Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

M.B. - .

Kredyty bankowe są niedostępne dla wielu osób, a też wielu klientów wcale nie jest nimi zainteresowanych ze względu na długi czas rozpatrywania wniosku lub zbyt wysoką dolną granicę kwoty kredytu. Dlatego też firmy pożyczkowe zwiększają obroty, uatrakcyjniają oferty i zdobywają nowych klientów. Warto jednak, zanim podpiszesz umowę pożyczki, abyś zastanowił się, czy właśnie ta firma, którą wybrałeś, jest godna zaufania.

jak sprawdzić firmę pożyczkową

Zrobić to można na kilka sposobów, a w tym artykule poznasz najprostsze i najskuteczniejsze z nich. Sposób pierwszy: opinia KNF. Komisja Nadzoru finansowego publikuje własną listę podmiotów, które znajdują się, z różnych zresztą względów, na cenzurowanym i są, według autorów listy, niewiarygodne. Taka lista jest umieszczona w witrynie internetowej KNF-u i aktualizowana na bieżąco. Nie jest to długa lista, ponieważ, aby się na niej znaleźć, firma musi naprawdę mocno podpaść. Kiedy sprawdzasz tę listę, musisz upewnić się, jak nazywa się firma, którą jesteś zainteresowany: marka, jaką posługują się pożyczkodawcy w kontakcie z klientami, często nie jest nazwą firmy prowadzącej tę działalność.

Możliwość druga – sprawdź umowę. Teoretycznie możesz nawet umowę pożyczki konsultować z prawnikami, ale nie oszukujmy się – nikt tego nie robi ze względu na czas i koszty. Tak naprawdę jednak wystarczy, że przyjrzysz się krytycznie umowie – zapisy, które są szczególnie niekorzystne, na pewno wychwycisz od razu, a co do części, do których będziesz miał wątpliwości, możesz je wyjaśnić z pracownikiem firmy pożyczkowej. Co ważne – im prostsza umowa, tym lepiej dla ciebie. Jeśli dostaniesz umowę na 20 czy 30 stron (tak, są takie), to jej przeczytanie i zrozumienie jest trudne, o ile w ogóle możliwe. Większość wiarygodnych firm upraszcza swoje umowy. Faktycznie zajmują one od 6 do 10 stron, i to wliczając w to wszelkie tabele wysokości prowizji, opłat za przedłużenie itd., które powinny być integralną częścią umowy.

Sprawa trzecia to użycie Google-a. Internet wie wszystko, tylko trzeba tę wiedzę odkopać. Przeglądając opinie o firmie pożyczkowej, możesz nie liczyć na znalezienie wielu pozytywów. Chodzi raczej o to, aby wyłapać najczęstsze problemy i poszukać takich firm, w których w ogóle pozytywne komentarze się zdarzają. Ludzie chętnie się skarżą, ale pozytywnymi wrażeniami się nie dzielą, a jeśli dołożysz do tego fakt, że mało kto czytuje umowy pożyczek, to nie dziwi, że większość firm ma głównie negatywne opinie (część zresztą zamówioną przez konkurentów). Poszukaj takiej firmy, która poza atrakcyjnymi warunkami, ma jeszcze jedną ważną rzecz do zaoferowania: prostotę i profesjonalizm. Im mniej ważnych problemów, a więcej drobiazgów w stylu „pani była niemiła" - tym lepiej dla ciebie.

Znalezienie dobrej firmy pożyczkowej nie jest trudne, ale może zająć trochę czasu. Rozumiemy, że spieszysz się do uzyskania dodatkowych środków, ale uwierz, sprawa jest warta poświęcenia tych kilku godzin góra. Bezpieczna pożyczka – nawet jeśli jest odrobinę droższa – nie jest gorsza od taniej, ale takiej, która przyniesie ci masę kłopotów.