BIK online w Meritum Banku

Możliwość uzyskania online raportu historii kredytowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej udostępnił swoim klientom Meritum Bank. W ten sposób można otrzymać raport BIK w kilka minut, bez odwiedzania BIK lub wysyłania pocztą korespondencji papierowej.

Usługa jest dostępna dla posiadaczy MeritumKonto Zarabiające. Klient najpierw składa wniosek za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Meritum Banku. Aby to zrobić, należy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej i w menu "Wnioski i dyspozycje" wybrać "Raport kredytowy BIK" oraz "Złóż wniosek".

Raport będzie dostępny w systemie pod specjalnym linkiem w ciągu kilku minut. Plik z raportem w formacie PDF jest zaszyfrowany. Do jego otworzenia konieczne jest wprowadzenie hasła otrzymanego z BIK w wiadomości SMS dostarczonej na telefon komórkowy klienta.

Raporty BIK dostępne są nie tylko w polskiej, ale również w angielskiej wersji językowej. Obecnie banki zagraniczne nie mają możliwości bezpośredniego dostępu do bazy BIK. Klient może więc sam pomóc tym instytucjom uzyskać dostęp do jego historii kredytowej.

Raporty to również metoda weryfikacji, czy nikt nie próbował zaciągnąć kredytu, posługując się dowodem tożsamości danej osoby. Klient regularnie korzystający z raportów i sprawdzający stan swoich zobowiązań może ochronić się przed nadmiernym zadłużeniem oraz zorientować się, czy ma szansę uzyskania kolejnego kredytu. Jeśli w przeszłości poręczał kredyty innym osobom, to raport może być źródłem wiedzy, czy poręczony kredyt jest spłacany w terminie.