Kupowanie używanego auta bez tajemnic

Marek Brocki - .

Zakup nowego samochodu jest po pierwsze drogi, a po drugie nie każdy ma ochotę kupować auto prosto z salonu, o którym w istocie nie wiadomo niczego poza informacjami z instrukcji. Używane samochody mają więc swoich zwolenników, ale ich zakup jest zdecydowanie trudniejszy.

kupowanie używanego samochodu bez tajemnicKupowanie używanego auta krok po kroku krótko i zwięźle - (Fot. Pixabay)

O czym należy pamiętać?

Samochodu nie kupuje się samodzielnie. Wsparcie znajomego mechanika lub przynajmniej gruntowny przegląd na stacji diagnostycznej to podstawa. Sprawdza się typowe usterki modelu oraz dokonuje sprawdzenia auta na trasie. To są jednak kwestie techniczne, którymi nie będziemy się zajmować. Skupimy się na tym, co ważne z punktu widzenia prawa i pieniędzy.

Umowa to świętość

Umowa kupna-sprzedaży musi być przygotowana profesjonalnie. Kwota, jaka się na niej znajdzie często nie odzwierciedla prawdziwej wartości auta, co może przysporzyć pewnych problemów natury prawnej i podatkowej, ale dopóty, dopóki jest realna, to nikt nie będzie zgłaszał uwag. Od kwoty na umowie lub wartości auta według katalogu Urzędu Skarbowego trzeba odprowadzić podatek w miejscu zamieszkania. Podatek płaci się od wyższej kwoty – przez to zaniżanie wartości umowy w pewnym momencie traci sens.

Należy pamiętać jeszcze o jednym: w chwili podpisania umowy sprzedający nie ma już żadnych dodatkowych zobowiązań względem nabywcy. Jeśli po podpisaniu umowy okaże się, że auto jest niesprawne, to nie ma drogi odwołania umowy. Dlatego podpisuje się ją na samym końcu negocjacji i po oględzinach.

Ubezpieczenie i rejestracja

Kolejne finansowe problemy to ubezpieczenie i rejestracja auta. Z samą rejestracją nie powinno być problemu, jeśli auto jest kupione w kraju, natomiast ubezpieczenie może wymagać rekalkulacji składki, szczególnie w mniejszych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. W tych największych najczęściej nie trzeba robić nic, a ubezpieczenie zachowuje ważność do dnia wskazanego na polisie.

Weryfikacja auta i sprzedającego

Żeby mieć pewność, że cała transakcja jest bezpieczna, warto sprawdzić i auto, i sprzedawcę. Przy zakupie od umowy fizycznej warto poprosić o dowód do wglądu, a kupując od firmy (czyli również w komisie) zweryfikować w KRS lub CEIDG istnienie takiej firmy i jej dane. Sam samochód można sprawdzić w jednym z kilku serwisów internetowych dających możliwość weryfikacji auta po numerze seryjnym VIN.

Dlaczego warto nawet za to zapłacić? Dlatego, że zakup kradzionego auta to podwójna strata: można wprawdzie uniknąć kary za paserstwo, ale przepadek wozu jest z góry przesądzony. Tak samo w pewnych przypadkach umowa może zostać unieważniona, jeśli jedna z jej stron nie jest właściwie umocowana. Dziś wprawdzie poważniejsze oszustwa to raczej rzadkość, ale strzeżonego pan Bóg strzeże.

Kupowanie używanego samochodu krok po kroku krótko i zwięźle

Najpierw weryfikacja numeru VIN, później sprawdzenie sprzedawcy. Następnie dokładne oględziny pojazdu na stacji diagnostycznej (kupujący ma prawo wybrać dowolną, ale musi za badania zapłacić, choć wielu sprzedawców też się dokłada), jazda testowa i najlepiej oględziny mechanika. Na końcu podpisanie umowy, przejęcie dokumentów, odwiedziny w urzędzie gminy i telefon do ubezpieczyciela, aby upewnić się, że nie trzeba do OC dopłacić.