Sprawdzamy jak działają pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe – pożyczaj pieniądze od społeczności, a nie od banków i firm pozabankowych! Sprawdź, czym jest pożyczka społecznościowa, jak działa pożyczka społecznościowa oraz dlaczego warto z nich korzystać. Z naszego artykułu dowiesz się także, czy pożyczki społecznościowe sprawdzają BIK oraz inne rejestry dłużników.

Pożyczki społecznościowe to bardzo ciekawa opcja na pożyczanie pieniędzy online. Jest ona alternatywą dla pożyczek i kredytów instytucjonalnych, a dzięki temu ma wiele cech i korzyści, które nie posiadają banki czy prywatne firmy pożyczkowe. Pożyczanie pieniędzy od innych osób w sieci na specjalnych portalach oferujących pożyczki społecznościowe, jest znane od dawna. Trend ten, choć nie podbił rynku finansowego pomimo wróżenia mu wielkiego sukcesu, jest i działa w dalszym ciągu, umożliwiając korzystne pożyczanie pieniędzy na małe oraz na wysokie kwoty.

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to pożyczki udzielane przez osoby prywatne innym osobom prywatnym. Jest to trend, który powstał kilka lat temu. Polega on na wzajemnym pożyczaniu sobie pieniędzy między użytkownikami w sieci — bez pośredników w tym wypadku banku. Głównym celem pożyczek społecznościowych jest osiągnięcie korzyści zarówno przez osoby pożyczające pieniądze, jak i osoby, które chcą je pożyczyć. Pierwsza grupa osób może cieszyć się dużo większym zarobkiem aniżeli w przypadku zdeponowania środków na lokacie bankowej a druga grupa dużo niższym oprocentowaniem pożyczki w porównaniu do pożyczki pozabankowej.

Przeważnie jest ono uśrednione i plasuje się w granicach ok. 10% RRSO, co jest bardzo korzystnym wynikiem dla obu stron. Pożyczki społecznościowe miały być czarnym koniem sektora finansowego i rywalizować zarówno z bankami, jak i prywatnymi firmami pożyczkowymi. Choć jednak tak się nie stało, są one nadal obecne na rynku i możemy skorzystać z nich na portalach social lendingowych.

Portale tego typu są platformą pośredniczącą pomiędzy pożyczkobiorcami i pożyczkodawcami. Sama pożyczka udzielana jest na podstawie prawa cywilnego, całkowicie legalnie i transparentnie. Często nazywana jest "pożyczką prywatną". Umowa o pożyczkę społecznościową czy też prywatną, podpisywana jest pomiędzy dwoma użytkowaniem portalu. Sam portal nie jest stroną — a jedynie platformą do zawierania transakcji. Zarabia on na niewielkich prowizjach od udzielenia każdej pożyczki.

Na jakiej zasadzie działają?

Pożyczki społecznościowe działają na bardzo prostej i intuicyjnej zasadzie. Jeśli chcemy z nich skorzystać, musimy wybrać konkretny portal social lendingowy oraz się zarejestrować. Jest to bardzo łatwe i szybkie — tak jak zakładanie konta na portalu społecznościowym. Choć każdy portal tego typu będzie działał na nieco innej zasadzie, ogólnie wszystkie portale social lendingowe funkcjonują na podstawie takiego samego złożenia.

Gdy jesteśmy już zarejestrowani na danym portalu pożyczek społecznościowych, drugim krokiem jest weryfikacja naszej osoby. Ma ona na celu zwiększyć naszą wiarygodność. Im jest ona większa, tym szybciej i łatwiej otrzymamy pożyczki lub znajdziemy partnera, któremu pożyczymy środki. Gdy jesteśmy osobą pożyczającą środki innym, wystarczy wystawić ofertę lub przeglądać oferty innych użytkowników. Gdy jesteśmy osobami, które chcą pożyczyć środki, musimy przejść podstawowy etap weryfikacji tożsamości. Najczęściej jest to potwierdzenie danych osobowych poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego czy wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Następnie potwierdzamy też adres e-mail i numer telefonu.

