Kredyt konsolidacyjny - wszystko o konsolidacji zobowiązań

Marek Brocki - .

Konsolidacja zobowiązań jest jednym z najskuteczniejszych sposobów opanowania swojej sytuacji finansowej. Można stosować ją w wielu sytuacjach, a sama konsolidacja ma sporo korzyści. Duża część osób nie bierze jej pod uwagę lub nie wie do końca, czym jest, jak działa i czy warto z niej skorzystać. W tym tekście rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane z kredytami konsolidacyjnymi, opisujemy je oraz podajemy wszystko, co należy wiedzieć o nich i rzeczy, na jakie należy uważać przy łączeniu wielu rat w jedną.

kredyt kosolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem bankowym udzielanym przez banki. Udziela się go na podstawie prawa bankowego. Jest to standardowy kredyt udzielany na takich samych zasadach, co inne kredyty gotówkowe, hipoteczne czy samochodowe, ale z przeznaczeniem spłaty wyszczególnionych w umowie kredytowej zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny można wziąć w banku, przedstawiając wszystkie swoje zadłużenia, podając swoje dane osobowe, sytuację finansową czy dochody. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest po analizie przez analityków banku i wyrażeniu zgody — czyli tak samo, jak przy innych typach kredytów. Czas przyznania przeważnie waha się od kilku godzin do 2 dni roboczych. Po otrzymaniu środków spłacają one wszystkie nasze aktualne zobowiązania, a my jako klienci spłacamy jeden nowy kredyt z mniejszą miesięczną ratą, ale przez dłuższy czas. Rata może być niższa w takim rozwiązaniu nawet o połowę.

Ciekawostka: Na rynku oprócz kredytów konsolidacyjnych istnieją też pożyczki konsolidacyjne. Są to pożyczki oferowane przez prywatne firmy pożyczkowe na podstawie prawa cywilnego. Możemy skorzystać z nich na nieco łatwiejszych do spełnienia warunkach.

Jakie zobowiązania możesz przenieść i połączyć?

  • pożyczkę/kredyt gotówkowy
  • kredyt konsumencki na zakup towarów i usług
  • pożyczkę/kredyt konsolidacyjny
  • kartę kredytową
  • limit w ROR
  • kredyt samochodowy
  • pożyczkę/kredyt hipoteczny

Dlaczego warto brać kredyt konsolidacyjny?

Pierwszym plusem kredytu konsolidacyjnego i powodem, dla którego warto go wziąć, jest możliwość obniżenia naszych miesięcznych zobowiązań. Płacąc wiele rat miesięcznie na jedną dużą sumę pieniędzy, możemy zmienić je na jeden kredyt z niższą miesięczną ratą. To bardzo komfortowe rozwiązanie, gdy płacenie wielu rat jest dla nas problemem.

Kredyt konsolidacyjny jest zatem najprostszym sposobem na zmniejszenie naszych miesięcznych zobowiązań bez wyszukiwania pomocy u znajomych i rodziny, intensywniejszej pracy czy brania innych kredytów, które mogą doprowadzić nas do spirali zadłużenia.

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego jest również bardzo bezpiecznym i pewnym rozwiązaniem. Podpisując umowę kredytową z bankiem na podstawie prawa bankowego, jesteśmy chronieni jako klienci i współpracujemy z renomowaną instytucją zaufania publicznego. Nie musimy zatem bać się o bardzo wysokie oprocentowanie czy niedozwolone i szkodliwe klauzule w umowie, które mogą być zagrożeniem dla nas.

Przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego możemy porozmawiać z doradcą w punkcie stacjonarnym oraz ustalić, czy jest to dobre rozwiązanie dla nas. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu będziemy mogli też jasno określić przyszłość spłaty zobowiązań. Mając ich kilka w różnych bankach, możemy opóźniać ich spłatę czy przeciągać termin ostatecznej spłaty. Mając jednej kredyt konsolidacyjny i jego harmonogram wiemy, kiedy zapłacimy ostatnią ratę i łatwiej jest nam kontrolować takie zobowiązanie.

