Polkomtel, Visa i BZ WBK wprowadzają płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu komórkowego

Polkomtel (operator komórkowej sieci Plus), Visa Europe oraz bank BZ WBK wprowadzają usługę płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu komórkowego, poinformowali przedstawiciele spółek na konferencji prasowej w środę. W programie pilotażowym weźmie udział 500 klientów BZ WBK aktywnie korzystających z opcji płatności zbliżeniowych i będących abonentami Plusa.

Polkomtel, który wraz z BZ WBK i Visa Europe wprowadza płatności zbliżeniowe dokonywane za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją Visa payWave, liczy na uruchomienie podobnych projektów z innymi bankami jeszcze w 2010 roku.

"Mamy plany współpracy z innymi bankami. Uznamy to za sukces, jeśli w tym roku uruchomimy te płatności z innymi bankami" - powiedział dyrektor.

"Operator Plus szuka nowych rozwiązań w celu uatrakcyjnienia swojej oferty i pozyskania nowych klientów oraz zatrzymania dotychczasowych" - dodał.

W pierwszym etapie BZ WBK chce wybrać 500 użytkowników tego projektu wśród swoich klientów korzystających z sieci Plus, używających kart zbliżeniowych Visa payWave wydanych przez

BZ WBK i mieszkających w aglomeracji poznańskiej, wrocławskiej lub warszawskiej. Bank chce w maju i czerwcu przekazać im telefony wyposażone w kartę SIM ze zbliżeniową aplikacją płatniczą Visa payWave.

Ożdżeński powiedział, że termin wprowadzenie tego projektu do oferty komercyjnej zależy od dostępności telefonów spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

BZ WBK szacuje obecnie polski rynek kart zbliżeniowych na 321 tys., z czego 180 tys. to karty wystawione przez BZ WBK.

"Obecnie liczba klientów korzystających z kart zbliżeniowych naszego banku to 180 tys. W kierunku tej liczby chcemy podążać" - powiedział Błażej Mika, dyrektor segmentu sprzedaży zewnętrznej BZ WBK, pytany, ilu klientów banku będzie korzystać z płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego.