Co zrobić, gdy nie możesz spłacić kredytu?

Danuta Drzyzga - .

Wzięłaś kredyt z banku. Po kilku miesiącach okazało się, że masz problemy z płaceniem tak wysokich rat. Zastanawiasz się, co zrobić?

Idź do banku! Chowanie głowy w piasek to najgorsze z możliwych rozwiązanie. Bank i tak dowie się o twoich kłopotach. A im później, tym będzie gorzej. Skoro już dziś widzisz, że nie dajesz sobie rady, wspólnie musicie znaleźć jakiejś wyjście z tej sytuacji. A możliwości jest kilka.

Wakacje kredytowe

Jeśli wiesz, że twoje kłopoty finansowe szybko się skończą (np. masz dostać sporą podwyżkę, lub jesteś w trakcie sprzedaży nieruchomości lub innej wartościowej rzeczy), zaproponuj bankowi zawieszenie spłaty kredytu na jakiś czas. Możesz też poprosić o umożliwienie ci płacenia samych rat, bez odsetek lub samych odsetek. Wniosek o zawieszenie płatności złóż w terminie spłaty kolejnej raty. W bankach pracuję zwykli ludzie, którzy znają życie i przeważnie starają się pomóc. Czasem potrafią znaleźć rozwiązanie dla spraw, które nam wydają się stracone.

Obniżenie rat

Zapytaj bank o możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytu. Wówczas rata będzie wyraźnie niższa. Ale musisz liczyć się z tym, że całkowity koszt kredytu wtedy wzrośnie, bo za dodatkowe lata będziesz musiała zapłacić odsetki. Gdy dostaniesz nowy harmonogram spłat, przestrzegaj terminów, bo inaczej bank może zażądać zwrotu całego długu.

Kredyt konsolidacyjny

To dobre rozwiązanie, jeśli masz kilka pożyczek różnie oprocentowanych do spłacania. Nowy kredyt ma niższą ratę i oprocentowanie. Z chwilą podpisania nowej umowy kredytowej nie będziesz już obciążona pozostałymi pożyczkami. Kredyt konsolidacyjny możesz wziąć zarówno w swoim banku, jak i w „obcym”. Na spotkanie w banku weź wszystkie dokumenty, które świadczą o pogorszeniu twojej sytuacji finansowej.