Kredyt konsolidacyjny szyty na miarę

Marek B. - .

Kredyt konsolidacyjny to sposób na ułatwienie sobie życia. Żeby jednak faktycznie było łatwiej, trzeba zrozumieć, jak działa ten instrument, co można dzięki niemu zyskać i ile można stracić – nie jest to bowiem produkt idealny, ale ma też pewne wady, które czasem mogą okazać się zbyt poważne. Przedstawimy więc krok po kroku listę pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, by wybrać idealny kredyt konsolidacyjny.

Zależy ci na zmniejszeniu ilości rat czy wysokości zobowiązań miesięcznych?

kredyt konsolidacyjny

Im niższa miesięczna rata, tym dłuższy okres spłaty, więc nawet przy niższym oprocentowaniu koszt skumulowany będzie wyższy. Jeśli więc podstawowym problemem jest fakt, że wysokość rat konsolidowanych jest zbyt duża, to trzeba liczyć się z tym, że obniżając ją, kredyt będzie droższy. Jeśli więc można znieść takie obciążenie, nie warto decydować się na wydłużenie okresu spłaty.

Ile i jakich zobowiązań chcesz skonsolidować?

To ważne pytanie, ponieważ od niego zależy dobór właściwej metody zabezpieczenia. Niektóre kredyty konsolidacyjne wymagają – ze względu na wielkość zobowiązania – zabezpieczenia hipoteką, inne mogą być udzielane nawet bez zabezpieczenia (zabezpieczeniem są wówczas wpływy na konto). Warto też pamiętać, że nie wszystkie banki podejmą się konsolidacji na przykład przeterminowanych rachunków albo wybranych kart kredytowych. Praktycznie zawsze można za to połączyć kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, samochodowe i konsumpcyjne.

Jaką datę płatności raty wybierasz?

Pytanie wydaje się proste i większość osób odpowiada, że to obojętne. Tak jednak nie jest – warto, jeśli wypłata przychodzi regularnie, zdecydować się na płatność dzień lub dwa po tym terminie, aby mieć pewność, że środki na pewno będą dostępne. Paradoksalnie wielu osobom wygodniej będzie ustalić wszystkie możliwe daty płatności na jeden termin – nie jest to może komfortowe, ale pozwala bardzo spokojnie przeczekać większość miesiąca, a nie żyć jedynie od raty do raty.

Wolisz raty malejące czy stałe?

Nie wszystkie kredyty są na tyle elastyczne, żeby dać aż takie możliwości konfiguracji, ale warto to rozważyć. Choć zestawienie pierwszej i ostatniej raty malejącej wygląda zawsze imponująco, przejścia między kolejnymi nie są aż tak wyraźne, a jeśli nałoży się na to zmiany oprocentowania, które prawdopodobnie w ciągu kilku lat spłaty się pojawią, to trudno powiedzieć, żeby było to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie. Zaletą rat równych jest przede wszystkim ich prostota – oczywiście też będą się one zmieniały, bo większość kredytów konsolidacyjnych ma oprocentowanie zmienne, ale nie są to tak duże zmiany, żeby były wyraźnie odczuwalne.

Środki dodatkowe – potrzebujesz ich?

Wiele banków jest skłonnych połączyć kredyt konsolidacyjny z niewielkim zastrzykiem gotówki. Oczywiście ten zabieg nie ma pomóc klientom, tylko bankowi, który dzięki temu jeszcze zwiększa swoje dochody, ale jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz dodatkowych środków, to jest to wygodne rozwiązanie: nadal będzie do zapłaty tylko jedna rata, a w wysokości rat niewiele to zmieni. Poza tym nie trzeba będzie składać kolejnego wniosku kredytowego.

Konsolidacja kredytów gotówkowych w Akredo

Wnioskując o kredyt konsolidacyjny można połączyć swoje kredyty, w jeden tani kredyt z niższą ratą, bez wychodzenia z domu. W Akredo - 1 wniosek online do 7 banków. Wnioskodawca uzyskuje wstępne decyzje w 24 godziny. Następnie sam wybiera najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Dalszy proces zamknięcia wnioskowania jest wspierany przez Akredo, które dba o sfinalizowanie całego procesu po stronie wybranego przez Klienta banku. Akredo - obniża ratę nawet o 30%. Akredo - dopłaca 500 zł na pierwszą ratę kredytu użytkownikowi, który zawsze umowę kredytową z wybranym bankiem za pośrednictwem Akredo. Użytkownik może wnioskować o wolne środki, minimalna kwota wnioskowana to 10 tyś zł. Konsolidacja kredytów gotówkowych, wyłącznie dla osób z pozytywną historią BIK, ZBP, EFIR.