędnych wydatków czy zakupów, które nie są nam w tej chwili w ogóle potrzebne, a środki wpłacać na konto oszczędnościowe, tworząc poduszkę finansową.
Jeśli uzbieramy już odpowiednią sumę, możemy wykonać mniej pilne prace remontowe czy dopiero wtedy zmienić samochód na nowy. Traktując budowanie tej poduszki finansowej priorytetowo oraz systematycznie wpłacając pieniądze, z pewnością zbudujemy ją. Ciekawym pomysłem jest również podejmowanie dodatkowych prac czy nadgodzin, aby w taki sposób uzupełnić ją.
Przeczytaj również: Banki prześcigają się w coraz to nowszych promocjach kont osobistych. Zobacz, gdzie zyskasz najwięcej, otwierając konto osobiste przez Internet?
Same pieniądze możemy przechowywać w domu lub na koncie w banku. Druga opcja jest korzystna, gdyż pieniądze te mogą być zdeponowane na oprocentowanym rachunku i się pomnażać bez naszego udziału. Suma do 100 tysięcy euro jest gwarantowana przez bank i nawet w razie jego upadku zostaną zwrócone, więc nie musimy obawiać się o zdeponowane na koncie osobistym środki.
Jak wykorzystywać ją w codziennym życiu?
Jeśli posiadamy już poduszkę finansową, możemy ją również wykorzystywać w codziennym życiu na wiele sposobów, korzystając z tego, że ją mamy. Choć nie możemy wydawać środków bez celu, możemy jednak z nich rozsądnie korzystać.
Na początku miesiąca możemy opłacać wszystkie rachunki z góry. Dzięki temu nie będziemy musli nerwowo czekać na pensje czy regulować rachunków w wielu partiach, co jest niewygodne i czasochłonne.
Możemy również wykonać opłaty na początku miesiąca, inne opłaty lub zrobić jedne duże zakupy, aby nie robić tego w kilku częściach przy kolejnych wypłatach. Również pozwoli to zaoszczędzić pewne środki i czas. Pieniądze z poduszki finansowej możemy również bezpiecznie zainwestować w inwestycję, z której w każdej chwili będziemy mogli zrezygnować np. wpłacać je na fundusz inwestycyjny z ochroną kapitału czy rachunek oszczędnościowy.
Jak stworzyć poduszkę finansową, gdy nie mamy pieniędzy?
Jednym z najczęstszych pytań, jakie pada przy okazji tego tematu, jest to, jak utworzyć poduszkę finansową, gdy nie mamy pieniędzy i nie możemy odłożyć żadnych znaczniejszych sum pieniędzy. W takim wypadku również możemy przygotować się na najgorsze i choć nie będziemy mieli własnej gotówki do dyspozycji w dowolnej chwili, będziemy mieć do wyboru w razie trudnych chwil kilka dodatkowych opcji.
1 opcja. Ciekawym rozwiązaniem jest otworzenie limitu w koncie bankowym. Jest on przyznawany posiadaczom konta bankowego i umożliwia zadłużanie się na minus, gdy na naszym koncie zabraknie pieniędzy. Limit taki otworzyć możemy wcześniej i pozostawić go w uśpieniu. W razie nieprzewidzianej sytuacji będziemy mogli wspomóc się nim, po prostu wypłacać pieniądze na minus np. 2000 złotych.
2 opcja. Drugą opcją jest budowanie zdolności kredytowej. Możemy brać małe rzeczy na raty na które mamy pieniądze, regulować wszystkie zobowiązania terminowo czy przelewać pensje na jedno konto w jednym banku, aby bank zauważył te regularne wpływy. W trudnej sytuacji znacznie łatwiej będzie wziąć nam kredyt gotówkowy lub szybką pożyczkę online przy dobrej zdolności kredytowej np. na leczenie.
3 opcja. Trzecia opcja jest według mnie najlepszą możliwą formą stworzenia poduszki finansowej, a jest nią karta kredytowa Axi Card. To alternatywa dla pożyczki z limitem do 3000 zł. Wniosek o kartę Axi Card można złożyć w pełni online, a kartę kredytową otrzymać nawet następnego dnia po pozytywnej decyzji o przyznaniu limitu. Dodatkowo brak jest opłat za wypłatę gotówki z bankomatów.