10 najbardziej dochodowych działalności prowadzonych w domu

Kiedy specjalistka od sztuki Melissa Schmechel ukończyła w 2004 Smith College, zdecydowała, że zajmie się rozwojem dwóch małych sklepów w San Francisco. Ale miała też jeszcze lepsze pomysły.

- Widziałam małe studia i prasy drukarskie pracujące samodzielnie - mówi Schmechel. - Poczułam, że jest to wystarczająco duży rynek.

Zdobywając umiejętności, przedsiębiorcza 26-latka utworzyła w zeszłym roku we własnym mieszkaniu swoje własne studio projektów graficznych, Darling Design. Doszła do wniosku, że wynajem biura kosztowałby dodatkowe 1,000 dolarów każdego miesiąca. Oczywiście, domowe biuro może być trochę zatłoczone - Schmechel dzieli ciasne trzy pokojowe mieszkanie z dwoma współlokatorami - ale jest szczęśliwa, że to zrobiła. - Nie mogłabym zacząć interesu, gdybym nie prowadziła go w domu - mówi.

Schmechel bierze 50 dolarów za godzinę dopracowania szczegółów broszur, wizytówek, katalogów, analiz przypadków i okazjonalnie stron www. Narzędzia, na których pracuje, to komputer i zwykła drukarka (po wysokiej jakości wydruki udaje się do Kinko). Dodatkowe koszty ogólne: to skromne 10 dolarów miesięcznie za wynajem domeny internetowej. Początkowy marketing sprowadzał się do umieszczania reklam na Craigslist. Zyski z pierwszego roku funkcjonowania Darling Design wyniosły około 50 000 dolarów.

Kto potrzebuje uciążliwych dojazdów, gdy możesz zarobić porządną sumkę kilka metrów od kuchni? Jak podaje U.S. Census Bureau (rządowa agencja odpowiedzialna za spis ludności w Stanach Zjednoczonych), ponad połowa wszystkich firm w Stanach Zjednoczonych ma swoją siedzibę poza domem ich właścicieli. Z gospodarką, w której ubywa miejsc pracy, szeregi samozatrudnionych mogą się powiększać. Wielu oszczędnych przedsiębiorców może szukać sposobów na wyeliminowanie kosztów wynajmu czy paliwa.

Z pomocą Sageworks, prywatnej firmy mającej siedzibę w Raleigh, w Północnej Karolinie, zajmującej się dostarczaniem danych, Forbes.com przygotował listę 10 najbardziej dochodowych działalności - na podstawie zysku przed opodatkowaniem - które mogą być prowadzone z domu. Dane zostały zebrane w ciągu ośmiu lat składania zeznań podatkowych (niemal cały cykl biznesowy) dziesiątek tysięcy prywatnych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych, mających roczny przychód poniżej 1 mln dolarów podstawie klasyfikacji Internal Revenue Service. Przeciętne zyski przed opodatkowaniem wahały się od 8 proc. do 14 proc.

Tylko miarodajne

Uwzględniliśmy branże, dla których Sageworks miał dane z przynajmniej 35 firm i wyeliminowaliśmy kategorie zbyt szerokie, aby były miarodajne. Jedno duże zastrzeżenie: dane te mogą być zniekształcone przez informacje z firm, które zostały ujęte we wcześniejszych latach, a które nie przetrwały do dzisiaj. Moderatorzy - z usług brokerskich i konsultacji - zdobyli pięć z 10 miejsc; twórcy, tacy jak specjalistyczne studia graficzne, zarobiły trzy; i firmy naprawcze zdobyły resztę. Dla pewności, nie wszyscy poradzą sobie tak samo (lub dobrze) przy spadku koniunktury.

W przypadku: maklerów papierów wartościowych i brokerów rynków towarowych, którzy są na czele listy z przeciętną marżą z zysków przed opodatkowaniem w wysokości 14 proc. Chociaż zaufanie do rynków jest nadwyrężone i konkurencja ze strony E-Handlu (Nasdaq: ETFC - wiadomości - ludzie ) i Charlesa Schwaba (Nasdaq: SCHW - wiadomości - ludzie ) jest mocna, zaufani pośrednicy zdolni do prowadzenia działalności, udzielając porad finansowych (a nie tylko pośredniczący w transakcjach) mogą sobie poradzić. Wszystko, co jest do tego potrzebne to komputer, szybkie połączenie Internetowe i jakaś platforma transakcyjna w rodzaju Automatic Data Processing. Typowe prowizje wahają się od 2 proc. do 3 proc. wartości każdej transakcji.

Aby zacząć, przede wszystkim musisz uzyskać zgodę z Financial Industry Regulatory Authority (organ regulujący branżę finansową). Wymagane dokumenty to między innymi biznes plan, próbny bilans i miesięczne prognozy przychodów i wydatków. Opłata rejestracyjna: około 5,000 dolarów w zależności od rodzaju papierów wartościowych, którymi się zajmujesz. Jeśli do tej pory nie zdobyłeś licencji pośrednika, przygotuj się do zdania serii egzaminów, włączając w to sześciogodzinny egzamin Series 7 lub Series 63 lub 66. Jedno zastrzeżenie: Do egzaminów możesz podejść tylko po przepracowaniu kilku miesięcy w zarejestrowanej firmie - podobnie wszyscy twoi pracownicy muszą zdać te same egzaminy.

Dobra praca gdy uda się ją podjąć

Doradztwo jest dobrą pracą, jeśli uda ci się ją podjąć. Doradcy udzielają wskazówek firmom szukającym pomocy w każdym zakresie od marketingu do ochrony środowiska- i za to właśnie dostają przeciętnie 10 proc. marży operacyjnej. Poza spotkaniami z klientami wielu doradców może spokojnie pracować z domu, i coraz więcej z nich częściej pobiera opłaty za projekt niż za godzinę pracy. Dwa duże wyzwania: marketing i wycena usługi. Aby dowiedzieć się więcej o pierwszym sprawdź " Dwanaście Nowatorskich Technik Marketingowych"; o wycenie przeczytaj "Jak Ustalić Swoją Dzienną Stawkę."

Jeśli wolisz tworzyć niż doradzać, naucz się jak kodować. Oprogramowania to bardzo opłacalny biznes - po prostu napisz jeden program i sprzedawaj jego kopie. Ale jest to biznes, w którym trzeba umieć się przebić. Weź pod uwagę, że najdroższe aplikacje dla Apple (Nasdaq: AAPL - wiadomości - ludzie ) iPhone sprzedaje zazwyczaj za 10 dolarów - z czego twórca programu dostaje około 70 proc., jednak większość jest za darmo.

Technicy mogą zakładać zabezpieczenia na swoje produkty, powodujące wyskakujące okienka przeszkadzające w użytkowaniu. Na stronie serwisu Avron Barr, prezes Aldo Ventures, firmy doradztwa ds. oprogramowania w Aptos w Kalifornii pisze "marże mogą być wysokie, ponieważ nie konkurujesz z globalnymi operatorami". Podsumowując, twórcy oprogramowania, do których IRS zlicza zarówno koderów jak i obsługę help-desk- osiągają przeciętnie 14 proc. marży brutto.

Wyzwania z garażu

Ta niedobra gospodarka mogłaby dorzucić grosik zwłaszcza, gdy konsumenci częściej starają się naprawić stare meble, urządzenia czy skórzane rzeczy niż kupować nowe. Według Sageworks, zwyczajowa marża brutto firm w kategorii "Naprawa i utrzymanie urządzeń osobistych i sprzętów gospodarstwa domowego" wynosi 10 proc.

Prace naprawcze wykonywane w twoim garażu lub piwnicy niosą ze sobą wyzwania z dwóch stron: ogólne wyposażenie (sprzęt, wentylacja) i znalezienie klientów. Weź dla przykładu naprawę butów. Ben Roush, szewc w Omaha w Nebrasce twierdzi, że używaną maszynę do wykończeń (z odpowiednim buforowaniem i urządzeniem piaskującym) można kupić za 10 000 dolarów; zszywarki za 1200 dolarów; a prasy hydrauliczne podające klej 300 dolarów. Niektóre z napraw wymagają też elektrycznych urządzeń: napięcie 220 woltów przerabiane na typowe 110 woltów, występujące w większości domów.

Jedno ostrzeżenie dotyczące pracy w domu: ściany mogą zacząć się do ciebie zbliżać. - Mam zamiar przenieść się do studia na kilka dni w tygodniu - mówi Schmechel. - Na początku praca w domu była naprawdę super, ale z każdym dniem, jest to dla mnie coraz trudniejsze z psychologicznego punktu widzenia.