Konto bankowe w telefonie

D.Drzyzga - .

W dzisiejszych czasach za pomocą Internetu można załatwić niemal wszystko. Dobrze znana jest nam od lat bankowość internetowa. Jednakże technika w ostatnim czasie poczyniła kolejny krok na przód dając nam dostęp do tak zwanej bankowości mobilnej. Do korzystania z takiego rodzaju bankowości niezbędny jest tam telefon typu smartfon oraz odpowiednia aplikacja i dostęp w telefonie do sieci Internet.

konto mobilne

Posiadając to wszystko nie tylko będziemy mieć wgląd do aktualnego stanu konta, ale także dokonywać różnego rodzaju operacji bankowych, jak np. zlecanie przelewów środków. Warto jednak mieć na uwadze, że jeszcze nie wszystkie banki działające w Polsce oferują duży zakres usług związanych z bankowością mobilną. Ogólnie banki posiadające rozwiniętą bankowość internetową, posiadają też dobrze rozwiniętą bankowość mobilną. W razie wątpliwości warto skontaktować się z biurem obsługi klienta naszego banku. O sposobach obsługiwania swojego rachunku bankowego przez telefon powinien poinformować nas pracownik banku, jednakże warto też wiedzieć o ogólnie dostępnych sposobach korzystania z elektronicznej bankowości przez telefon.

Najczęściej spotyka się dwa sposoby. Pierwszy jest bardzo podobny do korzystania z usług banku za pośrednictwem Internetu w domowym komputerze. Innymi słowy by otrzymać dostęp do swojego rachunku należy użyć przeglądarki internetowej zainstalowanej w telefonie. Jest to prosta metoda, jednakże ma pewne wady. Przede wszystkim na małym ekranie telefonu komórkowego obsługa konta przez Internet jest bardzo niewygodna. Ułatwieniem tutaj mogą być strony internetowe banków, które przygotowane są specjalnie pod kątem bankowości mobilnej. Strony takie są odpowiednio okrojone i łatwo się jest po nich poruszać z nawet niewielkiego ekranu telefonu komórkowego. Drugi sposób na obsługę konta bankowego za pomocą smartfona polega na korzystaniu ze specjalnie stworzonej do tego celu aplikacji mobilnej.

Aplikację taką należy pobrać i zainstalować w swoim telefonie. Niestety na razie zaledwie garstka działających w naszym kraju banków oferuje takie aplikacje, jednakże z roku na rok jest ich coraz więcej. Używanie takiej aplikacji posiada wiele zalet. Jedną z nich jest prostota w użyciu, drugą zaś zapewnienie większego bezpieczeństwa danych. Na razie jednak takie aplikacje można zainstalować wyłącznie na telefony, które posiadają system operacyjny Android, iOS, Symbian lub Windows Phone. Ze zwykłego telefonu można wyłącznie korzystać z banku metodą przez przeglądarkę internetową. Warto też wspomnieć o możliwościach, jakie daje nam mobilna bankowość. Na ogół banki oferują dostęp przez telefon do informacji o rachunku bankowym – oczywiście po wcześniejszym zalogowaniu się. Można też dowiedzieć się o saldzie konta, sprawdzić historię operacji, informacje o lokatach i kredytach. Od niedawna można też przy pomocy telefonu realizować przelewy bankowe, jednakże wyłącznie na konta, które wcześniej umieściliśmy na liście odbiorców zdefiniowanych. Przez telefon można także założyć lokatę bankową lub doładować konto w telefonie, jeśli jest on zasilany kartami pre-paid.

Na koniec warto jeszcze podjąć kwestię bezpieczeństwa bankowości mobilnej. Ogólnie poziom zabezpieczeń bankowości mobilnej jest taki sam jak przy korzystaniu z bankowości internetowej, czyli zależy on od stosowanych przez nasz bank zabezpieczeń. Warto jest jednak mieć na uwadze, że przez telefon powinniśmy korzystać wyłącznie z bezpiecznych połączeń z Internetem. Odradza się logowania do serwisu za pomocą sieci publicznych czy niezabezpieczonych punktów dostępowych Wi-Fi. Dostęp do rachunku bankowego za każdym razem otrzymuje się po wcześniejszym wprowadzeniu loginu i hasła, więc nawet, jeśli nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce, to złodziej nie będzie miał dostępu do naszych pieniędzy.