Pożyczka bez zbędnych formalności. Jakie dokumenty przygotować?

Marek B. - .

Pożyczki bez zbędnych formalności to tak naprawdę temat-rzeka. Szukać ich można i w bankach, i w instytucjach pozabankowych, niektóre są tańsze, a koszt innych przyprawia o zawrót głowy, a poza wszystkim niekiedy okazuje się również, że lista zbędnych i niezbędnych formalności może być określona w naprawdę różny sposób.

Pożyczka - niezbędne minimum formalności

pożyczki bez formalnościPożyczki bez zbędnych formalności © Jakub KrechowiczSą takie formalności, które należy uznać za niezbędne. Chodzi przede wszystkim o dostarczenie dowodu tożsamości – w przypadku umów zawieranych przez internet, może to zostać zastąpione przelewem autoryzacyjnym. Jako że nowe dowody tożsamości nie mają adresu, trzeba razem z nimi mieć także oświadczenie o zameldowaniu (najczęściej nie trzeba tego inaczej potwierdzać). Warto także wspomnieć, że z różnych przyczyn część banków uznaje za konieczne sprawdzenie nie jednego, ale dwóch dowodów tożsamości.

Udokumentowany dochód

Nie licząc części najdroższych chwilówek, deklaracja dochodu i miesięcznych wydatków to element niezbędny procedury pożyczkowej. Jest to wymóg podyktowany zapisami ustawy o kredycie konsumenckim, która na pożyczkodawcy wymusza weryfikację zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w zależności od polityki danej firmy czy banku, dokumentem poświadczającym dochód może być zaświadczenie lub oświadczenie, natomiast deklaracja wydatków działa w zasadzie wyłącznie w formie oświadczenia.

Historia kredytowa

Każdy kredyt konsumencki musi weryfikować zdolność kredytową, a tę część banków ustala biorąc pod uwagę także historię kredytową. Wprawdzie sam kredytodawca nie musi dostarczać w związku z tym żadnych dodatkowych dokumentów, natomiast przed poszukiwaniami kredytu warto zadbać o zbudowanie pozytywnych informacji kredytowych i samodzielnie zweryfikować własną historię, czy jest zgodna ze stanem faktycznym. Tutaj powstaje pytanie: czy to naprawdę niezbędne? Cóż – w zasadzie nie, ale jeśli naprawdę zależy Ci na uzyskaniu najkorzystniejszych warunków kredytowania, to wypadałoby zająć się tym problemem. Pamiętać trzeba, że także firmy pożyczkowe weryfikują BIK w przypadku większości pożyczek, aczkolwiek inaczej niż banki oceniają zawarte tam informacje.

Kiedy formalności rosną...

Ilość formalności, które są niezbędne, bywa całkiem spora. Wiele utrudnień w dostępie do prostych kredytów napotykają przedsiębiorcy, ponieważ w ich przypadku banki często proszą o kopie dokumentów księgowych albo chociaż PIT-36(L). Ten wymóg rzadko pojawia się przy najprostszych kredytach dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, natomiast prowadzi nas to na trop ważnej informacji: nie zawsze kredyt bez nadmiernych formalności będzie idealny. Czasem opłaca się zastąpić oświadczenie o dochodach zaświadczeniem, a dodatkowo skorzystać z oferty kredytu na PIT, bo wygoda rzadko idzie w parze z atrakcyjną ceną.

Chwilówki nie zawsze są proste

Do niedawna hasło kredytu bez zbędnych formalności było domeną chwilówek. Banki jakiś czas temu zaostrzyły bowiem swoje procedury i tylko firmy pożyczkowe zostały na placu boju. Obecnie banki starają się wprowadzić do swoich ofert uproszczone kredyty przynajmniej dla niektórych klientów. Oczywiście robią to przede wszystkim z myślą o swoich akcjonariuszach, a nie klientach, więc warto poświęcić trochę więcej czasu na weryfikację warunków umowy, natomiast co do zasady można już śmiało powiedzieć, że dla większości z nas bank, szczególnie ten, z którym jesteśmy związani od lat, ma jakąś uproszczoną procedurę kredytową.