Pożyczka bez zaświadczeń o zatrudnieniu

M.B. - .

Zaświadczenia o zatrudnieniu – dokument, który każdego potencjalnego kredytobiorcę oraz pożyczkobiorcę przyprawia o zawrót głowy. Najpierw trzeba go zdobyć, co wbrew pozorom w niektórych firmach o rozbudowanej biurokracji wcale zadaniem łatwym nie jest, a następnie jeszcze trzeba liczyć się z tym, że zamiast przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej, opóźni on ją. W takich warunkach nie ma się czemu dziwić, kiedy słyszy się, że pożyczka bez zaświadczeń o zatrudnieniu zdobywają coraz większą popularność.

Dwie możliwości pożyczki bez zaświadczeń

Pożyczka bez zaświadczenia o zatrudnieniu to tak naprawdę cała grupa produktów, wśród których znajdują się przede wszystkim dwie duże grupy. Polskie prawo daje bowiem dwie możliwości ominięcia konieczności dostarczania zaświadczeń. Przede wszystkim są to pożyczki bez zaświadczeń i bez dokumentów finansowych. Chwilówka bez zaświadczenia o zatrudnieniu w takim przypadku jest dość kosztowna i nie każda firma takiej udzieli. Jest to jednocześnie najprostszy możliwy wariant – wystarczy wniosek o pożyczkę i możesz ją dostać (o ile spełniasz wymogi formalne: wiek, brak wpisu w BIK, jeśli jest to sprawdzane i kilka innych). Ten wariant jednak jest dość ryzykowny dla pożyczkodawcy, ponieważ nie ma on praktycznie żadnych danych o swoim kliencie.

Druga możliwość jest nieco bardziej skomplikowana. Chodzi o wariant, w którym zaświadczenie jest zastępowane oświadczeniem. Ta różnica jest większa, niż tylko kilka liter. Oświadczenie wypełnia sam pożyczkobiorca i nie musi go zatwierdzać u swojego pracodawcy. Tu jednak ważna uwaga: podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu, jest naruszeniem przepisów i podlega określonej karze. Pożyczkodawca ma prawo skontaktować się z pracodawcą i potwierdzić dane zawarte w oświadczeniu. Ponadto – zarówno po weryfikacji, jak i przed (ponieważ ma prawo do jej przeprowadzenia, a nie obowiązek), na podstawie danych zawartych w dokumencie, może odmówić udzielenia pożyczki.

Co to w ogóle zmienia?

Pożyczka bez zaświadczenia o zatrudnieniu – w obu wariantach – jest po prostu uproszczeniem procedury. W porównaniu z procedurą, jaką musi przeprowadzić bank, aby udzielić kredytu, oba możliwe rozwiązania stosowane przez firmy pożyczkowe, są bardzo proste, szybkie i tanie. Jednak ten niski koszt nie przekłada się na koszt pożyczki, ponieważ w polskiej praktyce prawnej oświadczenie jest cenione niżej niż zaświadczenie, a brak dokumentów w ogóle szczególnie zwiększa ryzyko związane z udzieleniem pożyczki.

Główną korzyścią jest zatem skrócenie czasu potrzebnego na wydanie decyzji. W przypadku wariantu bez oświadczenia pożyczka może zostać wypłacona w zasadzie od ręki, a jeśli pożyczkobiorca musi wypełnić oświadczenie, zajmie to niewiele więcej czasu (chyba że pożyczkodawca zdecyduje się na sprawdzenie prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu).

Gdzie szukać pożyczki bez zaświadczenia o zatrudnieniu?

Pożyczki bez zaświadczeń są dość powszechne. Wiele firm pożyczkowych wprowadziło je jako swój główny produkt, więc dziś pożyczki bez zaświadczeń o zatrudnieniu można szukać w biurach zdecydowanej większości firm pożyczkowych, a także w pożyczkowych firmach internetowych oraz u ich partnerów.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku w celu weryfikacji tożsamości potrzebny będzie dowód osobisty, a w wybranych przypadkach także drugi dokument potwierdzający tożsamość. Fakt, że pożyczka jest udzielana bez zaświadczenia o zatrudnieniu, nie oznacza, że pożyczkodawca nie weryfikuje pożyczkobiorców w BIK. W większości przypadków, jeśli jesteś zarejestrowany jako niesolidny pożyczkobiorca lub dłużnik, możesz mieć problemy z otrzymaniem pożyczki.