Połączenie rat z kredytów i pożyczek z różnych źródłach w jeden nowy kredyt to też bardzo duży komfort funkcjonalny. Zamiast pilnować wielu rat w ciągu miesiąca, ich terminów i płatności oraz być klientami w wielu bankach i firmach pożyczkowych, możemy współpracować jedynie z jednym bankiem, pamiętając tylko o jednej mniejszej racie. Ten plus przypadnie do gustu szczególnie osobom, których prowadzenie finansów nie jest najmocniejszą stroną. Prostsze obsługiwanie jednego zobowiązania to zatem większy komfort życia.

Samo wzięcie kredytu konsolidacyjnego jest proste i nie musimy spełniać dodatkowych wymagań czy posiadać specjalistycznej wiedzy na temat finansów, o co obawia się wiele osób, rozważając takie rozwiązanie.

Może Cię zainteresować — najtańszy kredyt konsolidacyjny


Chcesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Sprawdź, jakie masz możliwości i na jakie oferty możesz liczyć korzystając z rankingu kredytów konsolidacyjnych. Zmniejszymy Twoje raty, by były proste do spłaty. Połączysz swoje zobowiązania w jedną ratę! Sprawdź ofertę kredytu konsolidacyjnego — bez poręczycieli, bez zabezpieczeń i zbędnych formalności. Otrzymasz możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, gdy zechcesz odpocząć od spłaty.


Jakie minusy posiada konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny posiada dwa ważne minusy. Są to kwestie związane z wymogami oraz oprocentowaniem. Chcąc wziąć kredyt konsolidacyjny — co często ma miejsce w trudnej sytuacji finansowej, musimy mieć zdolność kredytową pomimo wielu otwartych zobowiązań. Może być to pewnego rodzaju trudność, która może okazać się kluczowa. Wnioskując o kredyt konsolidacyjny, bank sprawdza nas standardowo pod kątem finansowym i musimy być w dobrej sytuacji, aby go otrzymać.

Drugim minusem jest dodatkowe oprocentowanie, jakie musimy zapłacić, biorąc kredyt konsolidacyjny. Korzystając z niego, zapłacimy podwójne oprocentowanie — z podstawowych rat oraz nowego kredytu konsolidacyjnego za pożyczoną sumę bazową w przeszłości. Zakładając średnie oprocentowanie kredytów na poziomie ok. 6%, w ogólnym rozliczeniu zapłacimy często prawie połowę kapitału więcej, jaki pożyczyliśmy. Jest to szczególnie uciążliwe przy dużych sumach kredytów.

Kredyt konsolidacyjny: tak czy nie?

Znając już dokładnie, czym jest kredyt konsolidacyjny oraz jakie ma plusy i minusy, warto odpowiedzieć na pytanie, czy warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda sytuacja jest inna i będzie wymagała innych rozwiązań.

Z pewnością kredyt konsolidacyjny jest lepszym rozwiązaniem od wpadnięcia w spiralę zadłużenia przy zbliżających się problemach finansowych. Jeśli wiemy, że one nastąpią i za jakiś czas nie damy rady spłacać obecnych zobowiązań, warto wziąć kredyt konsolidacyjny, jeśli mamy jeszcze zdolność kredytową. Sposób ten warto wybierać w ostateczności, a jeśli możemy spłacać nadal wiele rat oddzielnie, należy postawić na to rozwiązanie, aby nie płacić dodatkowego oprocentowania. Będzie ono do zaakceptowania jedynie w obliczu większych kosztów np. windykacji czy egzekucji komorniczej.

Kredyt konsolidacyjny można wziąć, w celu ułatwia codziennego życia — gdy tego nie potrzebujemy tylko wtedy kiedy posiadamy pewną sumę pieniędzy na dodatkowe oprocentowanie i nie sprawi ono nam trudności, a chcemy w zamian za nie np. obniżyć sobie wydatki czy presje z licznymi ratami.

Kredyt konsolidacyjny będzie też dobrym pomysłem, jeśli zamierzamy wnioskować o nowy duży kredyt np. samochodowy lub hipoteczny. Dzięki temu mając jedno mniejsze miesięczne zobowiązanie, będziemy mogli zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jest to ciekawy pomysł na zwiększenie zdolności kredytowej, o którym nie wie wiele osób.