Obwodnica Trójmiasta ma kosztować 270 mln zł

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na rozbudowę węzła Karczemki na obwodnicy Trójmiasta. Kosztorys inwestorski określa koszty inwestycji na 271,6 mln zł. Wykonawca ma być wybrany w marcu. Budowa ma się rozpocząć w kwietniu a zakończyć 15 maja 2012 r.

Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Rzecznik GDDKiA w Gdańsku Piotr Michalski poinformował PAP, że najtańszą ofertę złożyła firma Budimex S.A. Spółka chce zrealizować inwestycję za 186,6 mln zł. Najdroższą ofertę - w wysokości 241,4 mln zł - złożyło konsorcjum Mostostalu Warszawa i MTM.

Dodał, że oferty złożyły m.in. spółki: Skanska, Wakoz, Alpine Bau, Warbud, NDI i Strabag. Obecnie oferty są sprawdzane i analizowane. Wykonawca ma być wybrany w marcu.

Według zapewnień GDDKiA w Gdańsku, rozbudowany węzeł Karczemki będzie jednym z największych tego typu obiektów komunikacyjnych na północy kraju. Michalski poinformował, że w ramach rozbudowy bezkolizyjnego węzła powstanie 13 wiaduktów i kładek dla pieszych, a obwodnica Trójmiasta zyska trzeci pas ruchu na odcinku około 3,5 km. Obecny węzeł uważa się za jeden z najbardziej niewydolnych w rejonie Trójmiasta. "Jest przeciążony i stale są tam korki" - dodał.

Wraz z przebudową węzła rozpocznie się też budowa ostatniego odcinka trasy W-Z w Gdańsku, łączącej centrum miasta z obwodnicą Trójmiasta. Budowa 2,5 km odcinka trasy dochodzącej do węzła Karczemki ma rozpocząć się w czerwcu. Obie inwestycje mają być zakończone przed rozpoczęciem Euro 2012.