Nieruchomość na kredyt krok po kroku

M.B. - .

Zakup nieruchomości na kredyt w praktyce wygląda inaczej, niż możesz to sobie wyobrażać. Tak naprawdę kredyt hipoteczny jest w tym przypadku ostatnią rzeczą, jaką się załatwia i właśnie dlatego przedstawiam ogólny opis kolejnych etapów. Pamiętaj, że kolejność nie jest dowolna, a wykonanie wszystkich etapów to konieczność, a nie dobra wola.

Najpierw sprawdź zdolność kredytową

kredyt hipotecznyTo wydaje się logiczne – jeśli planujesz zakup nieruchomości na kredyt, najpierw musisz wiedzieć, czy w ogóle masz zdolność kredytową. Chodzi o to, aby możliwości finansowe poznać zanim wybierze się mieszkanie czy dom. Wiele osób robi błąd i działa odwrotnie – jeśli zdążysz już rozemocjonować się myślą o kupnie konkretnego mieszkania, a później okaże się, że na taką nieruchomość bank Ci nie pożyczy pieniędzy, to rozczarowanie będzie podwójne, a przecież całkowicie niepotrzebne. To jak z normalnym wyjściem do sklepu – nie zapychasz kosza, dopóki nie wiesz, ile masz w portfelu.

Poszukaj nieruchomości

Oczywiście wstępne szacowanie zdolności kredytowej daje bardzo zgrubne wyniki, ale pozwala już poszukać jakiejś ciekawej nieruchomości, co też w dalszej kolejności należy uczynić. Pamiętaj też o tym, że zdolność kredytowa, jaką obliczyłeś na początku, to nie jest kwota, jaką będziesz mógł przeznaczyć na zakup mieszkania. Po drodze pojawiają się porwizje, opłaty, zadatki, zaliczki, wpłaty i inne koszty, które czasem można pokryć z kredytu, a czasem nie – to poważna trudność, natomiast mówimy tutaj o kwotach rzędu 4-8% wartości wymarzonej nieruchomości.

Zbadaj swój dom

Znalezioną nieruchomość należy dokładnie zweryfikować. Z jednej strony chodzi o sprawy tak prozaiczne, jak jakość wykończenia, szczególnie ważna na rynku wtórnym, gdzie usterki są częstsze, ale w tym momencie chodzi również o weryfikację zapisów w księgach wieczystych czy sprawdzenie obciążeń hipotecznych nieruchomości. W każdym wypadku odpowiedzialność za dokonanie weryfikacji spoczywa na kupującym, przy czym na rynku pierwotnym jest to o tyle prostsze, że deweloper musi przygotować wszystkie niezbędne materiały, a takiego obowiązku nie ma właściciel, który mieszkanie sprzedaje na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna

Jeśli z różnych powodów nie można od razu podpisać umowy ostatecznej, to podpisuje się umowę przedwstępną, będącą w istocie zobowiązaniem do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jest ona niezbędna na przykład po to, aby wnioskować o kredyt mieszkaniowy, ale pojawia się także wtedy, kiedy kupuje się nieruchomość w trakcie budowy. Umowę taką sporządza się pisemnie lub w formie aktu notarialnego, przy czym ta druga opcja rodzi pewne dalej idące konsekwencje prawne w przypadku niedopełnienia wymogów umowy, jednak dla wniosku kredytowego nie ma większego znaczenia.

Oferta i wniosek

Po przejrzeniu ofert banków możesz złożyć wniosek kredytowy. Pamiętaj, że na tym etapie możesz prowadzić uzgodnienia z wieloma bankami, a sfinalizować tylko jeden wniosek. Sama procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny zobowiązująca staje się dopiero kiedy podpiszesz umowę kredytową. Rzecz jasna nie ma po co komplikować sobie życia – 3 lub 4 wnioski z pewnością wystarczą. Po akceptacji wniosku pozostaje już tylko dopełnić formalności w wybranym banku. Nie będzie to trudne, ponieważ każdy bank przygotowuje czytelną instrukcję, w jaki sposób należy sfinalizować wniosek kredytowy. Dopiero po uruchomieniu kredytu możesz zająć nieruchomość, która stanie się Twoją własnością w chwili spłacenia ostatniej raty kredytu hipotecznego. Proste? Mam nadzieję, że prostsze, niż było, kiedy zaczynałeś lekturę tego artykułu.