Kredyt gotówkowy przez internet nie tylko od parabanku

M.B. - .

Jeszcze do niedawna, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy, trzeba było przynajmniej jednej albo dwóch wizyt w oddziale banku. Dziś taka „okienkowa" procedura w wielu bankach powoli odchodzi w niebyt, a na pierwszy plan wysuwają się wnioski internetowe, znane do tej pory przede wszystkim klientom firm oferujących dostęp do chwilówek.

Cała procedura przyznania kredytu za pośrednictwem systemów internetowych jest dość prosta. Na początek klient wypełnia w specjalnym systemie wnioskowym formularz, który zawiera podstawowe dane o kredytobiorcy, a także zestawienie jego dochodów i wydatków miesięcznych.

Jak to działa?

Taki zestaw danych, często dodatkowo zawierający również skan dokumentu potwierdzającego tożsamość, trafia w tryby maszyny, a konkretnie między linie programu komputerowego, który dokonuje wstępnej selekcji kredytobiorców. Na tym etapie nigdy praktycznie nie dostaje się odpowiedzi zatwierdzającej – wyjątki stanowią kredyty udzielane klientom własnym, którzy jako potwierdzenia dochodu użyją historii rachunku w danym banku. Jeśli system informatyczny wstępnie wyrazi zgodę na kredytowanie, pracownik banku ponownie zweryfikuje dane, wykona telefon do klienta, uzgodni szczegóły oferty i przygotuje umowę.

Jak zatwierdzić umowę?

Umowy kredytowe można zatwierdzać na kilka sposobów. Większość banków oferuje klientom do wyboru potwierdzenie umowy (i tożsamości) przez przelew. Należy wtedy, na rachunek wskazany przez bank, przelać niewielką kwotę z własnego konta. Co ważne – trzeba być tego konta właścicielem lub przynajmniej współwłaścicielem, ponieważ inaczej wpłata taka nie zostanie rozpoznana.

Druga opcja to podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera i zwrócenie mu jednego egzemplarza. Z oczywistych chyba względów większość klientów banków wybiera pierwszą metodę, natomiast nie jest to absolutnie obowiązkowe.

Kiedy dostanę pieniądze?

Bank uruchamia kredyt najczęściej w ciągu 24 godzin od potwierdzenia umowy. Wiele będzie więc zależało od formy jej akceptacji: przelewy bankowe są szybkie i umożliwiają wypłacenie kredytu nawet w kilka minut, natomiast w przypadku umowy papierowej, procedura wydłuży się o dzień lub dwa.

Dlaczego warto zaciągnąć kredyt gotówkowy w sieci?

Kredyty gotówkowe zaciągane przez internet to produkty z podstawowej oferty banków. Nie są one obciążone wyższym oprocentowaniem (ewentualnie podwyżka ta wynika nie z samej formy zawarcia umowy, ale z faktu, że tego rodzaju pożyczki gotówkowe udzielane są na podstawie oświadczenia, a nie zaświadczenia, przynajmniej najczęściej), spłata następuje zgodnie z polityką danego banku. Bardzo często klient ma nawet więcej możliwości dostosowania kredytu do swoich potrzeb i możliwości, ponieważ czytelne wnioski elektroniczne dają wgląd w każdą opcję kredytu, a możliwość wcześniejszego pobrania wzoru umowy daje dodatkowe bezpieczeństwo.

Będąc przy bezpieczeństwie – nie można zapominać, że dla klienta banku kredyt udzielany przez internet ma jeszcze jedną ważną zaletę. Ponieważ jest to forma umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa, klientowi przysługuje prawo do rezygnacji z kredytu w ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy (od stycznia 2015 czas ten wzrasta do 15 dni).

W przypadku kredytu, którego umowa podpisana została w placówce, takiej możliwości nie ma, dlatego kredytobiorcy internetowi mogą pod pewnymi względami czuć się dużo pewniej niż ci, którzy kredyt zaciągają w sposób tradycyjny. Rzecz jasna w chwili rezygnacji z kredytu trzeba całą jego wysokość niezwłocznie zwrócić, aczkolwiek bank nie ma prawa obciążyć klienta z tego tytułu dodatkowymi opłatami.