Pożyczka dla studenta – jak to działa?

Marek Brocki - .

Studenckie życie wymaga sporych nakładów finansowych. Uczące się i często niepracujące przez natłok zajęć osoby muszą co miesiąc opłacić czynsz, wyżywienie i znaleźć środki na książki i inne pomoce naukowe. Studenci prywatnych uczelni są dodatkowo obarczeni koniecznością opłaty czesnego, co stanowi niekiedy dość duży wydatek.

pożyczka dla studenta

Dużo osób uczących się pracuje, a pomimo to utrzymanie się z dorywczej lub pierwszej pracy nie jest proste. Wydatki związane ze studiami to z pewnością inwestycja na przyszłość. Solidne wykształcenie może ułatwić poruszanie się na rynku pracy i zapewnić bardziej intratne propozycje. Co jednak gdy pieniędzy na utrzymanie się podczas studiów nie wystarcza? Z pomocą przyjść mogą pożyczki dla studentów, które nie wymagają skomplikowanych formalności i są dostępne od ręki.

Pożyczki dla studentów – na czym to polega?

Pożyczki dla studentów to produkty finansowe dedykowane młodym osobom, które nie mają ustabilizowanej sytuacji finansowej i nie mają regularnych i wysokich dochodów. Oferty takie znajdziemy przede wszystkim w instytucjach pozabankowych. Pożyczki dla studentów to przede wszystkim zobowiązania rozłożone na dogodne i łatwe do spłacenia raty.

Firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie zarówno typowe chwilówki, jak i pożyczki przeznaczone dla osób, które nie mają stałej pracy i się uczą. Osoby uczące się, które decydują się na krótkoterminowe pożyczki, mogą liczyć przeciętnie na finansowanie w kwotach do 6 tysięcy złotych. W przypadku zobowiązań ratalnych kwoty te są już znacznie wyższe. Dla studenta może to być sposób na sfinansowanie np. drogiego kursu dokształcającego.

Pożyczki długoterminowe sięgają nawet 60 tysięcy złotych, jednak w takim wypadku potencjalny pożyczkobiorca musi przejść weryfikację i wykazać odpowiednie dochody, które pozwolą na terminową spłatę długu. Spora część pożyczkodawców decyduje się na udzielenie zobowiązania osobom, które osiągają dochody ze źródeł innych niż praca zarobkowa np. ze stypendiów, alimentów czy zasiłków.

Brak dochodów a udzielenie pożyczki dla studenta – czy to możliwe?

Duża część młodych ludzi studiuje w systemie dziennym, w związku z czym podjęcie pracy na cały etat staje się praktycznie niemożliwe. Osoby takie nie mogą w zasadzie liczyć na finansowanie w banku. Produkty takie jak kredyty czy pożyczki bankowe są poza ich zasięgiem, jedynym rozwiązaniem przy konieczności pozyskania gotówki na wydatki są więc pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe.

Firmy pożyczkowe również weryfikują swoich klientów, w tym wypadku jednak wymagania nie są bardzo wyśrubowane. Spora część firm honoruje dochody pochodzące ze źródeł innych niż praca na pełny etat i często wystarczy jedynie wyciąg z konta bankowego zamiast zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. W związku z tym również studenci, którzy pracują na umowę o dzieło, zlecenie czy otrzymują stypendium lub alimenty mogą ze swoimi dochodami ubiegać się o udzielenie wsparcia finansowego.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę pożyczki?

Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim trzeba przeprowadzić analizę dostępnych dla nas pożyczek. Niektóre firmy pożyczkowe ustalają kryterium wieku i udzielają finansowania jedynie osobom, które ukończyły np. 21 lat.

Jeżeli znajdziemy już interesujące nas oferty, dobrze jest skorzystać z porównywarki pożyczek dla studentów, dzięki której w przejrzysty sposób dowiemy się o tym, jakie są koszty pożyczki. Najlepszą opcją dla studentów i nie tylko byłoby zaciągnięcie darmowej pożyczki z RRSO 0%. Pożyczki takie są najczęściej dostępne dla nowych klientów, którzy nie korzystali jeszcze z oferty danej firmy. Pożyczki takie najczęściej nie oferują jednak wysokich kwot i aby nie ponosić żadnych kosztów, należy spłacić ją w terminie.

