Kobiety w biznesie
Dawno temu skończyły się czasy, kiedy kobiety bały się podejmować własną inicjatywę zawodową i całkowicie podporządkowywały się swoim mężom. Dziś kobiety śmiało i z uniesioną wysoko głową wkraczają do świata biznesu. Zakładając własną firmę mają szansę na zdobycie całkowitej niezależności.
Zniknął stereotyp, że kobieta posiadająca dzieci musi zrezygnować z własnej kariery. Macierzyństwo nie przeszkadza w żadnym stopniu w prowadzeniu działalności, co zostało już wielokrotnie udowodnione przez przeprowadzane badania na temat przedsiębiorczości kobiet.
Po co w ogóle kobiety decydują się na założenie własnej firmy? W przeciwieństwie do mężczyzn, wcale im nie zależy na trafieniu na listę najbogatszych ludzi w kraju. Taką chęć deklaruje zaledwie kilkanaście procent kobiet, które prowadzą własny biznes. Zdecydowana większość traktuje to jako niespotykaną szansę na ich niezależność, a przy tym możliwość zrealizowania własnych pomysłów, idei twórczych, możliwość rozwoju, a przy tym elastyczny czas pracy, który pozwala pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi.
Znaczna większość kobiet uważa, że powinno się na szeroką skalę prowadzić kampanie zachęcające młode kobiety, by zakładały własne firmy. Nawet kobiety zakładające rodziny powinny zainteresować się śmiałym wkroczeniem w świat biznesu. Kobiety posiadają duże predyspozycje do trwałego i stabilnego prowadzenia przedsiębiorstwa. Wynika to z ich bardzo dokładnego i skrupulatnego analizowania swojej działalności. Jednakże nie brakuje w naszym kraju przeszkód stawianych na drodze paniom biznesu.
Do tych najczęściej wymienianych trzeba, z całą pewnością, zaliczyć wysokie kwoty podatku, składki ZUS, biurokrację w urzędach, a także zewnętrzne problemy w postaci np. braku odpowiedniego doświadczenia, kontaktów zawodowych itp. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zgodnie uważają, że na drodze to dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości w Polsce stoją zawiłe i skomplikowane przepisy prawne.
O dziwo, kobietom dużo łatwiej jest oswoić się z owym gąszczem zawiłych przepisów. Przyszłe bizneswomen na swojej drodze spotykają ogromną barierę w postaci skomplikowanego prawa oraz braku środków na kapitał początkowy. Wprawdzie można pozyskać te środki, ale procedury związane z ich załatwieniem pokonały już wielu przyszłych przedsiębiorców niezależnie od płci.
Bardziej przyjazne przepisy prawne z całą pewnością przyczyniłyby się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. Przede wszystkim dla kobiet powinna zostać wprowadzona zmiana do przepisów regulujących urlop macierzyński, gdyż kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą, prawo do takiego urlopu nie przysługuje.