Szybka pożyczka na zapłatę rachunków

Marek Brocki - .

Rachunki zawsze przychodzą w nieodpowiednim momencie. Pół biedy, jeśli jest to czas niedługo po wypłacie, ale jeśli pieniądze się już rozeszły i nie starczy na uregulowanie wszystkich należności, to trzeba zacząć szybko szukać wyjścia z tej trudnej sytuacji. W praktyce są trzy możliwe rozwiązania.

Negocjacje z wierzycielami

pożyczka na rachunki

To krok, który jest oczywisty. W większości przypadków nawet nie trzeba się szczególnie martwić: u operatorów telefonicznych praktyką jest udzielanie usługobiorcom limitu kredytowego, czyli pewnej „kwoty zaufania”, poniżej której należności nie są pilnie egzekwowane. W innych przypadkach warto skontaktować się z biurem obsługi klienta i poprosić o odroczenie zapłaty albo rozłożenie jej na raty. Najczęściej będzie to możliwe, ponieważ firmie, która wystawiła rachunek, bardziej zależy na tym, żeby w ogóle te pieniądze otrzymać, niż na tym, aby doszło do tego w konkretnym terminie. Są jednak przypadki, w których nie można się dogadać z wierzycielem i wtedy zaczyna się problem poważniejszy.

Dług u rodziny

Większość z nas szuka dodatkowych pieniędzy wśród członków rodziny. Z pewnością jest to wygodniejsze niż gnanie do banku ze stosem zaświadczeń, tym bardziej że często niezapłacony rachunek też obciąża zdolność kredytową. Jednak pożyczki w rodzinie mają sporo wad – przede wszystkim ceną jest dług wdzięczności, którego być może nigdy nie będziesz w stanie uregulować, a który będzie ciążył bardziej niż odsetki od pożyczki pozabankowej czy kredytu bankowego.

Druga sprawa to mobilizacja: wyznaczony termin spłaty to zawsze czynnik, który powoduje, że lepiej kontrolujesz domowe finanse, natomiast pożyczkę od rodziny, która nie ma terminu spłaty, można przesuwać bardzo długo, tyle że to również jest problematyczne.

Szybkie pożyczki, kredyty, chwilówki - na rachunki

Podstawowa zasada mówi, że najpierw należy sprawdzić dostępność kredytów bankowych. Są one tańsze od chwilówek, ale mają kilka wad: po pierwsze, na kredyt gotówkowy z kwotą poniżej 1000 złotych raczej w żadnym banku nie można liczyć, po drugie procedura kredytowa bywa bardzo długa i niepotrzebnie skomplikowana, a po trzecie jest jeszcze kwestia zdolności kredytowej – poza nielicznymi przypadkami można założyć, że jeśli nie stać Cię na opłacenie rachunku w terminie, to prawdopodobnie z ta zdolnością nie jest najlepiej. Tutaj z pomocą mogą przyjść szybkie pożyczki gotówkowe udzielane przez internet.

Jak zwykle jednak przy szybkich pożyczkach przez internet warto wyjaśnić jedną rzecz: to pomysł dobry, jeśli wiesz, że za kilka dni czy za dwa tygodnie dostaniesz wypłatę, z której bez trudu oddasz całą pożyczkę. Jeśli masz rachunek przeterminowany dwa dni, szybka pożyczka jest zbędna, bo tyle poczeka każdy wierzyciel.

Jeśli z drugiej strony nie wiesz, czy przyszła wypłata pokryje dług (spłatę pożyczki), nie warto jej zaciągać, bo wygeneruje to koszty nawet kilkakrotnie wyższe niż niespłacony rachunek – pamiętaj, że szybka pożyczka gotówkowa jest w miarę tania tylko i wyłącznie przy założeniu, że uda Ci się spłacić ją w terminie, bez przedłużania. W innym przypadku koszty będą rosły i w żaden sposób nie pozwolą Ci na pozbycie się problemów.

Jak rozwiązać problem z niezapłaconymi rachunkami?

Z niezapłaconymi rachunkami czasem musi zmierzyć się każdy. Problem ten można rozwiązać zawsze na kilka sposobów – lepszych lub gorszych. Jednak wybór drogi rozwiązania problemu powinien być podyktowany przede wszystkim analizą Twojej sytuacji – nie można powiedzieć, że zawsze dobre będą kredyty, bo czasem faktycznie lepiej pożyczyć parę złotych u rodziny lub znajomych, zamiast pakować się w papierologię kredytową lub droższe pożyczki krótkoterminowe.

Pamiętaj o tym, żeby nie histeryzować – jeśli zaległości nie są duże, a przekroczenie terminu nieznaczne, to sam wierzyciel zapewne zaproponuje sensowne rozwiązanie.