Pożyczka dla firm w parabanku – co warto wiedzieć?

Redakcja Getmoney - .

Pożyczka dla firm w parabanku jest jedną z metod pozyskania dodatkowych środków przez przedsiębiorcę na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Również przedsiębiorcy ryczałtowcy mogą liczyć na zaciągnięcie pożyczki dla firm - pożyczki pozabankowej na działalność gospodarczą przez internet. Muszą jednak mieć świadomość tego, że po zaciągnięciu zobowiązania gotówkowego na ryczałcie ich zdolność kredytowa będzie potencjalnie niższa, niż gdyby byli opodatkowani skalą podatkową.

pozyczka dla firmPrzedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci pożyczki lub kredytu dla firm do 500 000 zł, fot Pixabay

Pożyczka dla firm na ryczałcie – co warto wiedzieć?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym z uzyskiwanych przez siebie przychodów lub dochodów, w zależności od wybranej metody opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a podatnicy wybierający tę formę odprowadzania do urzędu skarbowego podatku dochodowego nazywani są ryczałtowcami. Korzystają z tej formy opodatkowania również niektóre osoby fizyczne, np. wynajmujące odpłatnie swoje mieszkania lub powierzchnie na stronie internetowej. Czy jeśli przedsiębiorca uzyskuje przychody opodatkowane na zasadach właściwych dla ryczałtu ewidencjonowanego, będzie mógł zaciągnąć w banku kredyt dla firm czy jedynie do wzięcia pozostanie pożyczka dla firm? Na jakich zasadach obliczana jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy?

Kredyt dla firm na ryczałcie – czym się cechuje?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy wynajmujące powierzchnię na reklamę na swojej stronie internetowej mają prawo wyboru ryczałtowej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To korzystna, bo uproszczona, forma opodatkowania dla osób wykonujących indywidualną działalność gospodarczą lub dla wspólników spółek osobowych. Ryczałt pozwala też na opodatkowanie najmu prywatnego. Jeśli ktoś decyduje się na formę opodatkowania ryczałtem, to w urzędzie skarbowym płaci podatek od podstawy stanowiącej przychód z działalności gospodarczej, ponadto podatek ten nie może ulec pomniejszeniu o koszty jego uzyskania.

Zapoznaj się z dostępną ofertą produktów finansowych, które pomogą Ci w rozwoju firmy. Sprawdź kredyty dla firm z sektora MSP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw)

W takiej sytuacji nie ma właściwie przeciwwskazań, by składać skutecznie wniosek do banku o kredyt dla firm będących na ryczałcie. Czym się on charakteryzują? Przede wszystkim trybem szacowania zdolności kredytowej właściciela firmy. Otrzymanie pożyczki dla firm na ryczałcie będzie trudniejsze niż w przypadku uzyskiwania dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej, przy podobnym poziomie zarobków.

Skąd takie rozbieżności? Ponieważ banki, udzielając pożyczki dla ryczałtowców, przy obliczaniu ich zdolności kredytowej biorą pod uwagę tylko określoną część przychodu, która jest ustalana jako dochód.

Przedsiębiorca na ryczałcie a kredyt dla firm

Nie ma przepisów, które ograniczałyby możliwości zaciągania kredytu dla firm na ryczałcie. Ostateczna decyzja zawsze jednak leży po stronie banku, który na podstawie indywidualnej oceny zdolności oraz po sprawdzeniu historii w BIK-u oceni, czy firmę stać na zaciągnięcie zobowiązania, o które wnioskuje.

Czy firma otrzyma kredyt bez historii kredytowej w BIK-u? To również zależy od indywidualnego przypadku, w tym stażu firmy na rynku oraz od tego, jakie dochody uzyskuje – po oszacowaniu ich części w ramach przychodów opodatkowanych ryczałtem.

Pożyczka dla firm na ryczałcie a zdolność kredytowa

Największa różnica pomiędzy udzielaniem kredytu przedsiębiorcom uzyskującym dochody opodatkowane skalą podatkową a będącym ryczałtowcami, tkwi w trybie obliczania indywidualnej zdolności. Ryczałt powoduje, że obiektywnie rzecz ujmując, zdolność ta może być niższa, przez co automatycznie maleją szanse na uzyskanie kredytu dla firmy w odpowiedniej wysokości. Sposób oceny zdolności kredytowej przedsiębiorcy na ryczałcie różni się od tego, który banki stosują w innych przypadkach.

Poznaj spis uczciwych firm pożyczkowy zarejestrowanych w państwowym wykazie podmiotów pożyczających pieniądze przedsiębiorcom: pożyczki pozabankowe dla firm

Przeważnie instytucje finansowe, które udzielają kredytów dla firm, biorą pod uwagę tylko część przychodu, aby określić zdolność do spłaty potencjalnie przyznanego finansowania. Może być to nawet zaledwie połowa wykazywanych przychodów w ewidencji ryczałtowej. Dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o kredyt dla firm na ryczałcie, powinni pamiętać o konieczności skrupulatnego dokumentowania wszystkich dochodów. Im więcej uda im się ich wykazać, tym lepiej dla ogólnej zdolności kredytowej, wskazującej górną granicę kwoty potencjalnego zobowiązania.