100 mkw. powierzchni domu: dużo czy mało?

Przyjmuje się, że dom o powierzchni użytkowej w przedziale 100-140 mkw. jest wystarczający dla 4-osobowej rodziny. Czy zatem górna granica maksymalnej powierzchni 100 mkw. zakładana w programie Mieszkanie dla Młodych jest odpowiednia?

mieszkania dla młodych

Program Mieszkanie dla Młodych od momentu zapowiedzi ewoluował w stosunku do pierwotnych założeń. W swojej wczesnej fazie projekt ustawy nie uwzględniał budowy domu, a jedynie lokale z rynku pierwotnego do 75 mkw. Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, zajmująca się projektem ustawy o Mieszkaniu dla Młodych, zaproponowała niedawno kilka istotnych poprawek, między innymi włączenie do programu możliwości zakupu i budowy domu jednorodzinnego nieprzekraczającego powierzchni 100 mkw. oraz podniesienie limitów cen mieszkań i domów kwalifikujących się do programu. Średni wskaźnik odtworzeniowy został powiększony o 10 proc. w stosunku do pierwotnych założeń.

Na ustach wielu komentatorów pojawiło się zatem pytanie, czy 100 mkw. to wystarczający metraż dla modelowej 4-osobowej rodziny z zapatrywaniami na kolejne dziecko, kiedy w przypadku Rodziny na Swoim było to aż 140 mkw.?

Zgodnie z analizą raportów BGK, dotyczących funkcjonowania programu Rodzina na Swoim, pomysł dołączenia do programu domów jednorodzinnych wydaje się trafny. W pierwszym roku funkcjonowania Rodziny na Swoim, kredyt na budowę domu wzięło aż 35 proc. beneficjentów tego programu. W latach 2007-2013 łączna liczba kredytów zaciągnięta na budowę domów wyniosła blisko 36000, co daje około 20 proc. wszystkich kredytów.

Wg przeprowadzonej analizy, osoby kupujące gotowe projekty domów można podzielić na dwie grupy:

  • inwestorów, którzy stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę, a co za tym idzie na reprezentacyjność budynku, zainteresowanych najczęściej projektami o powierzchni 130-160 mkw. i więcej,
  • inwestorów, którzy przede wszystkim biorą pod uwagę parametry energooszczędności i koszty utrzymania/funkcjonowania domu w terminie późniejszym, czyli domki małe i tanie w utrzymaniu, w przedziale do 100 mkw., najczęściej parterowe

– Od kilku lat odchodzi się od trendu dużych, bryłowatych domów, które często mają powierzchnię większą niż 200 mkw. Małe domki zyskują coraz większą popularność dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym. Koszty związane z budową domu uzależnione są od cen materiałów budowlanych, jednak aktualnie przyjmuje się stawkę 2500 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej do stanu deweloperskiego dla domów tradycyjnych. Im wymyślniejsza konstrukcja, tym wyższe koszty. Należy jednak pamiętać, że budując systemem gospodarczym koszty można obniżyć nawet do 30 proc.- komentuje Agnieszka Józefiak.

Przeprowadzono sondę, w której respondenci odpowiedzieli na pytanie: Czy według ciebie 100 mkw. powierzchni użytkowej to wystarczający metraż domu? Z przeanalizowanych odpowiedzi wynika, że dla 47 proc. ankietowanych 100 mkw. jest zadowalające, 30 proc. było zdania, że zaproponowany przez rząd metraż jest niewystarczający, zaś 23 proc. nie miało zdania na ten temat.

Jednoznaczna ocena założeń programu Mieszkanie dla młodych w zakresie proponowanej powierzchni 100 mkw. jest trudna, gdyż podlega mocno subiektywnym ocenom. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców domu. Jednak można pokusić się o stwierdzenie, że o ile nie mamy potrzeby posiadania dwóch gabinetów, pokoi gościnnych i wielkich sypialni, taki metraż w zupełności powinien wystarczyć młodej rodzinie.