Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Redakcja Getmoney - .

Kredyt konsolidacyjny to taki rodzaj pożyczki, dzięki której jesteś w stanie spłacić wszystkie wcześniej zaciągnięte kredyty. Najprościej mówiąc, dzięki temu rozwiązaniu finansowemu możesz połączyć dotychczasowe zobowiązania pieniężne. Czy jednak jest to opłacalne? Co można tak naprawdę skonsolidować, a także, kiedy warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście konieczne jest branie takiego kredytu?

pożyczka konsolidacyjnaKiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny i czy to się opłaca?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Sytuacja życiowa może zmusić Cię w pewnym momencie do tego, aby zaciągnąć kilka pożyczek. Oczywiście nie jest to rozwiązanie perfekcyjne, ponieważ im więcej zobowiązań pieniężnych masz miesięcznie, tym więcej musisz pieniędzy przeznaczać na spłaty różnych rat. Pamiętaj, że jest to bardzo łatwa droga do tego, aby się zadłużyć. Warto zatem przemyśleć wszystkie konieczne wydatki i wziąć jedynie takie pożyczki, które wiesz, że będziesz mógł spłacać.

Kredyt konsolidacyjny tak naprawdę ma bardzo wiele zalet, ponieważ dzięki niemu możesz skonsolidować kilka rat i płacić kwotę ogólną, jednak w dłuższej perspektywie niższą.

Co można połączyć kredytem konsolidacyjnym?

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, pieniądze możesz przeznaczyć na spłatę innych kredytów i pożyczek (np. chwilówek, gotówkowych, samochodowych, odnawialnych, ratalnych, kart kredytowych) przenoszonych do jednego banku z innych banków i instytucji kredytowych. Jakie to są produkty?

Skonsolidować zatem możesz między innymi:

  • kredyt ratalny, samochodowy,
  • chwilówkę poza bankową,
  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt na rachunku bieżącym
  • w niektórych przypadkach: kredyt hipoteczny.

Warto jednak zastanowić się nieco przed zaciągnięciem każdego z tych kredytów. Jeśli chcesz kupić sobie sprzęt RTV lub AGD, pojechać na wymarzone wakacje, być może lepiej jest zacząć wcześniej oszczędzać pieniądze lub kupować różne sprzęty po kolei, bez pożyczek. W przypadku jednak gdy tych zobowiązań trochę się nazbiera, z pewnością dobrze jest rozejrzeć się za najlepszym kredytem konsolidacyjnym, skonsolidować wszystkie posiadane zobowiązania i spłacać jeden kredyt.

Kredyt konsolidacyjny - czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Z jednej strony jest to rozwiązanie opłacalne, a z drugiej trzeba zastanowić się nad taką konsolidacją — dlaczego? Przede wszystkim, jeśli zorientujesz się, że rzeczywiście nie masz aż tylu pieniędzy, by spłacać comiesięczne raty regularnie, warto wybrać się do najbliższej placówki bankowej i tam zapytać o kredyt konsolidacyjny. Pozwoli Ci to ustrzec się utraty płynności finansowej. Jest to także dobre rozwiązanie wtedy, gdy zaciągasz kredyt podczas trwania wysokich stóp procentowych w kraju, możesz dzięki temu obniżyć łączną sumę oprocentowania.

Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie idealne, warto przede wszystkim zadbać o swoje finanse, a także o rozsądne dysponowanie swoim budżetem.

Zobacz, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny z poduszką bezpieczeństwa

Dowiedz się wszystkiego, co będzie miało wpływ na Twoją decyzję wzięcia pożyczki konsolidacyjnej.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny jest świetnym pomysłem, ponieważ pozwala połączyć wiele kredytów w jeden, dzięki czemu comiesięczna rata jest dużo niższa i tym samym przystępniejsza dla Twojego portfela. Warto jednak przemyśleć swoje wydatki i jeśli nie musisz, nie bierz wszystkich kredytów w jednym miesiącu.