Czym jest wirtualna karta płatnicza do płatności internetowych?

Marek Brocki - .

Rewolucja w bankowości internetowej! Wirtualna karta płatnicza dostępna jest w wielu bankach za darmo dla tysięcy Polaków — jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Karta wirtualna do płatności w internecie to świetne rozwiązanie! Sprawdź, czym jest ten typ karty bankowej, jak działa, jakie ma plusy i płać nią w internecie! Podpowiadamy także, w jakich przypadkach warto skorzystać z karty płatniczej i jak to zrobić.

wirtualna karta płatnicza

Wirtualne karty płatnicze stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób korzysta z nich np. do płatności internetowych, a nawet mobilnych. Karty takie są pewnego rodzaju nowością i w dalszym ciągu wiele osób, choć ma taką funkcję w swojej bankowości internetowej lub mobilnej, podchodzi do niej z dużą rezerwą.

Czym są karty wirtualne do płatności internetowych?

Karty wirtualne to karty płatnicze generowane w bankowości elektronicznej — wirtualnie. Są one dostępne jedynie w e-bankowości i nie mają swojej fizycznej plastikowej postaci. Oprócz tego nie różnią się niczym od innych kart płatniczych i również są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Dzięki nim możemy zapłacić wszędzie tam, gdzie wymagane jest jedynie podanie danych z karty. Z pewnością będą to sklepy internetowe, płatności internetowe czy płatności mobilne w telefonie.

Głównym celem kart wirtualnych jest bezpieczne płacenie w sieci. Działają one na zasadzie doładowania. Możemy zatem zasilić je dowolną kwotą i przy ich pomocy opłacić rachunek w sieci. W razie kradzieży danych tracimy jedynie małą sumę z karty wirtualnej, a nie wszystkie pieniądze z naszego konta jak miałoby to miejsce przy płatności kartą np. debetową.

Karty wirtualne wydawane są również przez Visa i MasterCard. Posiadają numer karty, kod bezpieczeństwa CVV albo CVV2 i datę ważności.

Karty wirtualne można wygenerować w bankowości elektronicznej, a obecnie większość banków daje taką możliwość. Na rynku istnieją dwa typy kart wirtualnych — stałe i jednorazowe. Karty wirtualne stałe mogą służyć nam przez kilka lat do płatności internetowych, a karty jednorazowe kasują się i generują od nowa po dokonaniu płatności.

Karty wirtualne mogą być darmowe lub będziemy musieli zapłacić za nie kilka — kilkanaście złotych w zależności od oferty banku czy portfela elektronicznego.

Jak tworzy się karty wirtualne i płaci nimi?

Tworzenie kart wirtualnych i płacenie nimi nie jest skomplikowanym procesem. Aby utworzyć kartę wirtualną, należy zalogować się do swojej bankowości mobilnej, elektronicznej w banku lub wirtualnego portfela. Następnie należy wybrać opcję wygenerowania nowej karty wirtualnej. Po kilku sekundach karta jest stworzona i gotowa do użytku. Jest ona tworzona przez wydawcę np. MasterCard i wyświetlana w systemie bankowym.

W tradycyjnej wersji MasterCard stworzyłoby się też plastikową jej wersję i wysłało do nas listem. Przy kartach wirtualnych pojawia się ona jedynie w bankowości elektronicznej. Każda karta wirtualna posiada swoje indywidualne konto bankowe do zasileń. Jest to polski rachunek bankowy, na który wpłacamy pieniądze. Możemy zrobić to np. przelewem z poczty, przelewem bankowym czy przesunąć środki z naszego głównego konta na kartę wirtualną, jeśli oba produkty finansowe mamy w jednym banku.

Ostatnia opcja potrwa najkrócej, gdyż tylko kilka sekund, a przelew księgować może się do ok. 1 dnia roboczego.

Płacenie kartami wirtualnymi jest niezwykle proste. Jeśli w internecie dokonamy zakupów, wystarczy wybrać opcje płatności kartą płatniczą. Następnie wystarczy przepisać numer karty z bankowości elektronicznej, kod cvv oraz datę ważności i podać swoje dane. W tym momencie środki pobierane są z karty wirtualnej, a transakcja dobiega końca i jest akceptowana. Płacić możemy przy pomocy karty wirtualnej jedynie do takiej sumy, jaka znajduje się na naszym koncie obecnie.

Karty wirtualne możemy również podpiąć pod płatności telefonem. Jeśli posiadamy taką kartę np. w naszej bankowości elektronicznej, możemy do aplikacji płatności w telefonie dodać jej dane. Telefon musi posiadać moduł NFC, który umożliwia zbliżeniowe regularnie rachunków. W aplikacji wpisujemy dane karty wirtualnej oraz uruchamiamy taką płatność. Podczas płacenia telefonem w sklepie środki pobierane są z naszej karty wirtualnej.

Jakie korzyści dają karty wirtualne?

Karty wirtualne posiadają wiele plusów i korzyści. Pierwsza z nich to łatwe uruchomienie. Aby wyrobić taką kartę, należy wygenerować ją jednym kliknięciem i powstaje ona w ciągu kilku sekund. Dzięki temu nie musimy wychodzić z domu, udawać się do banku czy przechodzić skomplikowanych procedur, jeśli chcemy skorzystać z tego typu kart.

Drugim i jednym z największych plusów kart wirtualnych jest bezpieczeństwo, jakie nam zapewniają. Dzięki kartom wirtualnym możemy anonimowo — bez podawania danych swoich podstawowych kart płatniczych opłacić rachunki w sieci. Bardzo często jest to dość ryzykowne i narażamy się na kradzież danych.

Zobacz nasz specjalny przegląd kont osobistych

Karty wirtualne są idealnym pośrednikiem, a w razie kradzieży danych z karty wirtualnej nie tracimy swoich oszczędności i możemy po prostu wygenerować kolejną kartę.

Zobacz nasz specjalny przegląd kart kredytowych

Karty wirtualne są też przeważnie darmowe i coraz popularniejsze. Dużym plusem jest też akceptowanie ich wszędzie tam, gdzie zwykłe akceptowane są karty Visa lub MasterCard. Karty wirtualne są też wydawane przez renomowane marki finansowe oraz znajdują się w bankowości elektronicznej. Oznacza to, że wpłacając środki na nie, możemy liczyć na taki sam poziom bezpieczeństwa, jak wpłacając środki np. na kartę kredytową czy kartę debetową.

Czy i kiedy warto korzystać z takich kart?

Z kart wirtualnych korzystać warto w kilku przypadkach. Z pewnością będzie to sytuacja, kiedy często dokonujemy płatności w internecie oraz nie chcemy ujawniać w wielu miejscach danych swoich podstawowych kart płatniczych. Karty wirtualne będą również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy zapłacić na stronie o podwyższonym ryzyku np. w kasynie czy u bukmachera.

Karty wirtualne są też dobrym sposobem na dzielenie pieniędzy które mamy przeznaczone na inne kwestie niż np. wydatki domowe. Możemy na niej przetrzymywać np. kieszonkowe i wydawać je poprzez płatności mobilne — płatności bezgotówkowe dokonywane za pomocą urządzenia mobilnego, np. smartfona, tabletu i technologii mobilnych, takich jak np. SMS, NFC, USSD, WAP.

Z kart wirtualnych korzystać możemy również, nawet jeśli nie znamy się na bankowości czy nowych technologiach. Obecnie banki prosto wyjaśniają obsługę kart wirtualnych i służą wieloma informacjami. Kartę taką możemy zatem uruchomić bez posiadania odpowiedniej wiedzy finansowej.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »