Pożyczka z natychmiastową weryfikacją przez Instantor

Marek Brocki - .

Niezbędnym elementem każdej procedury pożyczkowej jest weryfikacja tożsamości wnioskodawcy. Do tej pory możliwe było to dzięki wykonaniu przelewu na konto wskazane przez firmę pożyczkową. Razem z groszem albo złotówką (które są zwracane), odbiorca przelewu otrzymywał wszystkie niezbędne dane dotyczące adresu czy tożsamości nadawcy. Dziś można już ten etap pominąć. Właśnie temu służy Instantor.

pożyczka z natychmiastową weryfikacją przez instantor

Czym jest Instantor?

Instantor to rozwiązanie programistyczne, które umożliwia bezpośrednie przekazanie pożądanych informacji z banku do firmy pożyczkowej. Wszystko odbywa się za zgodą i wiedzą przyszłego pożyczkobiorcy. Samo rozwiązanie jest podobne do mechanizmu przelewów obsługiwanych przez Sofort albo stosowanego jakiś czas temu przez Idea Bank obrotomierza. Jest to w istocie dość prosty skrypt, który pozwala przechwycić pewne dane z konta bankowego i przekazać je w uporządkowanej formie firmie pożyczkowej.

Jak działa Instantor?

Instantor otwiera dodatkowe okno w procesie wnioskowania o pożyczkę. Za pomocą formularz Instantora klienci logują się na swoje konto w banku, a skrypt pobiera z okna historię rachunku za ostatnie 12 miesięcy oraz dane osobowe posiadacza. Dzięki temu bez wykonywania przelewu można przekazać firmie pożyczkowej wszystkie niezbędne dane, a także – co bardzo ważne – udowodnić, że ma się zdolność kredytową na podstawie realnego rejestru wydatków.

pożyczki z weryfikacją przez Instantor

Instantor oczywiście szyfruje połączenia, a specyfikacja usługi określa, jakie dane są pobierane. Firma będąca właścicielem usługi zapewnia także, że pobrane dane nie są przechowywane po zakończeniu procesu weryfikacji.

Czy to bezpieczne?

Istnieje sporo zastrzeżeń co do samej procedury. Szyfrowanie oczywiście chroni przed podsłuchaniem transmisji, zasady przetwarzania danych są jasne, jednak nadal pozostają wątpliwości, ponieważ podanie danych w oknie Instantora jest niezgodne z regulaminami bankowości elektronicznej – jest to udostępnienie informacji poufnych podmiotowi z zewnątrz. Eksperci od bezpieczeństwa raczej nie pochwalają takich metod, jednak w praktyce brak jest przykładów, w których skorzystanie z Instantora stwarzałoby realne niebezpieczeństwo.

Dlaczego warto zaciągnąć pożyczkę przez Instantor?

Mimo że na razie Instantor jest rozwiązaniem stosowanym tylko przez kilka firm pożyczkowych, to ma dwie podstawowe zalety. Przede wszystkim skraca czas oczekiwania na decyzję, bo tu weryfikacja następuje od ręki. Po drugie zaś umożliwia zaciągniecie pożyczki nawet wtedy, kiedy na koncie jest zupełnie pusto albo nawet pod kreską. W takich sytuacjach przecież pożyczki są najbardziej potrzebne, a tradycyjna ścieżka weryfikacji uniemożliwiałaby nawet poprawne złożenie wniosku przez brak możliwości zdefiniowania przelewu.

Które firmy umożliwiają wzięcie pożyczki przez Instantor? Lendon, Extra Portfel, MoneyMan, Chwilówkomat, Zaplo, GetBucks oraz Ferratum Bank.

Instantor a ilość odrzuconych wniosków

Instantor sprawdza obroty na rachunku w ostatnim roku. Dzięki temu firma pożyczkowa może uwiarygodnić nie tylko tożsamość, ale i wiarygodność kredytową wnioskodawcy. Może się okazać, że więcej wniosków będzie odrzucanych, ale za to należy się spodziewać, że koszty pożyczek będą nieco niższe, ponieważ i ryzyko złego długu dzięki Instantorowi spada.