Jak zabrać się za przenoszenie konta bankowego?

Marek Brocki - .

Banki ze sobą rywalizują, gdyż im więcej klientów, tym większa możliwość sprzedawania im najróżniejszych usług finansowych i zarabiania. W związku z tym ciągle można usłyszeć o różnych promocjach dotyczących tak kredytów gotówkowych, jak i rachunków bankowych. Klienci bywają tym zachęceni i gdy znajdują w ofercie korzystne dla siebie warunki konta osobistego, mogą zdecydować o przeniesieniu swego konta bankowego z dotychczasowego do innego banku. Jak działa takie przeniesienie konta bankowego do nowego banku i czy zawsze ten proces można przeprowadzić szybko i za darmo?

przeniesienie konta bankowego

Konto w banku – zmienić na nowe czy pozostać w swoim banku?


Całkiem spora ilość posiadaczy kont bankowych nie zmienia banku przez wiele lat, bo i po co? Skoro konto działa wszędzie podobnie, pieniądze z niego nie znikają i nie ma utrudnień w dostępie do nich, to i niewielu ludzi widzi powód do zmian. Jednocześnie niektórym zwyczajnie się nie chce, niektórzy mają charakter lojalistów, a jeszcze inni są pełni obaw. Poza tym ludzi na ogół cechuje niechęć do zmian, a już najmniej w sytuacji braku ich konieczności. Są też i tacy, którzy z jakichś irracjonalnych powodów bądź plotek obawiają się konsekwencji wynikających z odejścia od współpracy ze „starym” bankiem.

Tymczasem konsekwencji nie ma żadnych, a przeniesienie konta nie wiąże się z utratą salda, czy utrudnieniem dostępu do usług płatniczych. Jakby tego było mało, tego rodzaju przeniesienia wykonuje za klienta jego nowy bank. Jaka więc w tym rola osoby fizycznej i po co miałaby ona przenosić konto do innego banku?

Konto w banku – na czym polega jego przeniesienie?

Banki ze sobą konkurują, a w związku z tym ich oferty skierowane do klientów mają różnice. W chwili znalezienia banku z lepszymi warunkami odnośnie do posiadania w nim konta można pomyśleć o przeniesieniu swego konta osobistego do tego właśnie „lepszego” banku. Najprostszym wyjściem jest zamknięcie starego konta i otworzenie nowego, ale i przenoszenie konta do innego banku nie jest specjalnie skomplikowane.

Aby jednak proces przeniesienia konta mógł zostać uruchomiony, wymagana jest współpraca pomiędzy bankiem opuszczanym a bankiem, do którego konto ma zostać przeniesione. Jednocześnie możliwe jest przeniesienie nie tylko samego konta, ale również zgromadzonych na nim środków pieniężnych, a także wykorzystywanych środków płatniczych. Jak przenieść konto do innego banku?

Jaki jest najprostszy sposób na przeniesienie konta do innego banku?

Trzeba złożyć wniosek o przeniesienie konta osobistego, ale nie w banku opuszczanym, lecz w tym, w którym ma dopiero zaistnieć konto bankowe, czyli w nowym. To bank w imieniu klienta zajmie się wówczas wszelkimi formalnościami włącznie z brakiem konieczności informowania dotychczasowego banku o likwidowaniu w nim konta.

Trzy podstawowe kroki zmierzające do przeniesienia konta do innego banku

Przeniesienia konta bankowego szybko i sprawnie polega na:

  1. Po pierwsze – znalezienie banku z kontem spełniającym wymagania i oferującym lepsze warunki konta osobistego od dotychczasowego.
  2. Po drugie – złożenie wniosku w nowym banku o otworzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wraz z udzieleniem pełnomocnictwa, przy czym nie zawsze trzeba to robić samodzielnie w placówce bankowej. Istnieją oferty kont bankowych, gdzie oprócz zakładania konta w placówce banku można to przeprowadzić za pomocą infolinii, przez Internet albo za pomocą kuriera.
  3. Po trzecie – reszta należy do nowego banku, a nowy klient nie jest obarczany w związku z przeniesieniem konta osobistego żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jak wygląda przeniesienie konta przez bank?

Głównym i podstawowym zadaniem dla klienta nowego banku jest założenie w nim konta. Sposób ten jest o tyle lepszy od samodzielnego przenoszenia konta do innego banku, że występuje znaczna oszczędność czasu, a ponadto unika się pytań ze strony starego banku o powody przenosin. Jednocześnie niekoniecznie trzeba zamykać poprzedni rachunek, gdyż można przenieść jedynie część usług, np. polecenie zapłaty albo przenieść wszystko wraz ze skasowaniem rachunku poprzedniego.

Dla wypełnienia wszystkich formalności nie wystarczy, czego można się łatwo domyślić, złożenie słownego polecenia. Każdy bank bez wyjątku poprosi o:

  • dowód tożsamości (często dwa np. prawo jazdy i dowód osobisty);
  • adres pracodawcy;
  • dane odbiorców do zleceń stałych (wraz z nazwą i numerami kont);
  • numer zaświadczenia z ZUS;
  • dane wierzycieli oraz identyfikator płatności, jeżeli przenoszone są polecenia zapłaty.

Oprócz tego trzeba złożyć wniosek o przeniesienie konta, a przy zawieraniu nowej umowy o rachunek bankowy, koniecznie trzeba udzielić nowemu bankowi pełnomocnictwa do przeniesienia rachunku ze starego banku.

Sposób trudniejszy – samodzielne przeniesienie konta bankowego

Obecnie niewielu klientów przenosi rachunki do innych banków samodzielnie, ponieważ wiąże się to z przeprowadzeniem mnóstwa formalności.

Trzeba opróżnić saldo, ustalić nowe zlecenia stałe i polecenia zapłaty, poinformować pracodawcę albo księgowość w firmie o zmianie rachunku bankowego, a także poinformować ZUS i Urząd Skarbowy o tej zmianie. Oprócz tego trzeba pozamykać ewentualne lokaty i konta oszczędnościowe oraz samodzielnie zrezygnować z karty debetowej. Jednocześnie może przy przenosinach konta oczekiwać klienta banku niespodzianka w rodzaju zapisanego w umowie okresu wypowiedzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę, o samodzielnym przenoszeniu konta do innego banku lepiej po prostu zapomnieć.

Dokąd przenieść konto bankowe?

To pytanie jest w rzeczywistości niewłaściwie, gdyż nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jest to kwestia indywidualna, chociaż znaczenie mają tutaj przede wszystkim opłaty i prowizje za korzystanie z rachunku, funkcjonalność dostępna na rachunku oraz jakość aplikacji mobilnej. Ponadto klienci przyglądają się ofercie produktów kredytowych, licząc na łatwiejszy dostęp do kredytów przy posiadaniu konta właśnie w danym banku. Ranking kont osobistych może wydatnie pomóc w znalezieniu dla siebie najkorzystniejszej oferty konta bankowego.

Przeniesienie konta z tym samym numerem – czy jest to możliwe?

Odpowiedź brzmi: nie i jest nie do obejścia. Banki mają przypisane indywidualne cyfrowe wskaźniki, konto bankowe wraz ze wszystkim, co jest z nim powiązane, przenieść można, ale numeru rachunku bankowego już nie.

Przeniesienie konta do innego banku – czy ma to sens i jest opłacalne?

Powody do zmiany banku mogą być różnie, np. zbyt wysokie opłaty za prowadzenie rachunku, brak sensownych udogodnień przy omijaniu opłat, zbyt restrykcyjne albo nowe, niekorzystne cenniki usług. Wówczas można pomyśleć o zmianie banku, tym bardziej że wiele banków za przeniesienie konta osobistego oferuje pieniężne premie. Otwierając nowe konto bankowe z premią pieniężną, można mądrze oszczędzać pieniądze, nie płacąc za prowadzenie nowego konta nawet przez 24 miesiące oraz podreperować budżet, otrzymując premię pieniężną za otworzenie konta w promocji. Jednakże warto dobrze się przed podjęciem takiego kroku zastanowić.

Banki to instytucje pragnące zarabiać pieniądze i niczego za darmo nie oferują. Przed przeniesieniem konta osobistego do innego banku trzeba więc poznać szczegóły nowej oferty, a przenosić konto bankowe jedynie wówczas, gdy nowa placówka czymś się nam odwdzięczy. Może to być np. łatwiejszy dostęp do pożyczki gotówkowej online lub kredytu hipotecznego dla klientów danego banku. W żadnym razie nie należy jednak zmieniać banku bez powodu, na skutek jedynie rzekomej lepszej jakości usług. Prawda jest bowiem taka, że jakość usług w bankach jest na dosyć podobnym poziomie.