Pożyczka pozabankowa na spłatę długów pod zastaw

Marek B. - .

Jakiś czas temu wiele było reklam pożyczek pozabankowych na spłatę długów pod zastaw. Teraz kampanie reklamowe wyhamowały, ale oczywiście produkty tego typu na rynku są. Jak jednak wygląda sensowność tych rozwiązań? Czy można liczyć na to, że pozabankowa pożyczka pod zastaw spełni swoje zadanie?

pożyczka pozabankowa pod zastaw

Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego korzystać z usług firm pożyczkowych, a nie z kredytów bankowych? Te drugie (kredyty bankowe) powszechnie są uznawane za bezpieczniejsze i zdecydowanie są tańsze. Po pierwsze jednak banki nie są już dziś chętne do udzielania kredytów z zabezpieczeniem hipotecznym, a to najczęstsza forma „zastawu”, a po drugie cała procedura jest mocno skomplikowana. No i oczywiście jest trzeci powód – nie zawsze trzeba od razu hipoteki, żeby otrzymać pożyczkę, czasem wystarczy mniejszy zastaw, na przykład samochód.

Jak wygląda pożyczka pod zastaw?

Każdy parabank ma własne zasady dotyczące udzielania kredytów pod zastaw. W niektórych samochód – dla ustalenia uwagi przyjmijmy, że to właśnie auto ma być zastawem – musi stać na parkingu firmy i właściciel nie ma prawa z niego korzystać, w niektórych natomiast auto może być cały cza eksploatowane, co ma tym większe znaczenie, jeśli jest używane w celach zarobkowych. Różnie wygląda też kwestia wyceny – zwykle jest dokonywana według standardowej tabeli z ewentualnymi obniżkami, ale rzadko wycena jest wyższa od średniej rynkowej, a to obniża możliwości uzyskania pożyczki w zadowalającej kwocie.

Kiedy jednak warunki są już wynegocjowane, przychodzi czas na podpisanie umowy pożyczki. I tutaj warto przygotować się wcześniej na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń oraz sprawdzić kwotę – zastaw ruchomości jest raczej kiepskim zabezpieczeniem, więc w dodatkowo ryzykownych pożyczkach będzie to wpływało na wysokość świadczenia. Zwykle nie przekracza ono 40-60% wartości rynkowej zabezpieczenia – jest to więc stosunkowo niewiele.

Eksperci radzą – pożyczka tylko w ostateczności

Zastaw - generalnie rzecz ujmując - nie jest opłacalny, dlatego eksperci do spraw finansowania są raczej zgodni w swoich opiniach: należy korzystać z niego tylko wtedy, kiedy nie ma innego rozwiązania, a więc jeśli zadłużenia nie można już restrukturyzować, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej (lub w pewnych przyczyn nie jest to preferowane rozwiązanie), nie ma szans na uzyskanie kredytu bankowego na oddłużenie i nie ma sposobu ustalenia nowych planów spłat z wierzycielami. Nawet wtedy jednak przy zastawie ruchomości należy zachować rozsądek – czasem lepiej jest ruchomość upłynnić, co pozwala na uzyskanie znacznie większej ilości środków bez konieczności ich zwrotu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które już mają problemy ze spłatą dotychczas zaciągniętych zobowiązań.

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na wiarygodność pożyczkodawcy, ale z tego wszyscy sobie zdają sprawę, tak samo jak z faktu, że pożyczki, poza kosztem, niewiele się od siebie nawzajem różnią.