Kredyt bez zaświadczeń – jak to działa?

M.B. - .

Pożyczka bez zaświadczeń to prosty i przydatny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Tę formę kredytowania stosuje kilka banków oraz zdecydowana większość firm pożyczkowych. Najważniejsze, co musisz zrozumieć, to fakt, że udzielenie kredytu bez zaświadczeń nie oznacza pominięcia wszystkich formalności, a jedynie ich uproszczenie.

Po pierwsze – kwoty

kredyt bez zaświadczeńChoć w świetle prawa oświadczenia mają moc identyczną z zaświadczeniami, to banki z oczywistych powodów traktują je jednak nieco inaczej. Jeśli w ofercie znajduje się kredyt bez zaświadczeń, to maksymalna kwota takiej pożyczki jest niższa niż tej samej propozycji, ale na podstawie zaświadczenia o zarobkach. Różnice mogą być dość znaczne, natomiast jeśli chodzi o kredyt bez zaświadczeń, to najczęściej chodzi o kwoty rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych, a maksymalny pułap to około 20 tysięcy złotych, choć tak wysoki prób dostępny jest tylko w wybranych bankach.

Nie na ładne oczy

Kredyt bez zaświadczeń jako formę potwierdzania dochodu uznaje oświadczenie potencjalnego kredytobiorcy. Bank zachowuje zawsze jednak prawo do weryfikacji prawdziwości przedstawionych dokumentów. Robi się to poprzez kontakt mailowy lub telefonicznych z działem księgowości firmy, jaką pożyczkobiorca wskazał jako miejsce zatrudnienia. Warto tutaj zaznaczyć, że takie prawo kontroli jest dla instytucji kredytującej przywilejem, a nie obowiązkiem, więc to zasady wewnętrzne banku rozstrzygają, czy i którego klienta podda się weryfikacji. Zazwyczaj, ze względu na koszt przeprowadzenia takiej operacji, banki nie weryfikują wniosków o najniższy możliwy limit kredytowy, aczkolwiek oczywiście także i w tym przypadku mogą to zrobić.

Kredyt czy pożyczka?

Między kredytem bez zaświadczeń a najprostszymi pożyczkami istnieje pewna zasadnicza różnica. Co prawda nie jest ona usankcjonowana prawnie, ale funkcjonuje we wszystkich bankach: kredyt bez zaświadczeń może uzyskać jedynie osoba, która w tej konkretnej instytucji finansowej ma konto, z którego aktywnie korzysta albo przynajmniej może się pochwalić doskonałą historią kredytową. Pożyczki pozabankowe są przyznawane według mniej rygorystycznych kryteriów i tutaj czasem wystarczy tylko pozytywna opinia w BIK albo nawet ona też nie jest potrzebna. Banki, których maksymalne oprocentowanie kredytów jest narzucone odgórnie, muszą lepiej pilnować swoich interesów i udzielać bezpieczniejszych kredytów, natomiast jeśli chodzi o pożyczki, to wymogu takiego de facto nie ma, jakkolwiek niektóre firmy zawsze weryfikują potencjalnych klientów.

Gdzie zaciągnąć?

Pożyczki i kredyty bez zaświadczeń dostępne są pod różnymi nazwami i w odmiennych wariantach praktycznie we wszystkich bankach, SKOK-ach i firmach pożyczkowych. Warto przejrzeć większą ich ilość przed podjęciem decyzji, ponieważ od wyboru zależy między innymi to, ile będzie kosztowała pożyczka. Oczywiście wyższa cena jest zwykle tym, z czym trzeba się pogodzić przy kredytach i pożyczkach łatwiejszych do uzyskania. W przeciwnym razie trzeba z kolei zazwyczaj poczekać nieco dłużej, zanim bank wyda decyzję kredytową. Wprawdzie uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji zajmuje nie więcej niż kilka minut, ale jeśli pomnożyć to przez ilość osób ubiegających się o dodatkowe środki i spojrzeć na cały proces przez pryzmat wewnętrznej polityki banku, to na pieniądze trzeba będzie poczekać zazwyczaj około jednego dnia.

Wybór instytucji kredytującej jest ważny także ze względu na stabilność ceny, dostępność środków i formę kontaktu – wszystko to są czynniki niby mniej ważne, ale w sumie mogące przesądzać o możliwościach zaciągnięcia pożyczki.