Szybka pożyczka na dowód osobisty – jak to działa?

O ofertach pożyczek gotówkowych na dowód osobisty, słyszałeś z pewnością już wielokrotnie. Czy jednak wiesz, jak działają tego rodzaju pożyczki? Czy potrafiłbyś właściwie przeanalizować samodzielnie umowę pożyczki? Oto podstawowe informacje, które powinny Cię zainteresować, jeśli szukasz pożyczki na dowód.

Na dowód, ale nie bez weryfikacji

szybka pożyczka na dowód osobisty

Wygoda pożyczek na dowód jest bezdyskusyjna. Jednak pamiętać należy, że nie każdy na taką pożyczkę może liczyć. Firmy pożyczkowe co prawda nie muszą stosować żadnych zabezpieczeń, ale nie znaczy to jeszcze, że nie weryfikują potencjalnych klientów. Jest wiele spisów dłużników i rejestrów, w których znajdują się nazwiska nierzetelnych pożyczkobiorców. Jeśli weryfikacja w rejestrze wykaże, że wcześniej zdarzały Ci się problemy ze spłatą lub wciąż masz zaciągnięte zobowiązania w bankach, lub innych firmach pożyczkowych, to pożyczkodawca może odmówić wypłaty. W przypadku pożyczek na dowód nie ma potrzeby dostarczania zaświadczeń ani oświadczeń o zarobkach, natomiast pożyczkobiorca sam powinien oszacować własną zdolność kredytową, aby mieć pewność, że będzie w stanie spłacić pożyczkę w wyznaczonym terminie.

Jak zmieni się oprocentowanie?

Wygoda pożyczek na dowód sprawia, że często właśnie one stają się produktem pierwszego wyboru. Każda dodatkowa czynność: czy to weryfikacja w BIK, czy sprawdzenie zdolności kredytowej, a nawet uruchomienie zabezpieczenia pożyczki, powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję. Kiedy bierzesz chwilówkę, zazwyczaj właśnie czasu brakuje najbardziej. Należy jednak pamiętać, że pożyczki pod pewnym względem bardzo przypominają kredyty: im słabiej są zabezpieczone, tym wyższa jest ich cena. Rośnie przecież ryzyko pożyczkodawcy. Dlatego też, jeżeli masz możliwość zaciągnięcia pożyczki zabezpieczonej i takiej na dowód, ta pierwsza zwykle będzie tańsza. Oczywiście nie oznacza to jeszcze automatycznie, że pożyczka pozabankowa bez zaświadczeń będzie lepsza, ale powinieneś sprawdzić opłacalność obu opcji.

Pożyczka na dowód również przez internet?

Choć klasyczna pożyczka do dowód to domena działań tradycyjnych firm pożyczkowych, w zasadzie ten sam mechanizm działa w przypadku pożyczek internetowych: tutaj oczywiście do weryfikacji przesyła się skan lub zdjęcie dowodu, natomiast pracownicy firmy pożyczkowej zadzwonią do Ciebie, żeby potwierdzić dyspozycję. Pod tym względem procedura przyznania pożyczki w biurze firmy pożyczkowej jest nieco prostsza, a biorąc pod uwagę, że firm tego rodzaju jest naprawdę sporo, można założyć, że czas potrzebny na uzyskanie pożyczki internetowej i pożyczki w tradycyjnym biurze jest mimo wszystko zbliżony.

Czy to się opłaca?

W przypadku pożyczek na dowód tak naprawdę nie rozpatruje się w ogóle opłacalności, bo z definicji nie są one opłacalne. Ich przewagą jest to, że można pożyczkę dostać również wtedy, kiedy bank odmawia kredytu. Za tę usługę trzeba więc sporo zapłacić. Można oczywiście, a nawet należy, porównać ceny pożyczek w różnych firmach pożyczkowych. Co prawda koszt udzielenia pożyczki jest mniej więcej taki sam, ale zawsze można znaleźć ofertę pod jakimś względem bardziej atrakcyjną od pozostałych.

Mają trochę racji ci, którzy pożyczki uważają za zło konieczne, ale przecież dokładnie tak samo jest z kredytami bankowymi: każdy byłby szczęśliwy, gdyby nie musiał z nich korzystać, ale kiedy już trzeba, warto wybierać tak, żeby ponieść przy tym jak najmniejsze koszty. Pożyczki na dowód nie są tanie, ale na pewno są szybkie, bezpieczne i wygodne – z tego względu budzą słuszne zainteresowanie.