Wnioski kredytowe przez internet - jak je złożyć?

Wnioski kredytowe online są bardzo wygodne: nie trzeba wstawać z fotela, żeby uzyskać pożyczkę, natomiast jeśli chodzi o szczegóły techniczne, to nieco inaczej wygląda to w bankach, a inaczej w firmach pożyczkowych. Przyjrzymy się paru często występującym modelom wniosku.

Firma pożyczkowa – wniosek o pożyczkę

W firmie pożyczkowej wniosek jest bardzo uproszczony. Zazwyczaj padają tam między innymi pytania o wysokość i źródło dochodu, a także wysokość zobowiązań miesięcznych, natomiast jeśli chodzi o weryfikację tych pól, to jest ona rzadkością. Najważniejsze w tym przypadku pola to oczywiście wnioskowana kwota kredytu i okres spłaty.

wniosek o pożyczkę

Wnioski o pożyczkę przez internet są w przypadku firm pożyczkowych proste i przyjazne, zwykle mają formę formularzy, które znasz być może z różnych stron wymagających rejestracji. Jedyną formalnością będzie dodatkowo konieczność przelania na konto firmy pożyczkowej drobnej kwoty (od jednego grosza do złotówki). Ważne, aby przelew pochodził z konta, którego jesteś właścicielem, bo tylko to umożliwi autoryzację wniosku. Po potwierdzeniu tożsamości przelewem, firma sprawdza wniosek pod kątem dostępności pożyczki i udziela kredytu. Niekiedy następuje dodatkowy kontakt telefoniczny, co ma na celu weryfikację danych wprowadzonych w formularzu.

Banki – wniosek o kredyt wersja prostsza

W bankach, które dały taką możliwość, stali klienci mogą skorzystać z uproszczonych wniosków.

mBank na przykład, przygotował kilka ofert kredytów gwarantowanych, w których nie trzeba podawać żadnych danych, a system automatycznie wylicza możliwe warianty kwot i okresów kredytowania.

T-Mobile Usługi Bankowe ma w ofercie kredyt gotówkowy, w którym nie trzeba wpisywać zbyt wielu danych, a pozostałe banki stosują przeważnie wariant automatycznego obliczania wysokości kredytu na podstawie historii.

Banki – wniosek o kredyt wersja pełna

W wielu bankach, a także dla nowych klientów, dostępne są kredyty z wnioskiem przez internet, ale z wnioskiem pełnym, a więc wymagającym podania wszystkich niezbędnych danych. W takim przypadku niewiele różni się wniosek bankowy od tego w firmach pożyczkowych, natomiast możliwe są różne warianty potwierdzania umowy: przelewem, w oddziale lub przez kuriera. Oczywiście wachlarz ten zmienia się w zależności od banku, różne są też terminy rozpatrzenia wniosku. W zasadzie przy potwierdzeniu przelewem (zwykle wówczas wymagane jest także założenie konta ROR), jest to czas zbliżony do tego, jakiego potrzebują firmy pożyczkowe, a przy potwierdzeniu w oddziale lub przez kuriera z oczywistych względów jest to okres dłuższy.

Czy warto złożyć wniosek o kredyt online?

Jeśli chodzi o koszt kredytu z wnioskiem online, to nie odbiega on w żaden sposób od kredytów uzyskiwanych tradycyjnie. Z rzadka przygotowywane są indywidualne oferty lub warianty tańsze, natomiast trudno je upolować, bo banki coraz częściej przygotowują i prezentują je indywidualnie, natomiast w firmach pożyczkowych najczęstszą promocją jest „pierwsza pożyczka za darmo", o czym pisaliśmy w innym artykule. Co do zasady, jeśli ceny są identyczne w sieci i w oddziale, to ten pierwszy wariant jest lepszy, bo wygodniejszy.

Dużym atutem jest dziś dostępność online nie tylko samych wniosków, ale także doradców z banków i firm pożyczkowych, którzy zajmują się wyjaśnianiem wątpliwości lub przedstawianiem umów kredytowych. Dzięki temu można z pełną świadomością i odpowiedzialnością wybrać najlepszą ofertę bez wstawania sprzed komputera. To dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych i tych, które zwyczajnie nie mają najmniejszej ochoty stać w kolejce do bankowego okienka.

W przypadku firm pożyczkowych wniosek online jest niemal oczywistością, bo wiele z nich nie ma żadnej placówki stacjonarnej.