Boom na nowe mieszkania kupowane na kredyt trwa

Marek Brocki - .

Od paru lat rośnie zainteresowanie nowymi mieszkaniami kupowanymi na kredyt. Jest to w pewnym sensie fenomen i sytuacja bez precedensu, tym bardziej że ceny nieruchomości w niektórych miastach rok do roku wzrosły aż o 10%. Mimo to zainteresowanie nabywców nie spada.

boom na nowe mieszkania kupowane na kredyt trwa warszawaNowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie. Boom na nowe mieszkania kupowane na kredyt hipoteczny trwa.

Trendy w cenach mieszkań

Mieszkania regularnie drożeją, ale w ostatnich kilkunastu miesiącach stało się to aż nader widoczne. Są takie miasta, gdzie w porównaniu rok do roku mieszkania podrożały średnio o 10%, a deweloperzy-rekordziści podnieśli ceny prawie o jedną piątą. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen gruntów, a w związku z tym nie należy liczyć na wyhamowanie trendu. Co prawda niektórzy ekonomiści ostrzegają, że aż taki wzrost cen nie jest niczym uzasadniony, ale jednocześnie przyznają, że przy tak dużym popycie, na pewno nie ta tendencja nie odwróci.

Trendy w kredytach mieszkaniowych

Trochę inaczej na całą sprawę patrzą analitycy bankowi. Ci oczywiście też mają świadomość wzrostu cen mieszkań, ale w przeciwieństwie do deweloperów nie patrzą na przyszłość przez różowe okulary i wnioski kredytowe na granicy opłacalności skłonni są raczej odrzucać. Na razie jednak nie można mówić o żadnych lawinach, za to ceny kredytów hipotecznych spadają. Tę pozorną sprzeczność daje się wytłumaczyć zmianami w przepisach sprzed paru lat. Teraz nie ma szans na kredyt te, kto nie zgromadził co najmniej 10-15, a czasem 25% wkładu własnego. Dla banku ryzyko jest więc mniejsze, zatem, żeby podtrzymać płynność kredytową, obniża się marżę. Inna sprawa, że na dłuższą metę ta sytuacja jest niezdrowa dla wszystkich, ale na razie jest, jak jest.

Odrobina paniki i fałszywych nadziei

Za całą sytuację w dużej mierze odpowiadają deweloperzy. Ci zachęcają do zakupu nowych mieszkań pod wynajem. I nawet pal licho, że zwykłe mieszkanie w nowym bloku dziś już prawie zawsze nazywane jest apartamentem, choć z tym poza ceną nic go nie łączy. Bardziej kuszą nabywców obietnice 7% zysku rocznie. W tych obliczeniach jednak nikt nie uwzględnia kosztów kredytu, co finalnie znacząco zmniejsza atrakcyjność przedsięwzięcia. To właśnie fałszywe nadzieje pobudzają zainteresowanie tą formą inwestycji.

Panika zaś dotyczy głównie osób, które szukają mieszkań dla siebie. Deweloperzy chętnie informują o „ostatnich domach i mieszkaniach” i często piszą, że kończy się miejsce. Tak naprawdę kończy się tylko droga ziemia, a tanie grunty nadal są niewykorzystane, ale o tym prospekty informacyjne milczą. I tak od paru lat straszeni coraz bliższym końcem złotej ery budownictwa, inwestorzy kupują kolejne mieszkania, nie patrząc często na ceny w innych lokalizacjach.

Wypadałoby więc na koniec dodać słowo ostrzeżenia. To, że kredyty dziś są tanie, nie znaczy, że takie będą zawsze. Ponieważ mają zmienne oprocentowanie, a właśnie kończy się nam prawdopodobnie okres bezinflacyjny, należy założyć, że kredyt podrożeje, a mieszkanie będzie traciło na wartości – nadpodaż jest bowiem dość znaczna i te wspomniane „ostatnie” często stoją puste już przez parę lat. Nie należy więc działać nerwowo, ale raczej jeszcze ostrożniej niż zwykle.


Informacja kredytowa dla osób, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie.

GetMoney współpracuje z wieloma bankami i firmami pośrednictwa kredytowego w celu zapewnienia naszym Klientom kompleksowej obsługi w zakresie pomocy w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego na sfinansowanie zakupu nowych mieszkań. Zapewniamy całkowicie bezpłatną i kompleksową pomoc związaną z formalnościami towarzyszącymi zawieraniu umów o kredyty hipoteczne. Udzielamy wsparcia niezależnie, obiektywnie, dopasowując warunki do indywidualnej sytuacji klienta i jego potrzeb.

GetMoney bezpłatnie zapewnia pomocy w procesie uzyskania kredytu hipotecznego:

  • Posiadamy specjalne oferty banków, z którymi współpracujemy przy udzielaniu kredytów.
  • Dysponujemy ofertami kredytów hipotecznych bez prowizji i dodatkowych opłat.
  • Atrakcyjnymi promocyjnymi ofertami kredytów mieszkaniowych z indywidualnie negocjowanymi warunkami cenowymi.

Wybierając kredyt hipoteczny z naszej oferty, można skorzystać z programu zapewniające wsparcie wyspecjalizowanych ekspertów podczas całej procedury przyznawania kredytu, którzy pomogą przygotować wymagany przez banki komplet dokumentów dotyczących zakupu wybranego mieszkania/lokalu użytkowego.

Tani kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie to korzystne sfinansowanie. Więcej informacji na temat aktualnej oferty kredytów hipotecznych znajdą Państwo na stronie www.get-money.pl/kredyty-mieszkaniowe.