Giełda

Sprawdź przebieg zdarzeń na giełdzie. Przejrzyj najnowsze informacje z GPW, WIG, WIG20. Ponadto wiadomości o spółkach, akcjach, wynikach giełdowych. Informacje, artykuły, recenzje.

W kontekście giełdy bardzo wiele mówi się o akcjach. To jedno z podstawowych pojęć, które trzeba opanować, zanim zdecydujesz się na korzystanie z giełdy i na skuteczną grę. Akcje są wynikiem emisji wykonanej przez spółkę akcyjną, jednak jak się okazuje, ich definicja jest o wiele bardziej złożona. Czym są giełdowe akcje i jaka jest ich charakterystyka? Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak dobrze określić znaczenie akcji?

Akcje to papiery wartościowe, które potwierdzają, że ich właściciel (czyli tzw. posiadacz) jest akcjonariuszem. Jest to jednoznaczne, z tym że zainwestował pewien kapitał, uzyskując udział w podziale własnościowy w spółce akcyjnej. Akcjonariusz ma różne prawa, między innymi ma prawo uczestniczyć w zysku spółki w formie dywidendy oraz uczestniczyć w zarządzaniu spółką, między innymi poprzez prawo głosu na walnym zgromadzeniu lub udział w bilansie likwidacyjnym spółki w przypadku likwidacji.

Akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez czas ich uczestnictwa w spółce. Jedynym wyjątkiem jest odpowiedzialność za długi spółki do wysokości udziału akcjonariusza w bilansie likwidacyjnym po likwidacji spółki. Niektóre akcje są przedmiotem obrotu na giełdach papierów wartościowych, gdzie ich cena jest również określana w ramach podaży i popytu.

Charakterystyka akcji

Kapitał spółki akcyjnej tworzony jest przez emisję akcji i ich sprzedaż na rynku, początkowo według wartości nominalnej, która jest określona dla jednej akcji lub, w przypadku zwykłego elektronicznego zapisu księgowego, oficjalnie ustalona. Istnieją również akcje bez oznaczonej wartości początkowej. Akcjonariusze kupują te papiery wartościowe, ponieważ oczekują zysku zarówno z wypłaconej dywidendy, jak i ze wzrostu kapitalizacji akcji.

Kupowanie akcji we właściwym czasie może być dobrym sposobem na lokatę pieniędzy, bo w przypadku odbicia wartość akcji może wzrosnąć nawet o setki procent. Możliwe jest jednak również obniżenie cen akcji i częściowa lub nawet całkowita utrata pieniędzy, które zainwestowało się w dane przedsiębiorstwo. Dlatego obrót akcjami jest ryzykowny, ale przynoszący zysk.

Spółka akcyjna a emisja akcji i akcjonariusze

Spółka akcyjna nienotowana na giełdzie jest spółką prywatną typu zamkniętego. Takie spółki akcyjne powstają w drodze subskrypcji akcji bez oferty publicznej przez z góry określonych subskrybentów, czyli po prostu założycieli spółki. Uczestnicząc i głosując na walnym zgromadzeniu, akcjonariusz może brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących spółki, zwykle w wyborach zarządu, rady nadzorczej itp.

Ponieważ każda akcja zwykle oznacza jeden głos, akcjonariusz większościowy, który jest właścicielem tzw. pakietu kontrolnego akcji, może sam decydować o spółce, a czasem nawet wyrządzić szkodę akcjonariuszom mniejszościowym. Ich interesy muszą być zatem chronione przez prawo, które może na przykład określać procent udziałów, które prowadzą do specjalnych praw akcjonariuszy mniejszościowych.

Akcje na giełdzie

Wypuszczenie akcji jest często sposobem na zarobek, a dobre prosperowanie firmy umożliwia zarobek nie tylko poprzez odsprzedaż akcji, ale także poprzez zwiększenie wartości spółki. Dlatego akcje na giełdzie to podstawowy papier wartościowy.

Zobacz także: Jakie banki proponują pożyczki gotówkowe przez Internet?

Get-Money.pl ułatwia wybór pożyczki o jakiej marzysz - pożyczki online oraz pożyczki w domu klienta - pożyczki szybkie i na raty - zróżnicowana oferta pożyczki przez Internet: pożyczki bez wychodzenia z domu, pożyczki w domu i pożyczki z dostawą pieniędzy do domu klienta. Czytaj najnowsze wiadomości i przeglądaj najnowsze wyniki w rankingu pożyczek, kredytów, chwilówek, kont i lokat. Nie przepłać za kredyt, zawsze sprawdzaj oferty różnych firm z Twojego miasta w portalu Get Money! Bądź zawsze na bieżąco, sprawdź, co się dzieje na rynku finansowym.

Wśród premier pierwsza w Polsce pożyczka przez czat. Ofertę pożyczki otrzymasz już w 3 minuty, a pieniądze na konto w 15 minut. Oferta pożyczki przez czat została stworzona z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych. Projekt pożyczka przez czat - zacznij od zapytania o warunki, dostępną kwotę i koszty pożyczki przez czat.

Porównaj kredyty z Get-Money.pl. Sprawdź oprocentowanie, okres spłaty. Sprawdź bezpłatnie oferty banków. Weź kredyt i kup to, co od zawsze chcesz mieć.

Pokaż #
Tytuł Autor Odsłony
Kredyt gotówkowy w Banku Spółdzielczym. Czy to się opłaca? Marek Brocki 96
Pożyczka ratalna - jak uzyskać pieniądze bez wychodzenia z domu? Marek Brocki 785
Kredyt konsolidacyjny - wszystko o konsolidacji zobowiązań Marek Brocki 967
Pożyczanie pieniędzy w sieci: który typ kredytu wybrać? Marek Brocki 1111
Pożyczka gotówkowa w Kasie Stefczyka prawie dla każdego Iwona Wasilczuk 2187
Zadłużenia — Masz problemy finansowe? 6 sposobów na wyjście! Alicja Berezińska 1209
Walutomat uruchomił ekspresowe przelewy w euro Iwona Wasilczuk 1148
Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach przez Internet GetMoney 1423
Kredyt dla mikroprzedsiębiorstw. Kredyt dla firmy Getmoney 1695
Pożyczka do domu - pożyczka z dostawą pieniędzy do domu Anna Wasilczuk 7790
Pożyczka bez dochodów - gdzie po pożyczki bez dochodów Marek Brocki 1035
5000 zł pożyczki na dowód - gdzie po pożyczki na dowód? Marek Brocki 1188
Wszystkie pożyczki pozabankowe. Mamy wszystkie pożyczki GetMoney 4206
Pożyczka Lime Kredyt - oferta, warunki i profil Klienta Getmoney 1060
Szybka pożyczka do 30 tys. zł na co chcesz Get-Money.pl 9634
Idealne kredyty na lato. Teraz tak tanie, że warto wziąć Marek Brocki 2272
Grupa Sokołów przejmuje Grupę Mięsną Gzella Marek Brocki 2238
W Polsce powstanie nowy Bank Hipoteczny ING BSK Anna Wasilczuk 2022
Browar Połczyn-Zdrój na skraju bankructwa Marek Brocki 3236
Haitong Bank: Inicjacja coverage GetBack - KUPUJ Kamil Stolarski, CFA, Analityk, Haitong Bank 3428

Warto przeczytać: