Uproszczona procedura na działkę i dom w DomBanku

Jak wynika z raportu porównywarki finansowej, DomBank jako jedyny polski bank oferuje możliwość uzyskania kredytu na zakup działki i budowę domu w ramach jednej analizy kredytowej. W większości banków uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu wiąże się z koniecznością dwukrotnego przejścia analizy kredytowej.

Po raz pierwszy bank analizuje naszą sytuację finansową przy kredytowaniu zakupu działki. Ponowna analiza kredytowa konieczna jest do uzyskania kredytu na budowę domu. Dla klienta oznacza to oczywiście podwójne formalności. Jak pokazało badanie, tylko DomBank posiada w ofercie kredyt, którego procedura pozwala na zamknięcie obu tych celów kredytowania w ramach jednej analizy kredytowej.

- Pomysł pośrednio podsunęli nam sami kredytobiorcy, którzy pytali o taką możliwość naszych Doradców Kredytowych. Skoro zaś na rynku powstała taka potrzeba, my jako bank od hipotek musieliśmy jej sprostać.

Dzięki temu, że na bieżąco badamy potrzeby klientów, możemy szybko za nimi podążać i reagować na najprostsze nawet zmiany z oczekiwaniach rynku – mówi Jarosław Śniady, Dyrektor ds. Sprzedaży w Sieci Własnej DomBanku. Jak w praktyce wygląda uproszczona procedura? W momencie składania wniosku kredytowego klient przedkłada bankowi dokumenty dotyczące zakupu działki budowlanej zgodnie z wykazem dokumentów, który otrzymał od Doradcy Kredytowego. Dodatkowo składa również oświadczenie o przewidywanym koszcie budowy domu.

Oświadczenie takie zawierać powinno także informacje o technologii budowy, powierzchni użytkowej i całkowitej, ilości kondygnacji oraz czy będzie to dom z piwnicą czy nie. Komplet dokumentów dotyczących budowy, w tym m.in. pozwolenie na budowę, klient zobowiązany jest przedłożyć przed wypłatą transzy budowlanej. Na ich podstawie analityk techniczny w banku ostatecznie ustali wartość zabezpieczenia kredytu. - W ten sposób możemy zaproponować klientom wygodę, jaką jest przejście przez proces kredytowy tylko raz. Nie mamy jak oszacować wartości domu, którego jeszcze nie ma nawet na papierze, ale możemy ją przynajmniej założyć – mówi Sławomir Łęcki z Działu Analiz Technicznych DomBanku. Wypłata takiego kredytu odbywa się w transzach.

Pierwsza z nich przeznaczona będzie na zakup działki. Po podpisaniu aktu notarialnego (umowa kupna-sprzedaży), kwota transakcji zostanie przelana na rachunek sprzedającego. Gdy klient wybierze projekt i uzyska pozwolenie na budowę, może złożyć wniosek o wypłatę pierwszej transzy - wówczas już budowlanej. Wykonane z jej środków prace dokumentować można na podstawie zdjęć i wpisów w dzienniku budowy.

DomBank nie wymaga faktur, budowa systemem gospodarczym jest jak najbardziej honorowana. Gdy Dział Analiz Technicznych banku potwierdzi postęp budowy zgodny z harmonogramem prac i robót, zostanie uruchomiona do dyspozycji kolejna transza.

autor: DomBankźródło: PR News