Oprócz podstawowej weryfikacji tożsamości istnieje też dodatkowa. Jej zadaniem jest jeszcze bardziej uwiarygodnić nasz profil pożyczkobiorcy. Dodatkowymi sposobami weryfikacji są np.: przesyłanie rachunków za media i abonamenty, zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu z pracy czy nawet połączenie swojego profilu na Facebooku. Możemy też często dobrowolnie zweryfikować się w bazach dłużników takich jak BIK i KRD lub w innych rejestrach dłużników.

Przeważnie za dodatkową weryfikację będziemy musieli zapłacić drobne sumy, gdyż jest to dodatkowa praca dla pracowników danego portalu, ale jeśli zależy nam na stworzeniu wiarygodnego profilu pożyczkobiorcy, jest to dobry pomysł. Często też będąc zweryfikowanym na wiele różnych sposobów, będziemy mogli skorzystać z wielu ofert pożyczek prywatnych na wysokie kwoty, a pożyczkodawcy chętnie będą zgadzali się na udzielenie nam pożyczki. Dodatkowa weryfikacja może zatem wpłynąć na lepsze warunki pożyczki, a więc będzie dobrą inwestycją — a nie jedynie wydatkiem. Ogólnie istnieje nawet kilkanaście podstawowych i dodatkowych form weryfikacji pożyczkobiorcy.

Jeśli już ją przeprowadzimy, następnie możemy samodzielnie wyszukiwać oferty pożyczek lub dodawać swoje w zależności od rodzaju portalu social lendingowego. Gdy znajdziemy interesującą ofertę, wystarczy skorzystać niej. W części przypadków będziemy mogli zrobić to automatycznie, a w części po zgłoszeniu akcesu i akceptacji pożyczkodawcy.

Po tym korku umowa pożyczki jest podpisana elektronicznie przez obie strony, a pożyczkodawca wypłaca pożyczkobiorcy środki na wcześniej zdefiniowane przez niego konto bankowe. Pożyczkobiorca otrzymuje również harmonogram spłat i spłaca następnie raty na konto pożyczkodawcy. Ogólnie na tego typu portalach znajdziemy wiele ofert pożyczek — od kilku do kilkunastu procent RRSO. Są to najczęściej sumy pomiędzy oprocentowaniem lokat a oprocentowaniem kredytów.

Dlaczego warto skorzystać z pożyczki społecznościowej, a nie pozabankowej?

Pożyczki społecznościowe to bardzo korzystna alternatywa dla pożyczek pozabankowych czy kredytów bankowych. Warto przemyśleć ich wzięcie w kilku przypadkach. Z pewnością dużym plusem jest w tym przypadku oprocentowanie. Przeważnie waha się ono w okolicach 10%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić spore sumy — szczególnie przy wysokich pożyczkach.

Cały proces korzystania z portali social lendingowych jest bezpieczny, transparentny i legalny. Pożyczka opiera się o umowę cywilną, a portal, w którym dostępne są pożyczki społecznościowe na wysokie kwoty, nadzoruje całą transakcję. Jest to też bardzo prosty sposób brania pożyczek online. Samo założenie i korzystnie z konta jest intuicyjne, a my jako klienci takiego portalu nie musimy spełniać dodatkowych wymagań.

Na rynku z łatwością znajdziemy portale pożyczek społecznościowych. Jest to również sprawdzony sposób pożyczania pieniędzy, gdyż portale social lendingowe są z nami od wielu lat, a z ich usług skorzystały już setki tysięcy osób — zarówno po stronie pożyczkodawców, jak i pożyczkobiorców. Dla osób chcących zarabiać pieniądze, portale tego typu są również bardzo ciekawą alternatywą dla innych sposobów zarabiania, biznesów czy sposobów inwestycyjnych łącząc w sobie umiarkowane ryzyko i relatywnie wysokie zyski.

Zdaniem eksperta: Błyskawiczna pożyczka ratalna lub chwilówka uniwersalna na pilne wydatki idealna

Błyskawiczna pożyczka to gwarancja uniwersalności. Wśród nich znajdziemy oferty, które sprawdzą się zarówno w przypadku niewielkich wydatków, jak i podczas konieczności zapłaty wysokich rachunków lub zrobienia zakupów na duże kwoty. Decydując się na wzięcie pożyczki za pośrednictwem Get-Money.pl, możesz liczyć na wyjątkowo atrakcyjne oferty.