Kredyt gotówkowy na wakacje

M.B. - .

Wakacje są okresem gorącym nie tylko ze względu na temperatury. Nerwowe ruchy związane z planowaniem urlopu wykonujemy często już w kwietniu, a zwykle pierwszym, co odkrywamy, jest brak funduszy na wymarzone wakacje.

kredyt gotówkowy na wakacje

Problem nawet dla dobrze zarabiających

Okazuje się, że spory problem ze sfinansowaniem wakacyjnego wyjazdu mają nawet osoby nieźle zarabiające. Wszystko bierze się z tego, że Polacy nie mają umiejętności odkładania pieniędzy. A jeśli nie umie się oszczędzać, to często umie się oddawać, stąd właśnie popularność oferty kredytów gotówkowych na wakacje. Pojawiają się one praktycznie we wszystkich bankach.

Kredyty na wakacje nie są najtańsze, ale ich urok polega na tym, że ściśle odpowiadają chwilowemu zapotrzebowaniu (choć często są to najzwyklejsze kredyty gotówkowe, przybrane tylko w „letnie" materiały promocyjne - wakacyjny kredyt gotówkowy).

Gdzie po kredyt na urlop?

Kredyty gotówkowe na wakacje są w istocie często kredytami na dowolny cel, przy czym do wykorzystania ich właśnie w celu sfinansowania wakacji zachęca oferta usług dodatkowych: ulg w biurach podróży, tańszych ubezpieczeń podróżnych itd. W takiej czy innej formie kredyt na wakacje trafia w końcu do każdego prawie banku.

W zależności od tego, jak wygląda polityka i możliwości techniczne danej instytucji, o kredyt gotówkowy można aplikować w oddziale banku albo przez internet.

Wygodniej? Proszę bardzo!

Banki robią wiele, aby kredyty na wakacje wyglądały dla klienta jeszcze bardziej zachęcająco niż klasyczne kredyty gotówkowe. Poza wspomnianymi przed chwilą upustami, banki często „wbudowują" w ofertę kredytu ubezpieczenie, które staje się produktem obligatoryjnym (w przeciwieństwie do zniżek, które z definicji są opcjonalne). Dość częstym zabiegiem jest też odroczenie spłaty kredytu o miesiąc lub dwa, czyli na „po wakacjach". To daje klientom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Trzeba zresztą przyznać, że jest to rozwiązanie wygodne (choć oczywiście nie jest dodawane za darmo) – będąc na wakacjach, nikt nie chce się martwić terminem spłaty raty, a już całkiem nie w smak jest wydawanie na spłatę kredytu pieniędzy, które można wydać na wycieczki fakultatywne, pamiątki, albo zmianę terminu wyjazdu na korzystniejszy. Z tymi argumentami nie da się dyskutować, jakkolwiek oczywiście taka wygoda jest czasem dość kosztowna.

Czy to najtańsza opcja?

Jeśli przeanalizować oferty banków z poprzednich lat, to zdarzało się, że kredyty na wakacje były jednymi z mniej korzystnych w ofercie banków. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszy z nich, wyjdź od porównania kredytów na wakacje ze zwykłymi kredytami gotówkowymi. Postaraj się także ocenić realną wartość usług dodanych, czyli wszystkich „bonusów", które są powiązane z umową kredytową. Może się bowiem okazać, że zacieniając kredyt na urlop, bierzesz na siebie ciężar niepotrzebnie powiększony.

Właśnie ze względu na wszystkie te „dodatki" do kredytu, często jest tak, że kredyt na wakacje jest opcją korzystną finansowo dla osób, które i tak chcą wykupić dodatkowe ubezpieczenie – w cenie kredytu będzie ono tańsze, ponieważ bank może negocjować stawki z agencją ubezpieczeniową jako większy, a więc silniejszy partner. Ostatecznie więc wszystko zależy od tego, jakie są Twoje szczególne potrzeby.

Gorąco zachęcam Cię do przejrzenia oferty kredytów na wakacje, ale też proszę, abyś przyglądał się im krytycznie – akurat jeśli chodzi o finansowanie wczasów, to sposobów zawsze może być kilka i wybór najkorzystniejszego kredytu jest dość trudnym przedsięwzięciem, szczególnie jeśli niezbyt dobrze znasz się na produktach bankowych.

Przeczytaj też


pożyczki na wakacjeSzybka pożyczka w czasie urlopu