Spadek cen mieszkań? Dobry czas na zakup nieruchomości!

D.Drzyzga - .

Rok 2012 to rok spadku cen mieszkań zarówno nowych jak i z rynku wtórnego. Od pięciu lat nastąpiła największa obniżka cen mieszkań – ponad 13%. Możliwe jest zatem nabycie mieszkania w atrakcyjnej cenie. Dla klientów chcących otrzymać atrakcyjny kredyt hipoteczny, banki przygotowały szereg propozycji. Oferują bardzo atrakcyjne warunki. Najlepszego kredytu mieszkaniowego w złotych udzieli PKO BP - wynika z najnowszego rankingu.

spadek cen mieszkań

Rok 2012 to rok rekordowych obniżek cen mieszkań. Na terenie całego kraju można zaobserwować około 13% spadek ceny mieszkania. W Krakowie został odnotowany największy spadek cen – 16,7%. Niemożliwe jednak jest uzyskanie dużych obniżek cen na rynku deweloperskim, ponieważ stawki zawierają już niski poziom marży.

Przecenę małych mieszkań, będzie praktycznie trudno spotkać. Jednak w momencie jak na jakieś mieszkanie trudno będzie znaleźć kupca – mowa tutaj o lokalach gorzej zaprojektowanych, o dużym metrażu albo zalegających w ofertach deweloperów – będziemy mogli liczyć na zauważalną obniżkę ceny.

Osoby chcące na chwilę obecną zakupić mieszkanie, poszukują głównie czegoś mniejszego i funkcjonalnego. Popyt na większe lokale jest znacznie mniejszy, ponieważ w dalszym ciągu występują ograniczenia związane z zaciąganiem kredytów hipotecznych, więc klienci wybierają oferty przystępne dla nich cenowo.

Przeszło 65% osób chcących nabyć własne lokum szuka mieszkań, których cena nie będzie wyższa od trzystu tysięcy złotych. Co czwarty kupujący był skłonny wydać za zakup mieszkania od trzystu do pięciuset tysięcy złotych. Do nich można zaliczyć głównie właśnie mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, a na pewno mieszkańców Warszawy. W stolicy Polski przeszło 40% osób było zdecydowanych nabyć właśnie tak wycenione mieszkania.

Jeżeli zatem będzie się chciało nabyć mieszkanie, warto jest pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Można to zrobić w 3 krótkich krokach. Obliczyć ratę kredytu hipotecznego, przeprowadzić porównanie kredytów hipotecznych, wybrać najlepszy kredyt hipoteczny!

Nowa rekomendacja KNF zwiększy zdolność kredytową

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała, iż w najbliższym czasie nastąpi „poluzowanie polityki kredytowej” i zostaną wydane nowe wytyczne.

Obecnie banki zakładają, że kredyt hipoteczny będzie spłacany maksymalnie przez 25 lat i dla takiego okresu obliczają zdolność kredytową klienta. Nowelizacja rekomendacji mówi o 30 latach. Czyli jeśli kredyt hipoteczny zaciągnięty będzie na 35 lat, to zdolność do jego spłaty będzie liczona tak, jakby był zaciągany na 30 lat, a nie na 25.

Wydłużenie okresu, dla którego banki będą liczyły zdolność kredytową spowoduje, że klient będzie mógł więcej od banku pożyczyć przy tych samych dochodach.

Bardzo ważną informacją jest również obniżenie oprocentowania kredytów, dzięki obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na początku stycznie 2013 roku po raz kolejny zostały obniżone stopy procentowe przez RPP. Obniżki te pojawiają się od listopada 2012 roku. Nabywcy mieszkań dzięki temu mają możliwość uzyskania spłaty kredytu hipotecznego w niższych miesięcznych ratach – nawet do 11%.