Koszty wynajmu oraz wakacyjnego noclegu

Mimo iż Polacy są zwolennikami posiadania własnej nieruchomości, to na skutek wysokich cen mieszkań i utrudnień w dostępie do kredytów coraz więcej osób jest zmuszonych do wynajmowania mieszkania.

KOSZTY WYNAJMU

Wzrost popytu, który miał miejsce w ostatnich latach został zrównoważony większą podażą mieszkań pod wynajem. W znanym serwisie wakacyjnym, zamieszczono ponad 10200 ofert wynajmu mieszkań, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było ich dwukrotnie mniej.

Podczas gdy ostatni rok zamknął się spadkiem kosztów wynajmu, to ostatnie dane wskazują, że obecnie mamy do czynienia z ich stabilizacją. W porównaniu z końcem 2014 roku w kwietniu 2014 koszty wynajmu w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach są średnio o 0,3% wyższe. Zmiany dla poszczególnych miast wynoszą +2,2% we Wrocławiu, -2,7% w Krakowie, +0,2% w Warszawie, -2,4% w Gdańsku, +2,8% w Poznaniu i +0,4% w Katowicach. Nadal jest taniej w porównaniu z kwietniem zeszłego roku: o 8% we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach, o 5% w Krakowie i Poznaniu i 1% w Gdańsku.

Najtaniej jest wynająć mieszkanie w Białymstoku i Olsztynie. Miesięczny koszt wynajmu kawalerki zamyka się tam w 900 złotych, a w większości analizowanych miast jest to kwota do 1100 złotych. Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie – 1380 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że obecny średni koszt wynajmu kawalerki jest aż o 120 złotych niższy niż przed rokiem. Koszt wynajmu mieszkania dwupokojowego zaczyna się od 1100 złotych w Olsztynie i Białymstoku i kończy się na niemal 1900 złotych w Warszawie. Za mieszkanie 3-pokojowe zapłacimy od 1200 w Olsztynie do 2660 złotych w Warszawie, co potwierdza obiegową opinię o niezwykle wysokich, w porównaniu z resztą kraju, kosztach życia w stolicy. Za koszt wynajmu kawalerki w Warszawie można znaleźć mieszkanie 3-pokojowe w Białymstoku lub Olsztynie!

WYNAJEM KRÓTKOOKRESWY, GDZIE I ZA ILE MOŻNA ZAMIESZKAĆ W TRAKCIE WAKACJI?

Na podstawie ofert, zamieszczonych w Internecie i w dedykowanym ofertom krótkookresowym serwisie www.szybkowakacje, policzone zostały koszty zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski. W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 43 złotych. Najtańszym regionem jest Roztocze – średnio 30 złotych za nocleg, a najdroższym Małopolska – dwa razy tyle czyli 60 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą Podhale, ze średnim kosztem noclegu rzędu 53 złotych oraz Mazowsze, gdzie trzeba się liczyć z kosztem 50 złotych za dobę. Wyższe koszty w tych trzech rejonach są efektem zlokalizowania tam najczęściej odwiedzanych polskich miast: Krakowa, Zakopanego i Warszawy.

Koszty noclegów są pochodną popularności danego regionu oraz wielkości i standardu istniejącej tam bazy. Najtaniej będzie jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd na Roztocze, w regionie Świętokrzyskim oraz na Warmii i Mazurach. W przypadku Roztocza i Świętokrzyskiego wynika to ze stosunkowo niewielkiej popularności tych rejonów wśród polskich turystów. Natomiast na Warmii i Mazurach w ostatnich latach baza noclegowa zdecydowanie się rozrosła, na skutek powstawania gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów a także wakacyjnych domów prywatnych przeznaczanych przez właścicieli na wynajem. Dzięki bogatej ofercie ceny są konkurencyjne. Zróżnicowanie poziomu cen wynikające z popularności widoczne jest również na przykładzie terenów nadmorskich: mniej popularne wśród Polaków Pomorze Zachodnie jest tańsze od obleganych rejonów Pomorza Wschodniego.

Najtańsze internetowe oferty noclegów pochodzą z Kujaw, gdzie można znaleźć kwaterę już za 18 złotych. Wśród najtańszych ofert dominują propozycje noclegów za 20 złotych, ale w Małopolsce minimum to 30 złotych. Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne – zamykają się w widełkach od 50 do 150 złotych. 150 złotych za nocleg dla jednej osoby płaci się w Zakopanem czy Krakowie (przy czym należy jeszcze raz nadmienić iż nie są tu brane pod uwagę hotele). Tak duże dysproporcje to, wspomniany już wcześniej, efekt zlokalizowania w tych rejonach atrakcyjnych i obleganych kurortów.

Koszty mogą być oczywiście niższe jeśli zatrzymamy się w jednym miejscu na dłuższy pobyt. Większość właścicieli oferuje 10-15% obniżki cen.

Najlepsze konta bankowe i Internetowe

Najlepsze konta - Ranking kont bankowych

konta bankowe

Warto zmienić konto bankowe na lepsze i bezpłatne. Standardem jest już dostęp do konta przez Internet, możliwość zarabiania na wysokooprocentowanych lokatach bankowych oraz możliwość korzystania z linii kredytowej w koncie. Obsługa w 100% on-line - bankomaty za 0 zł, prowadzenie konta 0 zł, karta 0 zł, przelewy 0 zł. Załóż najlepsze konto osobiste! Wybierz konto bankowe w promocji z premią pieniężną. Sprawdź oferty »

Szybkie pożyczki przez Internet

Pożyczki gotówkowe przez Internet

chwilówki online

Pożyczki przez Internet. Pożyczenie dodatkowej gotówki w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Firmy pozabankowe oferują nam wręcz błyskawiczną obsługę. Od momentu wypełnienia wniosku do przelania pieniędzy na konto może minąć jedynie kilkanaście minut. Szybko, wygodnie, korzystnie i bez zbędnych formalności. Gdzie warto wziąć pożyczkę online? Sprawdź oferty »

Pożyczki i kredyty pozabankowe online 24h/7

Szybka pożyczka gotówkowa dla każdego 24/7

szybka pożyczka gotówkowa

Szybkie pożyczki online. Popadając w problemy finansowe, bardzo łatwo stracić głowę. Na szczęście ratunkiem w takich sytuacjach może być szybka pożyczka gotówkowa ratalna lub krótkoterminowa z przelewem na konto. Obie te formy mogą skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Gdzie, kiedy i jak wziąć pożyczkę, by cieszyć się najlepszymi efektami? O tym piszemy na stronie. Sprawdź oferty »

Kredyty gotówkowe - porównywarka kredytów gotówkowych

Porównanie kredytów gotówkowych

porównywarka kredytów gotówkowych

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy, najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy z niską ratą. Kredyt gotówkowy szybko pomoże załatać dziurę w domowym budżecie. Sprawdź, które banki pożyczą Tobie pieniądze na najlepszych warunkach i ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy i zamów go przez Internet. Szybka decyzja kredytowa! Sprawdź ofertę »

Kredyty mieszkaniowe - porównywarka kredytów mieszkaniowych

Porównywarka kredytów mieszkaniowych

kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne. Skorzystaj z najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego spośród wielu banków i zyskaj bezpłatne wsparcie eksperta w całym procesie. Porównaj kredyty hipoteczne, oblicz ratę kredytu na zakup mieszkania i wybierz najlepszy kredyt hipoteczny z prowizją już od 0%, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany mieszkaniowe. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub zmiennym oraz niską marżą. Sprawdź ofertę »