Kredyt bankowy bez formalności?

M.B. - .

Banki muszą się coraz bardziej postarać, aby stworzyć atrakcyjną dla klientów i opłacalną dla siebie ofertę. Jest to trudne, ponieważ wielu klientów jest już związanych z konkretnymi bankami i choć finanse nie lubią sentymentów, Polacy niechętnie zmieniają bank. Efekt jest taki, że banki muszą zmieniać już nie tylko same produkty, ale także ich „otoczkę", czyli w przypadku kredytów na przykład przejść z wniosków papierowych na takie, które można złożyć online, a na dodatek najlepiej bez dodatkowych formalności – dokumentowania dochodu, kopii dowodów i wszystkich tych dokumentów, które wszystkich nudzą.

Najłatwiej we własnym banku

Jeżeli masz w danym banku konto, to siłą rzeczy doradcy kredytowi są w stanie prześledzić historię Twojego rachunku. To oznacza, że mogą obliczyć Twoją zdolność kredytową bez angażowania w to kolejnych osób i sprawdzania stosu dokumentów. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest, aby to właśnie na konto w tym banku, w którym chciałbyś dostać pożyczkę, wpływało Twoje wynagrodzenie. W przypadku osób prowadzących działalność, podniesienie zdolności kredytowej można osiągnąć, regularnie opłacając składki i podatki z danego konta. Historia rachunku tak naprawdę może zastąpić wiele różnych dokumentów, więc jest to podstawowy argument, który bankowi posłuży do uzasadnienia decyzji kredytowej.

W innym banku też się da

Co zrobić, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt w banku innym niż ten, z którego usług dotychczas korzystasz? Sprawa wcale nie jest przegrana. Większość banków umożliwia złożenie wniosku kredytowego online, prosząc o podanie np. wielkości dochodów i wydatków. Takie informacje są traktowane jako oświadczenie, a to z kolei z mocy prawa ma taką samą moc, jak zaświadczenie. Oczywiście w banku polityka pozwala na nieco inne traktowanie obu tych form przekazania informacji, dlatego kredyty na oświadczenie zazwyczaj są nieco niższe, niekiedy mogą też być obarczone większym ryzykiem, a zatem droższe, co do zasady jednak różnice te nie są wielkie, a banki, robiąc ukłon w stronę klienta, pozwalają na zaciąganie coraz większych kredytów bez dodatkowych formalności.

Gdzie się formalności zaczną?

Zasadniczo samo oświadczenie też jest pewnego rodzaju „formalnością" i to mogącą rodzić poważne skutki prawne. Tak naprawdę jednak wydaje się stosunkowo mało uciążliwe, ponieważ oświadczenie online nie wymaga nawet wstawania z fotela. To na pewno wygodne, ale nie zawsze opłacalne. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie kredytów wyższych, gdzie banki proszą o dostarczenie dodatkowych dokumentów, weryfikują podane informacje trochę dokładniej, a przez to cała procedura może się wydłużyć.

Formalności zaczynają się oczywiście przy kredytach innych niż gotówkowe na dowolny cel. Tutaj zawsze trzeba być przygotowanym na konieczność udokumentowania potrzeb lub wydatków. Jeśli chodzi o gotówkowe kredyty i pożyczki, to te są udzielane na dowolny cel i w związku z tym bank nie docieka, w jaki sposób pożyczkobiorca wykorzystuje przekazane środki, dopóki oczywiście terminowo spłaca raty kredytu.

Dla kogo kredyt bez formalności?

Bankowe kredyty bez formalności, zgodnie zresztą z wymogami prawnymi, przeznaczone są dla osób mogących wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową i pozytywną historią w BIK. Każdy bank musi zweryfikować wiarygodność klienta i forma wniosku nie ma tutaj żadnego znaczenia. Oczywiście to, w jaki sposób banki rozróżniają klientów „wiarygodnych" od „niewiarygodnych" to kwestia polityki szczegółowej dla kredytów określonego typu, natomiast możesz być pewien, że z klasą wiarygodności D lub E w BIK nie masz co liczyć na kredyt, a jeśli już, to prawdopodobnie tylko niski i tylko z pełną dokumentacją.