PKO BP też powalczy o Bank Zachodni WBK

Do końca czerwca chętni na zakup akcji BZ WBK mogą składać swoje oferty – informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Do kolejki inwestorów dołączy także największy polski bank – PKO BP.„Do transakcji wynajęto już bank inwestycyjny Credit Suisse. Współpraca z renomowanym bankiem inwestycyjnym jest konieczna przy tak skomplikowanych transakcjach, potwierdza też intencje kupującego i zawsze jest pierwszym konkretnym elementem w procesie fuzji i przejęć” donosi dziennik.

W tej transakcji największy bank w Polsce ma wsparcie w rządzie. – Polska spółka ma dziś do wydania 5 mld zł (pakiet 70 proc. akcji BZ WBK jest wart ok. 10,5 mld zł – red.) i taki sam dostęp do pieniędzy inwestorów, jak np. hiszpański Santander czy francuskie banki.

Ubiegłoroczna emisja akcji zakończyła się dużą nad subskrypcją. Jeśli będzie to konieczne w grę wchodzi też emisja akcji z prawem poboru lub udział pasywnych inwestorów finansowych. Mowa o OFE czy PZU – mówi osoba związana z rządem” czytamy w „Rzeczpospolitej”. Pakiet 70 proc. akcji Banku Zachodniego WBK wyceniany jest na około 9,5 mld zł.

Lista chętnych do bycia właścicielem jednego z największych banków w Polsce jest coraz dłuższa. W ostatnim czasie wycofał się Societé Generale, który był uważany za jednego z faworytów w walce o akcje banku. Więcej w artykule Jakuba Kurasza „PKO Bank Polski rusza po Bank Zachodni WBK” w „Rzeczpospolitej”.

źródło: Rzeczpospolita