Rośnie sprzedaż ciągników marki URSUS
Ursus, zakład znany każdemu polskiemu rolnikowi z produkcji maszyn rolniczych i legendarnych ciągników Ursus C-330, Ursus oraz C-360, ten sam, który w dniu 29 czerwca 2011 roku oficjalnie ogłosił upadłość, w zaledwie pięć lat od reaktywacji odnotowuje niemal 50% wzrost sprzedaży nowych ciągników.
Ursus C-380 / fot. materiały prasowe
Ursus posiada trzy zakłady produkcyjne w Lublinie, Dobrym Mieście i Opalenicy. Spółka oferuje nowoczesne ciągniki, maszyn i urządzeń produkowane dla potrzeb rolnictwa. W 2015 roku firma wprowadziła do oferty 16 nowych produktów, w tym 6 legendarnych modeli ciągników serii C. Zostały one bardzo dobrze przyjęte przez klientów, co przełożyło się na wzrost sprzedaży na rynku krajowym.
Obecnie Ursus zatrudnia ok. 800 osób i produkuje rocznie ok. 1,2 tys. ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych, które sprzedawane są w Polsce i na świecie. Wszystkie te produkty powstają na bazie polskiej myśli technologicznej i zaplecza naukowego, tj. ośrodka badawczo-rozwojowego Ursus R&D. W 2015 roku Grupa Ursus wykazała dwucyfrowy wzrost przychodów do poziomu 324,4 mln zł.
Nowy Ursus C-380 to najchętniej kupowany ciągnik w Polsce. Ursus C-380 znajduje się na pierwszych miejscach rankingów, wśród najchętniej kupowanych ciągników w drugiej połowie 2016 roku. Oferta spółki ciągle się powiększa. Na dniach powinien pojawić się kolejny nowy model ciągnika Ursus o mocy 150 KM, który dostępny będzie w dwóch wersjach silnikowych. Trwają również prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami ciągników o mocach od 50 do 110 KM, wyposażonymi w układy przeniesienia napędu produkowane w Ursusie, przeznaczone na rynki pozaeuropejskie.
Jak wynika z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), producent Ursusa jest liderem wzrostów sprzedaży nowych ciągników w Polsce. Jako jedyni spośród 10 największych przedsiębiorstw z branży rolniczej, działających w kraju, zanotowali wzrost rejestracji nowych traktorów. W 2016 roku spółka spodziewa się kolejnych wzrostów sprzedaży w kraju wynikających z uruchomienia środków na zakup sprzętu rolniczego z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którego budżet wyniesie 13,5 mld EUR oraz realizacji zawartych kontraktów zagranicznych.