Likwidacja groszówek, utrudnienie dla handlowców
Narodowy Bank Polski szykuje się do wycofania nominałów jedno- oraz dwugroszowych. Jeszcze w 2013 roku ma zostać opracowana ustawa, w której będą zakazane już ceny „i 99 groszy”. Wszystko to ma na celu ułatwienie nam wszystkim życia oraz zmniejszenie objętości naszego portfela.
Informacje na ten temat docierały już do nas wielokrotnie, aczkolwiek NBP dopiero teraz postanowiono ostatecznie wycofać nominały, które kosztują nas co roku miliony złotych. Jak jest wiadomo, wyprodukowanie jednego grosza, kosztuje pięć groszy. Wartość transakcyjna jedno- i dwugroszówek jest nieduża, a Polacy najczęściej oszczędzają je wrzucając do skarbonki.
W obiegu jest około siedem miliardów jedno- i dwugroszówek. Z kolei monet od dziesięciu groszy do pięciu złotych można znaleźć na rynku około cztery miliardy sztuk. Co za tym idzie Bank Centralny pragnie zrezygnować z tych najmniejszych nominałów. NBP posiada już stosowny plan, według którego będzie realizowane całe przedsięwzięcie. Przed nami podjęły się tego również Czechy oraz Izrael. Jednym z zmierzeń, które mają przygotować rynek do zmian jest wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania cen typu „i 99 groszy”. Niektóre kraje zastosowały rozwiązanie, iż na końcowych rachunkach przy kasach, są zaokrąglane końcówki do „normalnej” ceny.
Branża handlowa nie zaproponowała w tej kwestii odpowiedniego rozwiązania, a zdania tutaj są podzielone. Handlowcy utrzymują, iż przeprowadzenie zmian będzie dla nich zbyt kosztowne, ponieważ wiąże się między innymi z przeprogramowaniem urządzeń.
Tego rodzaju planowana zmiana przez NBP, będzie posiadała z całą pewnością swoje plusy, w chwili przechodzenia na system euro. Jeden eurocent posiada równowartość około pięciu groszy, co za tym idzie, przelicznik stałby się znacznie łatwiejszy.
Likwidacja drobnego nominału będzie w stanie usprawnić znacznie obsługę klienta. Kasjer nie będzie musiał doliczać się drobnicy miedzianych monet i wydawać reszty. Sam portfel klienta będzie znacznie lżejszy i wolny od zbędnych drobnych monet.