W jakich rejestrach sprawdzają klientów firmy pożyczkowe?

Redakcja Getmoney - .

Czasy, gdy w biurze pożyczkowym można było uzyskać pożyczki na podstawie samych oświadczeń, już dawno minęły. Aktualnie coraz więcej takich przedsiębiorstw sięga po pomoc rejestrów, w których można zasięgnąć informacji o potencjalnych pożyczkobiorcach i jednocześnie firmy pożyczkowe zasilają te bazy danymi z własnych systemów.

w jakich rejestrach sprawdzani są pożyczkobiorcy

W jakich rejestrach sprawdzani są pożyczkobiorcy?

Wymienienie wszystkich aktywnych rejestrów, z których korzystają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, nie jest takie proste. Ogólnie można jednak listę skrócić do następujących podmiotów:

  • KRD (Krajowy Rejestr Długów),
  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
  • Biura Informacji Gospodarczej (np. BIG InfoMonitor).

Pierwsze dwa jasno określają, gdzie pożyczkobiorca będzie sprawdzany. W rejestrach najczęściej można uzyskać informację o osobach fizycznych i rolnikach, jednak znajdują się tam również dane podmiotów gospodarczych.

Do KRD zazwyczaj trafiają dłużnicy, którzy nie spłacają swoich zobowiązań. Mogą to być zobowiązania z tyt. umów o kredyt, pożyczek od firm i osób fizycznych, lecz również niezapłacone faktury od kontrahentów, czy też niezapłacone faktury za energię i media.

BIK jasno wskazuje, że tam znajdą się już konkretne informacje na temat zaciągniętych zobowiązań w bankach i pozabankowych. Jest to już bardziej rozbudowany rejestr, w którym znajdują się nie tylko negatywne, ale po prostu wszystkie informacje o konkretnych zobowiązaniach z uwzględnieniem daty początku i końca umowy, podmiotu z którym umowa jest zawarta, na jaką kwotę i w jakiej formie przystąpiło się do długu.

Natomiast BIG-i to rejestry, w których głównie można uzyskać informacje na temat firm i rolników. Są one źródłem wiedzy na temat rzetelności w spłacaniu zobowiązań. Znajdują się tam zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Takich rejestrów w Polsce jest kilka i w każdym można się znaleźć.

Czy można uzyskać pożyczkę bez sprawdzania w rejestrze?

Oczywiście, że tak. Jednak warto zawsze zgadzać się na sprawdzanie w rejestrach, ponieważ zwiększa to wiarygodność, jako potencjalnego pożyczkobiorcy. Po weryfikacji w bazach danych pożyczkodawca ma świadomość, komu udziela finansowania, dzięki czemu można dopasować ofertę z lepszymi warunkami, niż w przypadku takiej bez weryfikacji, na podstawie samych oświadczeń.

Dlaczego warto być w rejestrach?

Powyżej wymienione rejestry zawierają nie tylko negatywne informacje o podmiotach, lecz są również źródłem tych dobrych. Osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania i nie nadużywają pożyczek i kredytów, są lepiej postrzegani, niż tacy, którzy mają zaległości i problemy finansowe.

Przekonaj się, jak działa ranking pożyczek na raty >> lub jeśli wolisz, przekonaj się, jak działają chwilówki przez internet bez zaświadczeń >>

Jeśli planujesz w przyszłości zaciągnąć większe zobowiązania, postaraj się, aby widnieć w rejestrach, dzięki czemu zbudujesz sobie lepszą zdolność kredytową.