Liczy się nie tylko cena, ale i pomysł na kredyt mieszkaniowy

Banki nie tylko walczą na kampanie reklamowe oraz licytują się na marże odsetkowe i prowizje, ale zaczynają też kusić klientów nowymi oryginalnymi rozwiązaniami. BNP Paribas Fortis proponuje kredyt dwu walutowy w złotych i euro jednocześnie. Z kolei Deutsche Bank PBC z uwagi na wahania kursu walut, zamiast w transzach, jest gotów wypłacić kredyt w całości i przekazać na oprocentowany depozyt pieniężny.

BNP Paribas Fortis, który stronił ostatnio od walut, częściowo wraca do pożyczania w euro. Klient, który waha się co robić - pożyczać w złotych czy euro, może od jutra dostać obie waluty w jednym kredycie. BNP Paribas Fortis sfinansuje zakup nieruchomości w połowie w złotych, a w połowie w euro. Na dwu-walutowy kredyt wystarczy podpisać jedną umowę z tą samą marżą dla obu walut.

Przy skorzystaniu z innych produktów banku klient otrzymuje 1,99 proc. marży plus stawka WIBOR 3 M dla złotych i Euribor 3M dla euro. Jeśli zainteresowany decyduje się wyłącznie na kredyt, marża wzrasta o 0,5 pkt. proc. Warunkiem do otrzymania kredytu jest posiadanie min. 15 proc. wkładu własnego i 5 tys. zł dochodów na gospodarstwo w Warszawie lub 4,5 tys. zł poza stolicą. Czy bank zdecyduje się z czasem na zaoferowanie kredytów wyłącznie w euro, wiceprezes Jacek Obłękowski nie chce zdradzać.

Brać taki kredyt czy nie?

Z pewnością marża odsetkowa poniżej 2 proc. dla euro jest warta zainteresowania. Jak wynika z danych Gold Finance z przełomu kwietnia i maja, średnie marże na rynku dla kredytów w euro z 20 proc. wkładem własnym wynoszą 2,80 proc., a w wielu bankach jest to ok. 2,5 proc. Oferta BNP brzmi więc atrakcyjnie. Co do drugiej połowy kredytu w złotych, wielkość marży 1,99 proc. nie rzuca już jednak na kolana.

Choć średnia marża odsetkowa na rynku to ok. 2,2 proc., to jednak w PKO BP, BGŻ, Euro Banku, Aliorze czy Lukas Banku mogą to być stawki sporo niższe niż proponowane przez BNP Paribas Fortis - 1,99 proc.Z kolei Deutsche Bank PBC wprowadził właśnie innowacyjne rozwiązanie dla osób zaciągających kredyty w walucie obcej, wypłacane w transzach. Kredyt wypłacany jest jednorazowo i trafia na złotowy depozyt pieniężny w momencie wypłaty pierwszej transzy kredytu.

Pieniądze znajdujące się na depozycie będą oprocentowane w oparciu o stopę zmienną WIBID 1M, pomniejszoną o marżę w wysokości 0,1 pkt proc., czyli obecnie 3,33 proc. w skali roku. Odsetki naliczone od kwoty znajdującej się na depozycie będą wypłacane klientowi co miesiąc na wskazany przez niego rachunek prowadzony w Deutsche Bank PBC.

Zastosowanie takiego rozwiązania minimalizuje ryzyko, że pieniądze wypłacane z kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej w transzach nie pokryją w całości inwestycji w związku ze zmiennością kursu waluty obcej w czasie. Przy tym rozwiązaniu w chwili wypłaty pierwszej transzy pozostała część kredytu jest przeliczana na złote i przelewana na złotowy depozyt pieniężny. Dzięki temu już w momencie wypłaty pierwszej transzy wiadomo, jaka będzie całkowita kwota kredytu.

Przy dużych wahaniach kursu euro taka możliwość może kusić. Szczególnie warto się zastanowić nad propozycją DB PBC w momentach, gdy euro jest wyceniane wysoko, ponieważ faktycznie przy kolejnej transzy może być tańsze i wtedy klient dostaje mniej pieniędzy, niż się spodziewał.

Autor: Halina Kochalska, źródło: Gold Finance.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »