Giełda

Sprawdź przebieg zdarzeń na giełdzie. Przejrzyj najnowsze informacje z GPW, WIG, WIG20. Ponadto wiadomości o spółkach, akcjach, wynikach giełdowych. Informacje, artykuły, recenzje.

W kontekście giełdy bardzo wiele mówi się o akcjach. To jedno z podstawowych pojęć, które trzeba opanować, zanim zdecydujesz się na korzystanie z giełdy i na skuteczną grę. Akcje są wynikiem emisji wykonanej przez spółkę akcyjną, jednak jak się okazuje, ich definicja jest o wiele bardziej złożona. Czym są giełdowe akcje i jaka jest ich charakterystyka? Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak dobrze określić znaczenie akcji?

Akcje to papiery wartościowe, które potwierdzają, że ich właściciel (czyli tzw. posiadacz) jest akcjonariuszem. Jest to jednoznaczne, z tym że zainwestował pewien kapitał, uzyskując udział w podziale własnościowy w spółce akcyjnej. Akcjonariusz ma różne prawa, między innymi ma prawo uczestniczyć w zysku spółki w formie dywidendy oraz uczestniczyć w zarządzaniu spółką, między innymi poprzez prawo głosu na walnym zgromadzeniu lub udział w bilansie likwidacyjnym spółki w przypadku likwidacji.

Akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez czas ich uczestnictwa w spółce. Jedynym wyjątkiem jest odpowiedzialność za długi spółki do wysokości udziału akcjonariusza w bilansie likwidacyjnym po likwidacji spółki. Niektóre akcje są przedmiotem obrotu na giełdach papierów wartościowych, gdzie ich cena jest również określana w ramach podaży i popytu.

Charakterystyka akcji

Kapitał spółki akcyjnej tworzony jest przez emisję akcji i ich sprzedaż na rynku, początkowo według wartości nominalnej, która jest określona dla jednej akcji lub, w przypadku zwykłego elektronicznego zapisu księgowego, oficjalnie ustalona. Istnieją również akcje bez oznaczonej wartości początkowej. Akcjonariusze kupują te papiery wartościowe, ponieważ oczekują zysku zarówno z wypłaconej dywidendy, jak i ze wzrostu kapitalizacji akcji.

Kupowanie akcji we właściwym czasie może być dobrym sposobem na lokatę pieniędzy, bo w przypadku odbicia wartość akcji może wzrosnąć nawet o setki procent. Możliwe jest jednak również obniżenie cen akcji i częściowa lub nawet całkowita utrata pieniędzy, które zainwestowało się w dane przedsiębiorstwo. Dlatego obrót akcjami jest ryzykowny, ale przynoszący zysk.

Spółka akcyjna a emisja akcji i akcjonariusze

Spółka akcyjna nienotowana na giełdzie jest spółką prywatną typu zamkniętego. Takie spółki akcyjne powstają w drodze subskrypcji akcji bez oferty publicznej przez z góry określonych subskrybentów, czyli po prostu założycieli spółki. Uczestnicząc i głosując na walnym zgromadzeniu, akcjonariusz może brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących spółki, zwykle w wyborach zarządu, rady nadzorczej itp.

Ponieważ każda akcja zwykle oznacza jeden głos, akcjonariusz większościowy, który jest właścicielem tzw. pakietu kontrolnego akcji, może sam decydować o spółce, a czasem nawet wyrządzić szkodę akcjonariuszom mniejszościowym. Ich interesy muszą być zatem chronione przez prawo, które może na przykład określać procent udziałów, które prowadzą do specjalnych praw akcjonariuszy mniejszościowych.

Akcje na giełdzie

Wypuszczenie akcji jest często sposobem na zarobek, a dobre prosperowanie firmy umożliwia zarobek nie tylko poprzez odsprzedaż akcji, ale także poprzez zwiększenie wartości spółki. Dlatego akcje na giełdzie to podstawowy papier wartościowy.

Nowy na giełdzie? 10 wskazówek wartych uwagi

Każdego roku tysiące osób ruszają na podbój polskiej i światowych giełd papierów wartościowych. Niestety tylko garstka inwestorów indywidualnych przetrwa z regularnymi zyskami. Jeżeli marzysz o wysokich stopach zwrotu, sowitych dywidendach i udanych transakcjach, warto kierować się paroma dobrymi zasadami. Niezależnie od wysokości inwestowanych kwot, te rady pozwolą uniknąć wielu błędów. W tym materiale przedstawimy 11 wskazówek, by lepiej sobie radzić w roli giełdowego inwestora.
Nowy na giełdzie? Oto 10 zasad dla Ciebie.

Inwestuj własne nadwyżki finansowe

Inwestowanie nieustannie wiąże się z możliwością utraty części lub całego kapitału. Trzeba być tego świadomym. Dlatego kupna akcji czy innych inwestycyjnych opcji należy dokonywać wyłącznie za własne środki, które są nadwyżkami w domowym budżecie. Ich ewentualna utrata nie może wpłynąć na bieżące funkcjonowanie naszego gospodarstwa domowego. Inwestowanie za pieniądze pożyczone to też nie jest najlepsza opcja, a już na pewno bardzo ryzykowna, która może spowodować późniejszy brak płynności w razie nietrafionych inwestycji.

Zaczynaj od małych inwestycji

Inwestowania, tak jak wszystkiego, trzeba i można się nauczyć. Wejście jako „świeżak” na giełdę i natychmiastowe zakupy za grubą kasę to prosta droga do ruiny. Zacznijmy od inwestycji za małe kwoty, by zobaczyć, jak to wszystko wygląda, jak działają nasze emocje. Dobrym sposobem jest skorzystanie z opcji demo na platformie inwestycyjnej.

Podejmuj samodzielne decyzje

Nikt, ale dosłownie nikt nie poda nam na tacy gotowych rozwiązań. Żaden guru inwestycyjny czy forumowicze nie wskażą spółki z gwarancją zysku. Nawet za opłatą. Maksymalnie co można uzyskać to sugestie, ale ostateczna decyzja zawsze zależy od inwestora. Dlatego decyzje należy podejmować samodzielnie i będąc całkowicie przekonanym do wykonywanego ruchu. Zamiast wątpliwych poleceń lepiej poświęcić czas na analizę spółki czy branży, co pozwoli zyskać jaśniejszy obraz ułatwiający dalsze kroki, a może i rezygnację z zainteresowania danym walorem.

Dywersyfikacja branż

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to fakt, a nie mit. Należy dokonywać zakupu akcji spółek z różnych branż, co pozwoli uniknąć nagłego tąpnięcia w danej dziedzinie, wynikającego zazwyczaj z czynników zewnętrznych (przykładowo pandemia mocno podkopała spółki z branży turystycznej czy lotniczej). Podobnie ma się sytuacja z liczbą spółek w portfelu. Warto mieć ich przynajmniej kilka, a nie „ładować” pod korek akcje tylko jednego podmiotu.

Tanie akcje nie zawsze są dobre

Kurs akcji nigdy nie jest tak nisko, by nie mógł spaść jeszcze niżej. Tanie akcje spółek zazwyczaj nie są tanie bez przyczyny. Jasne, można trafić fajną niedowartościowaną spółkę i dokonać inwestycji, ale poprzedzone jest to dokładną analizą samego podmiotu, jak i branży czy newsów z ostatniego okresu. Jeżeli akcje w ostatnim czasie zaliczyły dość spektakularny spadek, odnalezienie jego przyczyny może nam wiele powiedzieć o spółce czy branży.

Opracuj swoją strategię

Zbyt wielu inwestorów giełdowych nie posiada własnej strategii inwestycyjnej. Stworzenie takiej strategii zwiększa szanse na giełdowy sukces. Ważne, by mocno się jej trzymać i stale ją aktualizować, wraz z naszą rosnącą wiedzą i doświadczeniem. Co taka strategia powinna zawierać? Momenty wejścia i wyjścia, szacowany czas inwestycji, zadowalające stopy zwroty, poziom dopuszczalnych strat. Im lepiej określimy własne reguły gry na giełdzie, tym lepiej na tym wyjdziemy.

Ucz się na błędach, cudzych i swoich

Inwestowanie na giełdzie pełne jest błędów i nietrafionych decyzji. Gry emocjonalnej, pośpiesznych i panicznych ruchów, złego szacowania, słabej analizy czy pomijania kluczowych informacji. Błędy i pomyłki to absolutna codzienność każdego giełdowego gracza. Warto się na nich uczyć i wyciągać odpowiednie wnioski. Pamiętaj! Nikt nie liczy twoich pomyłek i błędów, więc nie ma co się nimi tak mocno przejmować.

Graj z trendem

Amerykańce mają mnóstwo powiedzonek na różne tematy. Jedno to stwierdzenie „trend is your friend”. Ta często słyszana maksyma w środowisku inwestorskim to nic innego jak sugestia, by grać z trendem, a nie przeciw niemu. Łatwiej jest płynąć z nurtem i stopniowo zarabiać, niż ciągle szukać przełamania i odbicia.

Inwestuj długo i cierpliwie

Cierpliwość i czas to dobry sposób do zarabiania na giełdzie. Zyskowne inwestowanie wymaga czasu, dlatego najbardziej opłaca się w średnim i długim terminie. Próby szybkich zysków, czyli spekulacje, zazwyczaj kończą się bolesnymi „wtopami”. Na giełdzie występują lepsze i gorsze cykle, korekty, hossa i bessa. Nie warto przejmować się chwilowym wejściem w straty, gdyż za rok kurs może być całkowicie w innym miejscu. Zawsze liczy się ostateczny wynik portfela w długim okresie.

