Zła wiadomość: Sprzedaż spada najsilniej od 4 lat

Zgodnie z dzisiejszymi danymi GUS dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w cenach bieżących o 2,5% r/r w styczniu wobec wzrostu o 7,2% w grudniu, co było zgodne z naszą prognozą (2,3%) i poniżej konsensusu rynkowego (5,3%). W związku z wysoką styczniową inflacją (3,6% r/r) sprzedaż detaliczna w cenach stałych (po wyeliminowaniu wpływu wzrostu cen) spadła o 1,1% r/r wobec wzrostu o 4,1% w grudniu i obniżyła się tym samym najsilniej od stycznia 2005 r. Na spadek dynamiki sprzedaży detalicznej wpływ miały przede wszystkim efekty o charakterze sezonowym, w tym niższa o jeden liczba dni roboczych w styczniu br. niż rok wcześniej (w grudniu 2009 r. mieliśmy do czynienia z sytuacją odwrotną).

Zima uderza również w handel

Do spadku dynamiki sprzedaży detalicznej przyczyniły się również efekty ostrej tegorocznej zimy, która obniżyła naszym zdaniem dynamikę sprzedaży detalicznej w cenach stałych w wyspecjalizowanych sklepach z żywnością (do -7,0% r/r w styczniu z 2,6% w grudniu), co mogło być związane z utrudnieniami w komunikacji w rejonach wiejskich i małych miastach, a także w dziale pozostałe (do -7,7% r/r z 8,9%) uwzględniającym sprzedaż na bazarach i straganach. Część tego spadku została jednak skompensowana przez związany z silnymi mrozami wzrost sprzedaży paliw stałych, ciekłych i gazowych (wzrost o 5,9% r/r w styczniu wobec 4,9% w grudniu). Zgodnie z przeprowadzonymi przez nas badaniami (por. INVESTrendy z dn. 1.02.2010 r.) dla sprzedaży detalicznej ogółem spadek średniej temperatury miesięcznej o 1˚C przyczynia się do obniżenia miesięcznej dynamiki o 0,2 p.p.

Nieudana wyprzedaż rocznika 2009

Ponadto na spadek sprzedaży detalicznej złożyło się obniżenie dynamiki sprzedaży pojazdów samochodowych, motocykli i części (spadek o 5,0% r/r w cenach stałych wobec wzrostu o 0,7% w grudniu), co było naszym zdaniem związane relatywnie niższą skuteczność styczniowych akcji promocyjnych na samochody w 2010 r. niż w 2009 r., kiedy to sprzedawcy zdecydowali się na znaczące obniżki, aby wyzbyć się nadmiernych zapasów pojazdów z 2008 r. Scenariusz ten wspierają również dane Samar o sprzedaży nowych samochodów, zgodnie z którymi dynamiki sprzedaży obniżyła się z -3,9% r/r grudniu do -4,8% w styczniu.

Kumulacja negatywnych efektów na rynku pracy

W styczniu stopa bezrobocia wzrosła zgodnie z danymi GUS do 12,7% w styczniu z 11,9% w grudniu. Do wzrostu bezrobocia przyczyniły się naszym zdaniem 3 czynniki. Po pierwsze, zwiększenie od stycznia stawki zasiłku dla osób bezrobotnych (o 142 zł do 717 zł miesięcznie), co przyczyniło się do zwlekania z zarejestrowaniem się przez część osób jako bezrobotni do stycznia br., w celu otrzymania wyższego zasiłku. Po drugie, mroźna zima, która utrudniała, a nawet w niektórych przypadkach zatrzymała roboty w budownictwie i innych pracach sezonowych, przyczyniła się do znaczącego wzrostu napływu do urzędów pracy osób rejestrujących się po raz kolejny (w styczniu po raz kolejny zarejestrowało się 256,3 tys. osób, najwięcej od ponad 8 lat) oraz spadku liczby osób, które podjęły pracę oferowaną przez UP (3,2% wszystkich bezrobotnych, najmniej od lutego 2005 roku). Po trzecie, wzrost liczby nowych bezrobotnych wynikał również z zakończenia z końcem grudnia 2009 r. aktywnych programów przeciwdziałania bezrobociu (szkolenia i staże), z których w 2009 r. skorzystała rekordowa liczba bezrobotnych (421,7 tys. osób, o 24,6% więcej niż rok wcześniej).

Stopa bezrobocia ustabilizuje się

Zgodnie z danymi GUS w styczniu znacząco wyhamowało tempo wzrostu liczby osób po raz pierwszy rejestrujących się w Urzędach Pracy do 5,4% r/r z 19,4% w grudniu, czyli do najniższego poziomu od listopada 2008 r., kiedy to rozpoczęło się spowolnienie gospodarcze w Polsce. Wspiera to nasz scenariusz dla rynku pracy, zgodnie z którym stopa bezrobocia z wyłączeniem efektów sezonowych ustabilizuje się, a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec br. 12,0%.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »