Ceny mieszkań spadają wraz ze spadkiem ilości kredytów

M. Pawlikowski - .

Nie tylko w dużych miastach zauważyć można spadek cen nowych mieszkań. Na prowincji, w małych miasteczkach nowo wybudowane budynki mieszkaniowe wielorodzinne, stoją nie zamieszkane nawet przez rok. Pomimo atrakcyjnych cen mieszkań, chętnych brakuje.

ceny mieszkań spadają

Kryzys gospodarczy, trudności ze znalezieniem pracy, niskie zarobki, niepewność o przyszłość oraz zmiany w sposobie wyliczania zdolności kredytowej sprawiły, że po kredyty hipoteczne mniej osób się ubiega. Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami małymi i tanimi, to jeden z przejawów kryzysu.

Klientów chcący skorzystać z dopłat do kredytów mieszkaniowych w ramach programu „Rodzina na swoim” w ostatnich miesiącach br., znacznie przybyło. Do końca roku pozostało tylko kilka miesięcy. Czasu na znalezienie upragnionego mieszkania, które będzie spełniało określone warunki w programie „Rodzina na Swoim”, pozostało niewiele. Najtrudniej znaleźć mieszkanie, które nie przekroczy średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Bank Gospodarstwa Krajowego, przedstawił obowiązujące limity cen w programie Rodzina na swoim.

W Warszawie odnotowano najwyższe spadki cen mieszkań, o ponad 100 zł za mkw. powierzchni. Aż tyle staniały mieszkania. Kupowane zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym . W Łodzi obniżka wyniosła niecałe 100 zł za każdy metr kwadratowy. Z kolei we Wrocławiu o 13,4 proc., w Gdańsku o 7,1 proc., natomiast w Katowicach odnotowano wzrost cen o ponad 1,5 proc. W Krakowie spadki cen nowych mieszkań o 3,5 proc.

W najbliższej czasie można oczekiwać dalszych przecen. Taki rozwój wypadków będzie efektem wchodzenia na rynek kolejnych tanich projektów, oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe dwu oraz 3-pokojowe lokale.

W tej chwili można spotkać mieszkania z oferty "Last minute". Są to pojedyncze nowe lokale mieszkalne w okolicy 4 tys. zł/mkw., a we Wrocławiu nawet poniżej tej granicy. W tak atrakcyjnych cenach mieszkania, po kosztach własnych, sprzedają deweloperzy, którzy chcą rozpocząć nowe inwestycje.