Pokora i umiar

Seria trafionych inwestycji na początku, zwłaszcza gdy rozpoczęliśmy inwestowanie w okresie hossy, to prosta droga do zgubnej zuchwałości. Myślenie w stylu, ale jestem świetnym inwestorem, teraz to już wszystko będę trafiał, będzie gwarancją bolesnego upadku. Pokora na każdym etapie inwestycji to doskonała rada na koniec. Z kolei umiar oznacza unikanie zachłanności. Czasem lepiej wyjść z inwestycji wcześniej z zyskiem, niż przegapić szczyt i zaliczyć kosztowną „zwałe”.

Kredyty na GET-MONEY.PL – konta bankowe, lokaty i karty kredytowe

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy czy hipoteczny lub firmowy? Zastanawiasz się jaki kredyt wziąć / wybrać? Czy wziąć kredyt gotówkowy online, pożyczkę w promocji czy też szybki kredyt gotówkowy? O poradę zapytaj tutaj... Pomagamy podjąć właściwą decyzję przy wyborze kredytu oraz podpowiadamy jaki kredyt gotówkowy warto wybrać. Jaki kredyt będzie dla Ciebie najlepszy, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania? Pomagamy odpowiedzieć również na pytania np.: Które pożyczki online Cię nie zrujnują? Jak mądrze wziąć pożyczkę na raty? Czy oprocentowanie pożyczki online ma duże znaczenie? Jakie konto bankowe w promocji wybrać? Czy doradca kredytowy pomoże w wyborze kredytu hipotecznego?

Zobacz także: Jakie banki proponują pożyczki gotówkowe przez Internet?

Get-Money.pl ułatwia wybór pożyczki o jakiej marzysz - pożyczki online oraz pożyczki w domu klienta - pożyczki szybkie i na raty - zróżnicowana oferta pożyczki przez Internet: pożyczki bez wychodzenia z domu, pożyczki w domu i pożyczki z dostawą pieniędzy do domu klienta. Czytaj najnowsze wiadomości i przeglądaj najnowsze wyniki w rankingu pożyczek, kredytów, chwilówek, kont i lokat. Nie przepłać za kredyt, zawsze sprawdzaj oferty różnych firm z Twojego miasta w portalu Get Money! Bądź zawsze na bieżąco, sprawdź, co się dzieje na rynku finansowym.

Wśród premier pierwsza w Polsce pożyczka przez czat. Ofertę pożyczki otrzymasz już w 3 minuty, a pieniądze na konto w 15 minut. Oferta pożyczki przez czat została stworzona z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych. Projekt pożyczka przez czat - zacznij od zapytania o warunki, dostępną kwotę i koszty pożyczki przez czat.

Porównaj kredyty z Get-money.pl. Sprawdź oprocentowanie, okres spłaty. Sprawdź bezpłatnie oferty banków. Weź kredyt i kup to, co od zawsze chcesz mieć.

Pokaż #
Tytuł Autor Odsłony
Kredyt gotówkowy w Banku Spółdzielczym. Czy to się opłaca? Marek Brocki 423
Pożyczka ratalna - jak uzyskać pieniądze bez wychodzenia z domu? Marek Brocki 1009
Kredyt konsolidacyjny - wszystko o konsolidacji zobowiązań Marek Brocki 1252
Pożyczanie pieniędzy w sieci: który typ kredytu wybrać? Marek Brocki 1358
Pożyczka gotówkowa w Kasie Stefczyka prawie dla każdego Iwona Wasilczuk 2687
Zadłużenia – Masz problemy finansowe? 6 sposobów na wyjście! Alicja Berezińska 1477
Walutomat uruchomił ekspresowe przelewy w euro Iwona Wasilczuk 1382
Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach przez Internet GetMoney 1685
Kredyt dla mikroprzedsiębiorstw. Kredyt dla firmy Getmoney 1741
Pożyczka do domu - pożyczka z dostawą pieniędzy do domu Anna Wasilczuk 8600
Pożyczka bez dochodów - gdzie po pożyczki bez dochodów Marek Brocki 1065
5000 zł pożyczki na dowód - gdzie po pożyczki na dowód? Marek Brocki 1230
Wszystkie pożyczki pozabankowe. Mamy wszystkie pożyczki GetMoney 4477
Pożyczka Lime Kredyt - oferta, warunki i profil Klienta Getmoney 1096
Szybka pożyczka do 30 tys. zł na co chcesz Get-Money.pl 9887
Idealne kredyty na lato. Teraz tak tanie, że warto wziąć Marek Brocki 2303
Grupa Sokołów przejmuje Grupę Mięsną Gzella Marek Brocki 2270
W Polsce powstanie nowy Bank Hipoteczny ING BSK Anna Wasilczuk 2053
Browar Połczyn-Zdrój na skraju bankructwa Marek Brocki 3276
Haitong Bank: Inicjacja coverage GetBack - KUPUJ Kamil Stolarski, CFA, Analityk, Haitong Bank 3456