Tani kredyt na zakup samochodu

Kredyt na samochód - .

Kiedy chcesz kupić auto, masz kilka możliwości finansowania. Na początek ustalmy ogólne warunki: samochód nie będzie kosztował mniej niż 10-15 tysięcy złotych razem z dodatkowymi opłatami (ubezpieczenie, rejestracja, podatki). Wszystko, co jest tańsze, powinieneś sfinansować z zapasów gotówkowych. A kredyt samochodowy? Cóż, tutaj też jest kilka możliwości.

Nowe auto na kredyt

Zwykle kredyt na samochód można uzyskać bezpośrednio u dealera, choć tam zasady finansowania mogą być bardzo różne. Dziś też coraz częściej dealerzy są skłonni zaproponować leasing osobisty połączony z usługami mechanika czy tańszym pakietem ubezpieczeń. W przypadku nowego samochodu warto też przejrzeć oferty bankowych kredytów samochodowych. Kalkulatory, dzięki którym uda się wyliczyć wysokość rat za samochód w poszczególnych bankach dadzą odpowiedź na pytanie, czy w ogóle jest o co walczyć. Zdarza się i tak, że w kredycie „dealerskim" auto jest tańsze niż w kredytach bankowych, ale to nie jest regułą.

Kredyt na samochód do 10 lat

Samochody dziesięcioletnie już w niewielu bankach będą mogły zostać skredytowane. Ogólnie rzecz biorąc, pod tym względem podobne są i kredyt, i leasing: finansowanie nie może być udzielone na samochód starszy niż dziesięcioletni, a okres spłaty plus wiek samochodu również musi wynieść mniej niż 10 lat. W praktyce oznacza to, że już dziesięcioletni samochód musi być spłacony. Oczywiście to tylko przykład najczęstszego zapisu, natomiast w poszczególnych bankach może być on nieco inaczej sformułowany. Niemniej jednak nie należy liczyć na bardziej liberalne podejście.

W przypadku niezbyt starych samochodów używanych mamy już jednak do wyboru dwie opcje: kredyt samochodowy (z zabezpieczeniem rzeczowym) i gotówkowy. Teoretycznie w pierwszym przypadku oprocentowanie powinno być niższe, ale jeśli przejrzysz propozycje kredytów gotówkowych w promocji, może się okazać, że nawet tani kredyt samochodowy nie będzie korzystniejszy. Należy jednak pamiętać, że obie formy kredytowania różnią się między sobą technicznymi zapisami umowy. W przypadku kredytu gotówkowego samochód ie stanowi najczęściej bezpośrednio zabezpieczenia kredytu, co może skomplikować ewentualne postępowanie egzekucyjne.

Kredyty na samochody starsze niż 10 lat

Kredyt samochodowy na pojazd starszy niż 10 lat to w polskich bankach rzadkość. Można takiego poszukać w parabankach, ale tutaj oferty też można policzyć na palcach jednej ręki, więc jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Sytuacja jest analogiczna jak w przykładzie powyżej, natomiast musisz sobie zdawać sprawę z jednej rzecz: kiedy zaciągasz kredyt samochodowy, zabezpieczeniem wierzytelności jest zasadniczo kupiony pojazd. W związku z tym wysokość kredytu jest uzależniona od rynkowej wartości samochodu.

W przypadku kredytów gotówkowych takiej zależności nie ma – jeśli przepłacisz za samochód i później bank zdecyduje się na postępowanie egzekucyjne, sam samochód nie będzie miał wystarczającej wartości, aby pokryć zobowiązania, dlatego zawsze warto najpierw zweryfikować wartość auta i przejrzeć oferty kredytów samochodowych także dla starszych samochodów.

Najkorzystniejszy tani kredyt samochodowy

Tani kredyt samochodowy to teoretycznie idealny sposób na sfinansowanie samochodu, którego za gotówkę kupić niepodobna. W tym przypadku jednak również kredytobiorca ponosi pewne ryzyko. Decyzję o zakupie warto poprzedzić dokładną analizą umowy kredytowej, bo w przypadku kredytów samochodowych jedyne, co realnie kupujesz, to kredyt, a samochód – cóż, kupujesz Ty, ale bank zawsze będzie miał coś do powiedzenia w tej sprawie.