Zadłużenia — Masz problemy finansowe? 6 sposobów na wyjście!

Alicja Berezińska - .

Zadłużenia i długi są problemem wielu osób. Mogą mieć one postać zarówno krótkich przeterminowań, jak i być poważniejsze oraz opiewać na bardzo duże sumy. Wiele osób w takich sytuacjach nie wie do końca jak postępować oraz jak wyjść z zadłużenia. W takich momentach najważniejsze jest jednak działanie i przerwanie pogłębiania się trudnej sytuacji. Istnieje kilka podpowiedzi i wskazówek, dzięki którym możemy prosto i skutecznie działać oraz poprawić swoją sytuację. W tym tekście przedstawiam odpowiedzi na pytania, co robić w trakcie zadłużenia oraz jak z niego wyjść.

Jeśli jesteśmy zadłużeni i mamy już zadłużenie lub powstaje ono właśnie w danej chwili, z pewnością nie należy czekać na rozwój wydarzeń, a należy działać. Wykonywanie jakichkolwiek ruchów będzie dużo lepsze i efektywniejsze niż nierobienie niczego.

Co robić, gdy jesteśmy zadłużeni?

Bierność w chwili, gdy wpadamy w kłopoty finansowe lub już je mamy sprawia, że pogłębiają się one, a my mamy coraz mniejsze pole możliwości do wyboru. Bardzo często doliczane są też kolejne odsetki i kary umowne, a tym samym nasz dług się powiększa. Z pewnością nie możemy również unikać kontaktu z windykatorami lub firmami, w których jesteśmy zadłużeni, o ile nie jest on zbyt nachalny ze strony działu windykacji. Rozmawiając z firmami, instytucjami finansowymi czy bankami o naszym zadłużeniu, powstrzymujemy często kolejne działania windykacyjne i możemy wypracować pewne porozumienia.

Jeśli mamy problemy finansowe, dobrym rozwiązaniem jest porozmawianie o nich z rodziną lub znajomymi. Bardzo często pomoc zaufanej osoby lub rada, ułatwi nam podjęcie odpowiednich kroków. Choć często nie jest to temat, którym chcemy dzielić się ze wszystkimi, wymyślenie rozwiązania w większej grupie osób będzie dużo łatwiejsze.

Kolejną podpowiedzią, która pomoże wyjść nam z zadłużenia, jest nie wykonywanie żadnych gwałtownych ruchów oraz niepodejmowanie żadnych pochopnych decyzji. Bardzo często w sytuacjach stresowych, działanie gwałtownie i pochopnie, nie jest wskazane. W zdecydowanej większości przypadków jest to niekorzystne działanie, które może jeszcze bardziej skomplikować naszą sytuację finansową. Warto przy zadłużeniu działać szybko i pewne, ale podejmując jedynie przemyślane i rozważne decyzje, które możemy z kimś skonsultować lub wielokrotnie przeanalizować i przeliczyć, czy nam się to opłaca.

Jak wyjść z zadłużenia?

Pierwszym sposobem na wyjście z problemów finansowych jest rozmowa z firmą lub bankiem, w którym mamy dług i negocjowanie warunków pożyczki lub kredytu. Jeśli jesteśmy w sytuacji, iż dopiero tracimy naszą płynność finansową, warto zacząć działać już na tym etapie. Dobrym pomysłem jest kontakt z bankiem lub firmą pożyczkową oraz poproszenie o zmianę warunków umowy, rozłożenie pewnej części na mniejsze raty czy przesunięcie lub zawieszenie spłaty zobowiązania np. wzięcie wakacji kredytowych. Firmom pożyczkowym i bankom tak samo, jak nam zależy na całkowitej spłacie zadłużenia, dlatego często z doradcą możemy dojść do porozumienia i wybrnąć ze zbliżających się poważnych problemów.

Brak gotówki? Weź szybki kredyt konsumpcyjny na raty — wybierz kwotę i wysokość raty w Get Money

Drugim sposobem wychodzenia z zadłużenia jest kredyt konsolidacyjny. Wbrew pozorom branie kolejnego kredytu w okresie, kiedy nie jesteśmy w najlepszej sytuacji finansowej i mamy problem takiej natury może być niezwykle pomocne. Z pewnością nie można brać kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego, gdyż tak wpadniemy w spiralę zadłużenia. Korzystając jednak z kredytu konsolidacyjnego, możemy pozbyć się wszystkich problemów jednym posunięciem.

Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest przez banki (kredyty konsolidacyjne — tutaj sprawdzisz gdzie warto?). Nie różni się on zbytnio od innych kredytów np. gotówkowych, a jedyną różnicą jest cel, na jaki są przeznaczane pieniądze. Kredyt konsolidacyjny zamienia wszystkie obecnie posiadane pojedyncze zobowiązania w jeden nowy kredyt z jedną niższą ratą, która będziemy spłacali dużej.

Jeśli naszym problemem finansowym jest zbyt duże obciążenie miesięczne, możemy zmniejszyć je nawet o 50% lub więcej. Kredytem konsolidacyjnym spłacimy wszystkie kredyty i pożyczki, a niższe raty będziemy płacili dłużej. W ten sposób można pozbyć się wysokich rat miesięcznych.

Firmy antywindykacyjne to kolejne miejsce, gdzie możemy udać się po pomoc i sposób na wychodzenie z zadłużenia. Firmy oddłużeniowe to firmy, które oferują pomoc dłużnikom i osobom z problemami finansowymi. Firmy takie zatrudniają prawników, byłych windykatorów czy osoby znające się na tematyce finansowej.

Sprawdź oferty umożliwiające wyjście z długów: Pomoc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Na rynku działa wiele tego typu firm, a po pomoc do nich może zgłosić się każda osoba. Firmy antywindykacyjne zapoznają się z naszymi problemami, a następnie doradzają nam jak postępować oraz, jaką drogę do wyjścia z problemów wybrać.

Kolejnymi usługami, które świadczą firmy oddłużeniowe, jest np. kontakt z bankami, tworzenie pism, odpisywanie na korespondencje czy pośredniczenie w kontaktach z wierzycielami.

Sprawdź oferty umożliwiające spłatę długów: Pożyczki pozabankowe z długim terminem spłaty — pożyczki na raty online

Pożyczka pozabankowa z długim terminem spłaty to kolejny sposób na wychodzenie z zadłużenia i zapobieganie jego powstawaniu. Po raz kolejny metoda w tym zestawieniu może wydawać się bezsensowna i bezcelowa, jednak w rzeczywistości taka nie jest. Pożyczka pozabankowa na raty w odpowiednio wysokiej kwocie to jedna z najpopularniejszych ofert na rynku prywatnych pożyczek, która umożliwia spłatę kilku mniejszych pożyczek lub pożyczki wziętej w innej instytucji finansowej.

Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej i nie możemy zapłacić za obecne zobowiązania, możemy skorzystać właśnie z takiej pożyczki na raty online. Jako że jest możliwość wzięcia pożyczki na raty, która nie ma wysokiego oprocentowania, ale posiada długi termin spłaty, nie wpadniemy w spiralę zadłużenia i spłacimy dokładnie te zobowiązania finansowe, które nam ciążą (pożyczki, szybki kredyt konsumpcyjny, zaległe raty za sprzęt itp.).

W ten sposób korzystając z pożyczki pozabankowej na raty z długim terminem spłaty, będziemy mieli zadłużenie tylko w jednej firmie, które będziemy mogli spłacać przez kilka lat w niewielkich ratach miesięcznych.

Jeśli mamy problemy finansowe i nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie różnych rozwiązań, możemy w takiej sytuacji zmniejszyć nasze regularne wydatki domowe. Choć jest to na pierwszy rzut oka mała oszczędność, może być nam niezwykle pomocna w wyjściu z zadłużenia. Aby obniżyć nasze wydatki miesięczne, możemy zrezygnować np. z abonamentów telewizyjnych czy dodatkowych usług cyfrowych. Możemy również gotować samodzielnie i zrezygnować ze stołowania się „na mieście”, które jest dużo droższe. Zakupy robić możemy jedynie w dyskontach, kupując produkty marek własnych, a nie drogich i uznanych firm na rynku.