Szybkie kredyty bez zdolności kredytowej

Monika Przybysz - .

Brak zdolności kredytowej wyklucza możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego. Oczywiście pojęcie zdolności kredytowej jest samo w sobie dość elastyczne, bo szacować ją można w różny sposób i inaczej oceniasz ją ty sam, inaczej bank, a inaczej firma pożyczkowa.

Sam sobie daję negatyw

kredyt bez zdolności kredytowejJeśli sam stwierdzasz, że nie masz zdolności kredytowej, bo na przykład już masz problemy z uregulowaniem wszystkim zobowiązań, to jasne jest, że nie powinieneś w ogóle brać kredytu, bo to proszenie się o kłopoty.

Samodzielna ocena zdolności kredytowej jest trudna, bo wymaga obiektywizmu, który niełatwo zachować – pieniądze są potrzebne, być może w danym miesiącu niezłe są też Twoje planowane dochody, ale należy zawsze wziąć pod uwagę dłuższy horyzont. Musisz sam ocenić, jak duży kredyt będziesz w stanie spłacać, a w którym momencie obciążenie będzie zbyt wysokie, aby je udźwignąć bez ryzyka utraty płynności finansowej.

Kredyt w banku bez zdolności kredytowej?

Banki bardzo rygorystycznie podchodzą do obliczania zdolności kredytowej, bo są do tego zobligowane prawnie. Zawsze jednak mają pewną swobodę, prawo bowiem wyznacza jedynie wybrane zasady, natomiast bank może we własnym zakresie modyfikować je lub wprowadzać dodatkowe obostrzenia. Z tego wynika, że jedna banki będą bardziej liberalne od innych.

Brak zdolności kredytowej w jednym banku nie oznacza zatem, że również w innych bankach nie uzyskasz dobrego wyniku. Zdolność kredytową obliczaną w kalkulatorach również należy traktować jako przybliżoną – konieczna jest weryfikacja jej w każdym banku, w którym chcesz złożyć wniosek.

Kredyt bez zdolności kredytowej oczywiście nie zostanie udzielony, natomiast ważne tutaj jest, aby zauważyć, że banki policzą tę zdolność inaczej w przypadku różnych zabezpieczeń kredytu, różnych okresów spłaty czy rodzaju rat (równe czy malejące). Polityka banku musi zawsze uwzględniać również aktualne promocje – to znak dla klienta, że analizując wnikliwie aktualną ofertę banku, może udać się zwiększyć efektywną zdolność kredytową poprzez właściwy dobór parametrów kredytu.

Pożyczka pozabankowa – tutaj zdolności można nie mieć

Jeśli chodzi i firmy pożyczkowe, to prezentują one skrajnie różne stanowiska w sprawie obliczania zdolności kredytowej. Są takie, które mają politykę kredytową niewiele luźniejszą niż banki, a są i takie, które udzielają pożyczek praktycznie wszystkim, w tym również osobom, które zdolności kredytowej absolutnie nie mają. Czy to źle?

Zależy od punktu widzenia – jeśli pracujesz na czarno, to teoretycznie nie masz żadnej zdolności kredytowej, a praktycznie – może być różnie. Z pewnością żaden bank nie zaakceptuje pracy w szarej strefie jako źródła dochodu, natomiast firmy pożyczkowe nie zwrócą na to uwagi. Oczywiście taki kredyt bez zdolności kredytowej będzie drogi, ale przynajmniej będziesz miał szansę na jego zaciągnięcie. W firmach pożyczkowych, które oferują kredyty dla osób bez zdolności kredytowej (pożyczki pozabankowe) wnioski można często złożyć przez internet.

Pożyczki dla osób bez zdolności kredytowej

Kredyty dla osób bez jakiejkolwiek zdolności kredytowej są dostępne w firmach pożyczkowych, ale fakt, że również banki mają różne procedury obliczania zdolności kredytowej sprawia, że i tutaj można w pewnych sytuacjach szukać korzystnej pożyczki.

Oczywiście we wszystkich przypadkach jako punkt wyjścia należy przyjąć rzetelną samodzielną analizę zdolności kredytowej – jeśli obiektywnie stwierdzisz, że nie możesz spłacić kredytu, nie zaciągaj go! W pozostałych przypadkach należy sprawdzić gdzie i jaki kredyt można dostać – warto oszacować zdolność kredytową np. przez internetowy kalkulator zdolności, a potem uściślić wyniki w konkretnych bankach czy firmach pożyczkowych.