Warto też mieć na uwadze to, że im niższa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), tym niższy finalny koszt pożyczki. Przed podpisaniem umowy bardzo ważne jest zapoznanie się z dodatkowymi opłatami, które wynikają z terminowego spłacenia długu.

Jakie są warunki uzyskania pożyczki studenckiej?

Jeżeli wśród wielu ofert firm pożyczkowych znajdziemy opcję dostępną dla młodych osób, formalności przy zaciągnięciu zobowiązania nie ma wiele. Aby uzyskać pożyczkę studencką, mając ukończone 18 lub 19 lat, wystarczy posiadać dowód osobisty, ważny numer telefonu i e-mail, które posłużą do kontaktu i przejść pozytywnie proces weryfikacji.

Nawet jeżeli źródłem dochodu osoby ubiegającej się o pożyczkę jest stypendium, czy wypłata z pracy dorywczej, firmy pożyczkowe przyjmują takie źródło dochodu i uwzględniają je podczas analizy sytuacji finansowej klienta. Jeżeli wniosek o pożyczkę składany jest przez Internet, student musi posiadać również aktywne konto osobiste w banku, na które zostanie przelana wnioskowana w firmie pożyczkowej kwota.

Gdzie można ubiegać się o pożyczki dla studentów?

Dla osób w młodym wieku, uczących się i bez odpowiedniej zdolności kredytowej, część produktów finansowych oferowanych między innymi przez banki, jest poza zasięgiem ich możliwości. Inną kategorią jest jeszcze forma finansowania na preferencyjnych warunkach w postaci kredytu studenckiego, w tym jednak przypadku udzielają go jedynie cztery banki, a dodatkowo trzeba spełnić szereg wymagań.

O ile kredyt studencki wypłacany jest w tak zwanych transzach, o tyle pożyczki dla studentów to wypłata w pełnej kwocie z możliwością szybkiej spłaty lub rozłożenia jej na dogodne raty. O pożyczki studenckie, młode osoby mogą ubiegać się w instytucjach pozabankowych, czyli popularnych firmach pożyczkowych. Zaletą tej formy finansowania jest szybka decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania finansowania oraz niemal natychmiastowa wypłata gotówki w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Kto może ubiegać się o pożyczkę studencką?

Z pożyczki dla studentów może skorzystać dość szerokie grono klientów. Wystarczy spełnić wymogi co do wieku i mieć aktualny dowód osobisty. Wymogi odnośnie do wieku ustalane są indywidualnie przez każdego pożyczkodawcę. Na rynku znajdziemy więc zarówno pożyczki dostępne dla osób od 18 roku życia, jak i takie, których udziela się dopiero po ukończeniu 21 lat. Co więcej, potencjalny pożyczkobiorca musi mieć polskie obywatelstwo oraz adres zamieszkania w kraju. Istotne jest też posiadanie aktualnego i rachunku bankowego, numeru telefonu i adresu e-mail.

Pożyczka dla studenta – dokumenty i formalności

Formalności w przypadku pożyczek dla studentów zredukowane są do minimum. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego, by potwierdzić swoją tożsamość, a firma pożyczkowa miała pewność, że pożyczka jest zaciągana przez osobę w jej własnym imieniu. Ma to na celu wyeliminowanie możliwości zaciągnięcia zobowiązania na inną osobę.

Oprócz tego, w niektórych firmach pożyczkowych konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających osiągane dochody pozwalające na spłatę zobowiązania. Najczęściej może to być wyciąg z konta w banku.

Pożyczka dla studenta a źródła dochodu

Pożyczki dla studentów dopuszczają możliwość uznania za dochód źródeł takich jak np. stypendium czy zasiłek. Młode osoby, które studiują i dopiero wkraczają na ścieżkę zawodowej kariery, nie mają często możliwości podjąć się zajęcia opartego o umowę o pracę na pełny etap. Studia dzienne w zasadzie wykluczają taką możliwość. Z tego też względu, osoby takie mogą liczyć na preferencyjne warunki i jako źródło dochodu przedstawić np. alimenty, a także dochody oparte o umowę o dzieło lub zlecenie.

Jakie są koszty pożyczki dla studenta?

Na całkowity koszt pożyczki składa się kilka elementów. Jest to przede wszystkim oprocentowanie, z którym koniecznie trzeba zapoznać się przed wysłaniem wniosku. To właśnie ten element całkowitego kosztu pożyczki ma kluczowe znaczenie dla wysokości kwoty, którą będziemy musieli oddać przy spłacie zobowiązania.

Oprócz tego mamy jeszcze prowizje i często dodatkowe opłaty. Mogą to być opłata przygotowawcza oraz opłata związana z weryfikacją danych klienta. Ta ostatnia jednak jest zazwyczaj symboliczna i zwrotna. Co więcej, koniecznie trzeba zapoznać się z odsetkami karnymi w przypadku braku terminowej spłaty długu. Są one zazwyczaj dość dotkliwe, dlatego nie warto przekraczać terminu płatności.

Niektóre oferty pożyczek online mogą pozytywnie zaskoczyć klienta. Na rynku dostępne są bowiem darmowe pożyczki, przy których spłacie nie musimy martwić się o żadne koszty. Oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Warunkiem w tym wypadku jest terminowa spłata.

Kredyt studencki a pożyczka – jakie są różnice?

W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu studenckiego kredytobiorca (student) musi spełnić szereg warunków. Musi mieć odpowiedni wiek, posiadać status studenta lub doktoranta oraz mieć poręczyciela. Co więcej, w przypadku kredytów studenckich obowiązuje również próg dochodu na członka rodziny, po którego przekroczeniu uzyskanie kredytowania nie jest możliwe.

Kredyt studencki udzielany na preferencyjnych warunkach. Można go uzyskać w czterech bankach, a spłata odroczona jest do dwóch lat od ukończenia nauki. Kwota kredytu, pomimo że może być pokaźna, wypłacana jest w transzach 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł.

Studenci, którzy uzyskali kredyt studencki, nie muszą martwić się odsetkami, gdyż te są umarzane, bo w ich spłacie kredytobiorcę wspiera państwo. Opcja ta jest dobra dla osób, które spełniają kryteria, a wypłata w transzach będzie w stanie zaspokoić ich potrzeby. Jeżeli jednak student potrzebuje całej kwoty w jednej wypłacie, a dodatkowo nie spełnia warunków, by ubiegać się o kredyt studencki, z pomocą może mu przyjść pożyczka. Wypłacana jest w jednorazowej kwocie, a spłata może być ustalona np. na 30 dni lub też w systemie ratalnym. Studenci mogą znaleźć na rynku pozabankowym również oferty pożyczek darmowych, gdzie spłacają jedynie kapitał, który pożyczyli.

Wady i zalety pożyczek studenckich

Do niewątpliwych zalet pożyczek dla studentów należy szybka weryfikacja wniosku, a co za tym idzie wypłata pieniędzy praktycznie od ręki. Formalności jest niewiele, a grono osób, które mogą złożyć wniosek o szybką pożyczkę online, jest szerokie. Spłata i kwota pożyczki jest dostosowana do możliwości finansowych klienta, a dodatkowo często można znaleźć oferty pożyczek całkowicie darmowych, gdzie nie mamy żadnych ukrytych kosztów.

Do minusów tego rozwiązania należy wysokie RRSO i wysokie odsetki za spóźnienie się ze spłatą długu. Niektóre z firm wymagają ponadto, by klient miał dobrą historię kredytową i odpowiednie źródła regularnych dochodów.

Czy pożyczka studencka to dobry pomysł?

Przed zaciągnięciem zobowiązania należy zdać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli spłacić dług. Warto więc zastanowić się, czy udźwigniemy to finansowo i będziemy w stanie ją spłacać. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, kolejnym krokiem jest analiza naszych finansów celem oszacowania wysokości samej pożyczki. Nasze potrzeby kontra możliwości spłaty to coś, nad czym warto pomyśleć przed podpisaniem umowy pożyczkowej.

Pożyczka dla studenta jest więc dobrym pomysłem, jeżeli wiemy, że nasza sytuacja pozwoli nam na spłatę długu, a potrzeba dodatkowej gotówki nie może zostać zaspokojona z innego źródła.