Nieruchomości: Co nas czeka w II kwartale?

Co nas czeka w nadchodzącym kwartale? Północ Nieruchomości S.A. monitorując na bieżąco rynki nieruchomości w paru zdaniach i kompaktowej formie przedstawia nastroje sprzedających i kupujących w różnych rejonach kraju.

Mieszkania w Polsce wykazują małe odbicie jedynie w segmencie popularnym (tanie mieszkania na rynku deweloperskim, bądź małe i średnie mieszkania w tzw. „wielkiej płycie”. Mieszkania o podwyższonym standardzie notują dalej słaby okres. To segment rynku, który najdłużej zapewne będzie lizał rany. Osoby, które było stać na takie lokum wypadły z rynku kredytów hipotecznych. Segment ten ratuje się obniżkami cen, ale długo potrwa zanim wyjdzie na prostą. Apartamenty notują również przeceny, co niewiele pomaga – decyduje o tym dość wąska klientela, z której odpadli już i tak w zeszłym roku inwestorzy zagraniczni.

Obrót działkami budowlanymi nie zamarł zimą. Było to dla nas pewnym zaskoczeniem, gdyż doświadczenie pokazuje, iż zimowa pora nie sprzyja myśleniu i decydowaniu się o zakupie działek. Z przyjściem wiosny nasze placówki informują o trwałym utrzymaniu się, a nawet dalszemu ożywieniu poszukiwania terenów pod zabudowę. W rezultacie tych czynników ceny działek przestały spadać, a czasami (te najatrakcyjniejsze) wykazują nawet presję wzrostową. Podobną charakterystyką wykazuje się rynek domów – zarówno tych wokół Krakowa, jak i usytuowanych w innych miejscach naszego kraju.

Zarówno powierzchnia biurowa jak i handlowa na dobre zagościły w strefie weryfikacji sił popytu i podaży. Rozpędzona podaż długo nie będzie w pełni wynajęta (dotyczy głównie powierzchni biurowej).