Mikropożyczka dla firm

M.B. - .

Temat mikropożyczek dla firm budzi spore zainteresowanie, a to z wielu powodów. Po pierwsze zewnętrzne źródła finansowania zawsze były interesujące dla przedsiębiorców, a po drugie, samo pojęcie mikropożyczki jest na tyle mgliste, że przedsiębiorcy interesują się nim choćby po to, żeby wiedzieć, o co tak naprawdę chodzi.

Mikropożyczki unijne

Mikropożyczki to forma wsparcia finansowego, na jakie może liczyć przedsiębiorca ze strony Unii Europejskiej. Są to narzędzia pozwalające na uzyskanie na preferencyjnych warunkach pożyczki do 50 tysięcy złotych. Pożyczek tych udzielają fundusze pożyczkowe wybrane na zasadzie konkursu przez samorządy, natomiast problem z tymi mikropożyczkami polega na tym, że są one przewidziane tylko dla zaczynających działalność, a drugi kłopot jest taki, że cała procedura jest dość skomplikowana i wymaga przygotowania biznesplanu. Dlatego właśnie najczęściej mikropożyczka kojarzy się przedsiębiorcom zgoła inaczej.

Pożyczka dla firmy

Firmy, podobnie jak konsumenci, mogą korzystać ze wszystkich legalnych źródeł finansowania, a więc również parabanków. Firmy pożyczkowe, które weszły ze swoją działalnością w sektor B2B udzielają najczęściej właśnie mikropożyczek. Działają one analogicznie do chwilówek dla konsumentów, natomiast różnice najczęściej dotyczą formy dokumentowania tożsamości oraz wysokości i warunków spłaty pożyczki.

Firma, która ubiega się o przyznanie mikropożyczki, nie musi przedstawiać biznesplanu. Oznacza to sporą dowolność przy wydawaniu środków, co jest sporym atutem, ponieważ wielu przedsiębiorców musi sfinansować zadania, które nie mogą być finansowane ze środków unijnych (te ostatnie przyznawane są przede wszystkim na innowacyjne przedsięwzięcia).

Pożyczka dla firmy nie przekracza najczęściej 5 tysięcy złotych, aczkolwiek niektóre firmy pożyczkowe oferują także pożyczki w kwocie do dziesięciu razy większej an zasadach przewidzianych dla mikropożyczek. Przedsiębiorcy jednak często pytają o kwoty niższe, rzędu 500-1000 złotych, które pozwalają na sfinansowanie bieżących, najpilniejszych potrzeb, a jednocześnie nie generują dużych kosztów dodatkowych, pozwalając na zachowanie płynności finansowej także w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Dla kogo mikropożyczka?

W przeciwieństwie do banku, gdzie przedsiębiorca musi najczęściej od dwunastu miesięcy aktywnie wykorzystywać konto bieżące, firmy pożyczkowe udzielają pożyczek już od pierwszego dnia działalności i bez weryfikacji dokumentów finansowych. Jedyne dokumenty, jakie trzeba przedstawić, to dokumenty założycielskie. O mikropożyczki mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający we wszystkich branżach i prowadzący firmę dowolnej wielkości. Jest to duże udogodnienie, ponieważ w banku bardzo często warunki kredytowania są zróżnicowane dla przedsiębiorców z różnych branż i zależne od wielkości firmy oraz formy prowadzonej księgowości.

Kiedy wziąć?

Mikropożyczki są wypłacane najczęściej natychmiast lub na drugi dzień po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, co w praktyce skraca czas oczekiwania na pieniądze do 24 godzin. Oznacza to, że tego rodzaju finansowanie nie musi być zaplanowane z wyprzedzeniem i może pokryć również nagłe wydatki (zapomniane faktury albo chwilowe zachwianie płynności wynikające z opóźnienia w zapłacie kontrahentów). Oczywiście nie należy w chwili zagrożenia od razu składać wniosku, ponieważ najczęściej z każdej sytuacji przedsiębiorca może wybrnąć na kilka sposobów i nawet najkorzystniejsza mikropożyczka nie musi być rozwiązaniem optymalnym, dlatego chwila zastanowienia może ustrzec przed błędną decyzją i wprowadzeniem firmy w niepotrzebne tarapaty.