Wolniejszy wzrost cen gruntów rolnych w 2009 r.

Według najnowszych danych średnia cena gruntów z Zasobu WRSP w 2009 r. wyniosła 14 932 zł za 1 ha. W porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to średnia cena transakcyjna wyniosła 12 540 zł, nastąpił 19% wzrost.

Ceny zostały określone na podstawie ponad 12 tys. zawartych umów sprzedaży. Najwyższe ceny uzyskano w województwach: kujawsko-pomorskim (26 318 zł), śląskim (22 594 zł), wielkopolskim (21 617 zł) i małopolskim (19 495 zł), a najniższe w lubuskim (9970 zł) i lubelskim (10 553 zł).

Porównując poszczególne kwartały 2009 r. można było zaobserwować wzrost cen w pierwszych trzech kwartałach i znaczny spadek w kwartale ostatnim (Tabela 1). Warto jednak zaznaczyć, że pod koniec roku - w IV kwartale podpisano najwięcej umów sprzedaży (3,8 tys.) na powierzchnię ponad 46 tys. ha, co zasadniczo wpłynęło na średnią cenę gruntów w całym 2009 r.

Analizując zmiany ceny gruntów rolnych wyraźnie widać, że od 2 lat spada dynamika wzrostu. Największy procentowy wzrost cen gruntów miał miejsce w 2007 roku, kiedy to zwiększyły się one o 33%. Od tego momentu dynamika osłabia się, osiągając w 2008 i 2009 r. odpowiednio: 28% i 19%.

Najwyższe ceny uzyskiwano w grupie obszarowej do 1 ha, ponad 19 tys. zł/ha, a następnie dla nieruchomości powyżej 100 ha (ponad 15 tys. zł/ha). W grupie obszarowej od 10 do 100 ha uzyskano ceny niewiele niższe, tj. ponad 14,5 tys. zł za 1 ha.

W 2009 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 102 tys. ha gruntów. Było to o ponad 24 tys. ha więcej, niż w roku 2008 (wzrost o ponad 30%). Nabywcami gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa byli dotychczasowi dzierżawcy, którzy skorzystali z przysługującego im prawa pierwszeństwa w nabyciu oraz rolnicy, którzy nabywali grunty w przetargach nieograniczonych i ograniczonych.

Największe powierzchnie sprzedano w województwach: warmińsko-mazurskim (ponad 21 tys. ha), zachodniopomorskim (ponad 18 tys. ha) i lubuskim (11 tys. ha). Zaś najmniej ziemi zakupiono na terenach województw: małopolskiego (850 ha), łódzkiego (1500 ha) i śląskiego (1700 ha).

Agencja ma obecnie w Zasobie ok. 2,234 mln ha gruntów na terenie całego kraju. Większość, ok. 1,7 mln ha, jest w dzierżawie, zaś do rozdysponowania pozostaje ok. 330 tys. ha. Ponad połowa powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP (1,154 mln ha – 52 %) znajduje się na terenie działania 5 oddziałów terenowych: we Wrocławiu, Szczecinie, Olsztynie, Poznaniu i Gdańsku. Najmniej gruntów do rozdysponowania znajduje się na terenie Filii w Pile (4,7 tys. ha) i OT w Bydgoszczy (6,9 tys. ha).

W procesie rozdysponowania gruntów Zasobu od kilku już lat dzierżawa ma malejące znaczenie, o czym świadczy m.in. fakt, że ubiegłym roku. jednostki organizacyjne Agencji wydzierżawiły 21 tys. ha, przede wszystkim na terenie działania oddziałów w Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »